Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta wyznacza fazy cyklu miesiączkowego
Fotolia
Starania o dziecko

Faza lutealna: co to jest, jak obliczyć, ile trwa?

Faza lutealna wiąże się z wytwarzaniem w organizmie większej ilości progesteronu. Kiedy dokładnie trwa faza lutealna w cyklu miesiączkowym i jak jej długość wpływa na starania o dziecko? Czy można zajść w ciążę w czasie fazy lutealnej?

Faza lutealna to czwarta faza cyklu miesiączkowego i zarazem ostatnia. Następuje po owulacji, czyli po uwolnieniu z jajnika pęcherzyka i trwa aż do pierwszego dnia nowej miesiączki. Cały cykl miesiączkowy składa się z 4 faz, z których każda następuje po sobie: menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna.

Faza lutealna a dni płodne i wydzielanie hormonu LH

Faza lutealna została tak nazwana, bo wiąże się bezpośrednio z ciałkiem żółtym – luteina to barwnik znajdujący się w komórkach warstwy ziarnistej jajnika. Pęcherzyk jajnikowy w jajniku przemienia się w ciałko żółte i proces ten nazywany jest luteinizacją, w trakcie którego wytwarza się progesteron. Wytwarzanie progesteronu jest skorelowane z wytwarzaniem hormonu LH, czyli hormonu luteinizującego. Dzięki obserwacji swojego organizmu, i objawom, które towarzyszą wytwarzaniu tych hormonów, kobieta może oszacować czas owulacji i zaplanować poczęcie, jeśli stara się o dziecko. Obserwacja pozwala również ustalić, jak wygląda kalendarz dni płodnych.

Faza lutealna to czas najniższej płodności – kiedy w organizmie wzrasta poziom luteiny, szansa na zapłodnienie staje się minimalna. Inaczej fazę lutealną nazywa się fazą niepłodności poowulacyjnej.

Faza lutealna - ile trwa?

Faza lutealna może mieć różny czas trwania, bo zależy od długości cyklu miesiączkowego kobiety. Może być również zaburzona np. przez czynniki zewnętrzne, które mogą zmieniać długość cyklu z miesiąca na miesiąc. Nie są to jednak duże wahania, raczej mówi się o kilku dniach różnicy.

Faza lutealna - normy

U przeciętnej kobiety, u której cykl trwa 28 dni, faza lutealna rozpoczyna się między 10. a 16. dniem cyklu i trwa 14 dni.

Zmiany, które zachodzą w liczbie dni tej fazy, powinny wzbudzić u kobiety czujność. Należy umówić wizytę u lekarza – przedłużająca się faza lutealna oznacza uwolnienie dużej ilości luteiny w organizmie.

Faza lutealna a ciąża

Przedłużająca się faza lutealna oznacza najczęściej zajście w ciążę. Jeśli więc spóźnia ci się okres, czyli przedłuża się faza lutealna, wykonaj test ciążowy, bo być może jesteś w ciąży.

Zapłodnienie możliwe jest jedynie w pierwszych dniach fazy lutealnej.

Faza lutealna - objawy

W fazie lutealnej na organizm kobiety mocno oddziałuje progesteron. Można wtedy zaobserwować:

  • zanikanie śluzu szyjkowego,
  • powiększenie i nasilanie się bólu piersi,
  • podwyższoną temperaturę ciała (36,9-37,1 st. C).

Faza lutealna - jak liczyć

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Owulacja występuje zwykle ok. 14.-15. dnia cyklu, a bezpośrednio po jajeczkowaniu zaczyna się faza lutealna. Mniej więcej 3.-4. dzień fazy lutealnej to początek fazy niepłodności, która trwa aż do menstruacji. 

Faza lutealna - zaburzenia

Czasem u kobiet dochodzi do niewydolności fazy lutealnej, co najczęściej jest skutkiem zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia wiążą się z:

  • plamieniami z dróg rodnych,
  • nawykowymi poronieniami wczesnymi, czyli niemożnością utrzymania ciąży w jej wczesnym stadium,
  • niemożnością zajścia w ciążę,
  • zmiany długości w cyklu miesiączkowym.


By sprawdzić, czy faza lutealna trwa prawidłowo, najlepiej obserwować temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu. Progesteron w tej fazie cyklu sprawia, że po owulacji temperatura ciała stopniowo wzrasta aż 6 dni po owulacji. Dobrze też przeprowadzić badania pod kątem poziomu progesteronu, prolaktyny i TSH. Zaburzenia fazy lutealnej leczy się zależnie od ich przyczyny, zazwyczaj jest to kuracja farmakologiczna. Jeśli niewydolność związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, najważniejsze jest skupienie się na wyrównaniu poziomu hormonów, czyli uregulowanie hormonalne.

Zobacz też: 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

kobieta ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?
Gdy idziesz do ginekologa, pyta cię zawsze o datę ostatniej miesiączki. To ważne, bo dzięki temu jest w stanie określić, w którym momencie cyklu jesteś. Sprawdź, jak przebiega prawidłowy cykl miesiączkowy.

Cykl miesięczny kobiety trwa 28–31 dni , ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Początek cyklu miesiączkowego Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Krwawienie zwykle ustaje po 5-7 dniach. 
W tym czasie zwiększa się wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu . W jajniku (w tzw. pęcherzyku Graafa) dojrzewa komórka jajowa . Od początku cyklu rośnie grubość błony śluzowej macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Połowa cyklu miesiączkowego W połowie cyklu, czyli ok. 14 dnia , zapłodniona komórka jajowa 
jest uwalniania i następuje owulacja , czyli dni płodne (sprawdź, jakie są objawy dni płodnych ). Temperatura ciała wzrasta 
o pół stopnia Celsjusza. W miejscu uwolnionej komórki jajowej powstaje tzw. ciałko żółte. Wytwarza ono kolejny żeński hormon, progesteron , potrzebny 
do utrzymania ciąży. Po 1–2 dobach od owulacji niezapłodniona komórka jajowa obumiera.   Koniec cyklu miesiączkowego W drugiej połowie cyklu temperatura ciała spada o pół stopnia Celsjusza. Ostatniego dnia cyklu (28–31 dzień) błona śluzowa jest gotowa do złuszczania. Pojawia się krwawienie, a wraz z nim wkraczasz w kolejny cykl miesiączkowy – pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, kiedy wypadają ci dni płodne, rób notatki. Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność (do druku). Polecamy: Jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego? Kalendarz dni płodnych - dni płodne i niepłodne Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Progesteron: jaka jest norma? Wyniki
Fotolia
Starania o dziecko
Progesteron: za wysoki, za niski, co oznacza [NORMY]
Progesteron jest ważny zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę, bo jego niedobór uniemożliwia zapłodnienie. Kiedy i jak zmierzyć poziom hormonu? Poznaj normy progesteronu.

Progesteron (inaczej luteina) to hormon ciałka żółtego , który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu miesięcznego kobiety. Jest najważniejszym hormonem wydzielanym przez jajniki. W ciągu całego cyklu jego poziom zmienia się przewidywalnie i na tej podstawie można określić, kiedy nastąpi owulacja. To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron hamuje także skurcze macicy. Badanie stężenia progesteronu wykonuje się często w przypadku niepłodności, a we wczesnej ciąży w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej czy poronienia. Jakie są normy progesteronu? Oto, co warto wiedzieć. Progesteron w ciąży - jak działa? Progesteron - niedobór w ciąży Progesteron w ciąży – normy Jak zmienia się poziom luteiny w trakcie cyklu? Progesteron za niski - kiedy? Progesteron - badania Czym jest luteina na oczy? Progesteron w ciąży - jak działa? Progesteron w ciąży odpowiada za utrzymanie ciąży i jej bezpieczny oraz prawidłowy rozwój . Chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal dwukrotnie, tuż przed samym porodem spada – to sygnał dla macicy, by dzięki silniejszym skurczom rozpoczęła się akcja porodowa. Progesteron - niedobór w ciąży Niedobór progesteronu w ciąży jest niebezpieczny. Jeśli jego poziom jest niski – śluzówka macicy jest zbyt cienka i za słabo ukrwiona, a zarodek nie może się prawidłowo rozwijać. Często dochodzi wówczas do plamień, przyszłą mamę może pobolewać dół brzucha, mogą pojawić się skurcze macicy. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza – najczęściej lekarze zalecają wówczas przyjmować progesteron w tabletkach (np. Luteina, Duphaston ) oraz dużo wypoczywać.   Uwaga! Palenie...

cykl miesiączkowy, wykres cyklu, dni płodne, dni niepłodne
materiały prasowe
Starania o dziecko
Jak wygląda twój cykl miesiączkowy?
Dziś o orgazmie i pozycjach łóżkowych możemy czytać wszędzie. W tym wyzwoleniu seksualnym kobiecie brakuje jednak podstawowej wiedzy o swoim organizmie.

Zmiany zachodzące w ciele, samopoczuciu i wyglądzie kobiety są nieuchronnie związane z jej kobiecym cyklem. I żadne średnie, statystyki czy odkrycia naukowe nam nie pomogą, dopóki każda z nas nie będzie wiedziała, co w niej drzemie. Znajomość cyklu miesiączkowego to większa świadomość Mając świadomość własnego cyklu miesiączkowego, wiesz, że napad złości, jaki przed momentem miałaś, to nie kryzys w twoim związku, a PMS . Chęć błogiego leżenia na kanapie to niekoniecznie skutek twojego lenistwa, a... działanie progesteronu. Mnóstwo energii i przenikliwość umysłu może być charakterystyczne dla okresu przedowulacyjnego, podobnie jak wzmożona czujność czy poddenerwowanie. Drażliwe piersi tuż po owulacji , bądź przed okresem, mogą udaremnić ci zakupy w sklepie z bielizną, a niewielki wzrost wagi to niekoniecznie wina późnej kolacji w dniu poprzedzającym, a nadchodzącej miesiączki. Polecamy: Kalendarz miesiączki Kobiecy cykl na wykresie Moment owulacji można obliczyć w kalkulatorze dni płodnych . Dobry wgląd we własny cykl daje też  wydruk (na zdjęciu) z własnego komputera cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly. Jednym kobietom wydruk przydaje się w gabinetach lekarskich, inne po prostu chcą wzmocnić świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów.  
 Początek cyklu. – Na podanym fragmencie wydruku widać dwa pełne cykle miesiączkowe – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – Patrząc od góry, widzimy ostatnie dni 34-dniowego cyklu, obserwujemy charakterystyczny dla nadchodzącej miesiączki spadek temperatury. W momencie gdy rozpoczyna się nowy cykl, użytkowniczka wprowadza "M" do komputera i liczenie dni cyklu odbywa się na nowo. Pamiętajmy, że pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki (a nie ostatni)....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz