kiedy jest Dzień Dziadka
fot. Fotolia

Dzień Dziadka: kiedy jest Dzień Dziadka? Data w Polsce i na świecie

Dzień Dziadka jest w styczniu. Sprawdź datę, żeby nie przegapić tego święta i przygotować niespodziankę dla dziadka.
Karolina Stępniewska
kiedy jest Dzień Dziadka
fot. Fotolia
Dzień Dziadka jest 22 stycznia. Tego dnia, dzień po Dniu Babci, święto mają wszyscy dziadkowie. To dzień, kiedy tradycyjnie wnuki obdarowują swoich dziadków laurkami, drobnymi prezentami, śpiewają im piosenki i recytują wierszyki. Dzień Dziadka obchodzony jest też w przedszkolach i szkołach, dziadkowie i babcie zapraszani są na specjalne apele i przedstawienia na ich cześć. Dzień Dziadka w Polsce obchodzony jest hucznie od lat 80., a kiedy jest Dzień Dziadka na świecie?

Kiedy jest Dzień Dziadka?

Dzień Dziadka w Polsce obchodzimy następnego dnia po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. W innych krajach Dzień Dziadka najczęściej połączony jest z Dniem Babci i obchodzony jako Dzień Dziadków. Jest tak np. we Włoszech, gdzie Dzień Dziadków obchodzi się w święto Aniołów Stróżów - 2 października. W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków jest w 1. niedzielę października, a w Niemczech w 2. niedzielę października. Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest też w Stanach Zjednoczonych – jest to zawsze pierwsza niedziela po Święcie Pracy – we wrześniu.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

22 stycznia: Dzień Dziadka w uroczystej oprawie

Aby mieć pewność, że dziadek poczuje się naprawdę wyjątkowo w dniu swojego święta, zacznij z dzieckiem przygotowania wcześniej, nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę (czyli do 22 stycznia!). Już zawczasu przygotujcie zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka, pomóż dziecku nauczyć się wierszyka lub piosenki, przygotujcie prezent dla dziadka, upieczcie ciasto dla dziadków. Nie zapomnijcie o laurce dla kochanego dziadka - to najmilszy prezent od wnuka!

Czytaj też: 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy