Dzieci urodzone przez 30-latki są mądrzejsze
fot. AdobeStock

30-latki rodzą najmądrzejsze dzieci. Są na to dowody!

Jeśli sama jesteś 30-letnią mamą, z pewnością ucieszy cię ta teoria. A jeśli urodziłaś w młodszym lub starszym wieku, zobacz, co wzięli pod uwagę naukowcy, analizując tę zależność. Mają rację?
Milena Oszczepalińska
Dzieci urodzone przez 30-latki są mądrzejsze
fot. AdobeStock
W jakim wieku najlepiej zostać mamą? Z najnowszych badań naukowych wynika, że najmądrzejsze dzieci rodzą kobiety w wieku… 30 lat! Takie dzieci są bardziej inteligentne niż te urodzone przez 40-latki, a nawet 20-latki. Bycie 30-letnią mamą ma też wiele innych zalet. Czy według was też jest to idealny wiek na ciążę? Zobaczcie, jakie dowody na poparcie swojej teorii mają naukowcy.

Wiek matki a inteligencja dziecka

Specjaliści z London School of Economics doszli do swoich wniosków po przeanalizowaniu danych 18 000 dzieci, które brały udział w badaniu Millennium Cohort Study. Naukowcy próbowali zrozumieć, jak wiek matki wpływa na dziecko. Wykonując tę analizę, odkryli, że dzieci w wieku 5 lat, urodzone właśnie przez 30-latki, najlepiej radziły sobie z wykonaniem testów poznawczych.
Zobacz też: Znamy idealny wiek na zajście w ciążę!
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!

Świadome rodzicielstwo 30-latek

Z badań londyńskich naukowców wynika, że kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku 30 lat, są do tego bardzo dobrze przygotowane, i to na wielu płaszczyznach – finansowej, emocjonalnej, zdrowotnej. Są też z reguły dobrze wykształcone. W magazynie „Biodemography and Social Biology” jedna z autorek badania, Alice Goisis, wyjaśniła: „Obecne matki po trzydziestce są bardziej wykształcone, mają wyższe dochody, najczęściej żyją w stabilnych związkach, mają zdrowszy styl życia, wcześniej szukają informacji na temat opieki prenatalnej i planują swoje ciąże”. Dodatkowo z reguły o wiele rzadziej palą papierosy, za to z chęcią decydują się na karmienie piersią. To wszystko ma oczywiście wpływ na to, w jakich warunkach dorastają ich dzieci.
Zobacz też: Urodziłaś po trzydziestce? To dobrze wpłynie na twój mózg!

A co z 40-letnimi mamami?

Naukowcy nie mają zbyt dobrych wieści dla mam, które urodziły dopiero po czterdziestce. Według nich kobiety w tym wieku dużo rzadziej bawią się ze swoimi dziećmi, niż młodsze mamy.  W dodatku ich potomstwo częściej jest otyłe. Nie można jednak uznać tych wniosków za miarodajne – badacze przyznali, że dokonali tej analizy, przyglądając się jedynie 53 czterdziestoletnim matkom.

Nasze wnioski

Z pewnością wiek mamy może wpływać na inteligencję dziecka, jednak nie jest jedynym decydującym czynnikiem, a tego typu badania powinniśmy traktować raczej z przymrużeniem oka. To, jak mądre będą nasze maluszki, zależy też od wielu innych rzeczy. Ponieważ jednak obecnie Polki rodzą dzieci właśnie w okolicach 30 urodzin, prawdopodobnie wiele z was satysfakcjonują te wnioski naukowe. Przyznajemy, nas również! :)

Źródło: parents.com [content:0_18777,0_26784,8_976,0_21104:CMNews]
Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy