kobieta wyznacza fazy cyklu miesiączkowego
Fotolia
Starania o dziecko

Faza lutealna: co to jest, jak obliczyć, ile trwa?

Faza lutealna wiąże się z wytwarzaniem w organizmie większej ilości progesteronu. Kiedy dokładnie trwa faza lutealna w cyklu miesiączkowym i jak jej długość wpływa na starania o dziecko? Czy można zajść w ciążę w czasie fazy lutealnej?

Faza lutealna to czwarta faza cyklu miesiączkowego i zarazem ostatnia. Następuje po owulacji, czyli po uwolnieniu z jajnika pęcherzyka i trwa aż do pierwszego dnia nowej miesiączki. Cały cykl miesiączkowy składa się z 4 faz, z których każda następuje po sobie: menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna.

Faza lutealna a dni płodne i wydzielanie hormonu LH

Faza lutealna została tak nazwana, bo wiąże się bezpośrednio z ciałkiem żółtym – luteina to barwnik znajdujący się w komórkach warstwy ziarnistej jajnika. Pęcherzyk jajnikowy w jajniku przemienia się w ciałko żółte i proces ten nazywany jest luteinizacją, w trakcie którego wytwarza się progesteron. Wytwarzanie progesteronu jest skorelowane z wytwarzaniem hormonu LH, czyli hormonu luteinizującego. Dzięki obserwacji swojego organizmu, i objawom, które towarzyszą wytwarzaniu tych hormonów, kobieta może oszacować czas owulacji i zaplanować poczęcie, jeśli stara się o dziecko. Obserwacja pozwala również ustalić, jak wygląda kalendarz dni płodnych.

Faza lutealna to czas najniższej płodności – kiedy w organizmie wzrasta poziom luteiny, szansa na zapłodnienie staje się minimalna. Inaczej fazę lutealną nazywa się fazą niepłodności poowulacyjnej.

Faza lutealna - ile trwa?

Faza lutealna może mieć różny czas trwania, bo zależy od długości cyklu miesiączkowego kobiety. Może być również zaburzona np. przez czynniki zewnętrzne, które mogą zmieniać długość cyklu z miesiąca na miesiąc. Nie są to jednak duże wahania, raczej mówi się o kilku dniach różnicy.

Faza lutealna - normy

U przeciętnej kobiety, u której cykl trwa 28 dni, faza lutealna rozpoczyna się między 10. a 16. dniem cyklu i trwa 14 dni.

Zmiany, które zachodzą w liczbie dni tej fazy, powinny wzbudzić u kobiety czujność. Należy umówić wizytę u lekarza – przedłużająca się faza lutealna oznacza uwolnienie dużej ilości luteiny w organizmie.

Faza lutealna a ciąża

Przedłużająca się faza lutealna oznacza najczęściej zajście w ciążę. Jeśli więc spóźnia ci się okres, czyli przedłuża się faza lutealna, wykonaj test ciążowy, bo być może jesteś w ciąży.

Zapłodnienie możliwe jest jedynie w pierwszych dniach fazy lutealnej.

Faza lutealna - objawy

W fazie lutealnej na organizm kobiety mocno oddziałuje progesteron. Można wtedy zaobserwować:

  • zanikanie śluzu szyjkowego,
  • powiększenie i nasilanie się bólu piersi,
  • podwyższoną temperaturę ciała (36,9-37,1 st. C).

Faza lutealna - jak liczyć

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Owulacja występuje zwykle ok. 14.-15. dnia cyklu, a bezpośrednio po jajeczkowaniu zaczyna się faza lutealna. Mniej więcej 3.-4. dzień fazy lutealnej to początek fazy niepłodności, która trwa aż do menstruacji. 

Faza lutealna - zaburzenia

Czasem u kobiet dochodzi do niewydolności fazy lutealnej, co najczęściej jest skutkiem zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia wiążą się z:

  • plamieniami z dróg rodnych,
  • nawykowymi poronieniami wczesnymi, czyli niemożnością utrzymania ciąży w jej wczesnym stadium,
  • niemożnością zajścia w ciążę,
  • zmiany długości w cyklu miesiączkowym.


By sprawdzić, czy faza lutealna trwa prawidłowo, najlepiej obserwować temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu. Progesteron w tej fazie cyklu sprawia, że po owulacji temperatura ciała stopniowo wzrasta aż 6 dni po owulacji. Dobrze też przeprowadzić badania pod kątem poziomu progesteronu, prolaktyny i TSH. Zaburzenia fazy lutealnej leczy się zależnie od ich przyczyny, zazwyczaj jest to kuracja farmakologiczna. Jeśli niewydolność związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, najważniejsze jest skupienie się na wyrównaniu poziomu hormonów, czyli uregulowanie hormonalne.

Zobacz też: 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

kobieta ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?
Gdy idziesz do ginekologa, pyta cię zawsze o datę ostatniej miesiączki. To ważne, bo dzięki temu jest w stanie określić, w którym momencie cyklu jesteś. Sprawdź, jak przebiega prawidłowy cykl miesiączkowy.

Cykl miesięczny kobiety trwa 28–31 dni , ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Początek cyklu miesiączkowego Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Krwawienie zwykle ustaje po 5-7 dniach. 
W tym czasie zwiększa się wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu . W jajniku (w tzw. pęcherzyku Graafa) dojrzewa komórka jajowa . Od początku cyklu rośnie grubość błony śluzowej macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Połowa cyklu miesiączkowego W połowie cyklu, czyli ok. 14 dnia , zapłodniona komórka jajowa 
jest uwalniania i następuje owulacja , czyli dni płodne (sprawdź, jakie są objawy dni płodnych ). Temperatura ciała wzrasta 
o pół stopnia Celsjusza. W miejscu uwolnionej komórki jajowej powstaje tzw. ciałko żółte. Wytwarza ono kolejny żeński hormon, progesteron , potrzebny 
do utrzymania ciąży. Po 1–2 dobach od owulacji niezapłodniona komórka jajowa obumiera.   Koniec cyklu miesiączkowego W drugiej połowie cyklu temperatura ciała spada o pół stopnia Celsjusza. Ostatniego dnia cyklu (28–31 dzień) błona śluzowa jest gotowa do złuszczania. Pojawia się krwawienie, a wraz z nim wkraczasz w kolejny cykl miesiączkowy – pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, kiedy wypadają ci dni płodne, rób notatki. Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność (do druku). Polecamy: Jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego? Kalendarz dni płodnych - dni płodne i niepłodne Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Progesteron: jaka jest norma? Wyniki
Fotolia
Starania o dziecko
Progesteron: za wysoki, za niski, co oznacza [NORMY]
Progesteron jest ważny zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę, bo jego niedobór uniemożliwia zapłodnienie. Kiedy i jak zmierzyć poziom hormonu? Poznaj normy progesteronu.

Progesteron (inaczej luteina) to hormon ciałka żółtego , który odgrywa najważniejszą rolę w drugiej połowie cyklu miesięcznego kobiety. Jest najważniejszym hormonem wydzielanym przez jajniki. W ciągu całego cyklu jego poziom zmienia się przewidywalnie i na tej podstawie można określić, kiedy nastąpi owulacja. To właśnie dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przekształcana w taki sposób, by mogła się w niej zagnieździć komórka jajowa. Progesteron hamuje także skurcze macicy. Badanie stężenia progesteronu wykonuje się często w przypadku niepłodności, a we wczesnej ciąży w celu rozpoznania ciąży pozamacicznej czy poronienia. Jakie są normy progesteronu? Oto, co warto wiedzieć. Progesteron w ciąży - jak działa? Progesteron - niedobór w ciąży Progesteron w ciąży – normy Jak zmienia się poziom luteiny w trakcie cyklu? Progesteron za niski - kiedy? Progesteron - badania Czym jest luteina na oczy? Progesteron w ciąży - jak działa? Progesteron w ciąży odpowiada za utrzymanie ciąży i jej bezpieczny oraz prawidłowy rozwój . Chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal dwukrotnie, tuż przed samym porodem spada – to sygnał dla macicy, by dzięki silniejszym skurczom rozpoczęła się akcja porodowa. Progesteron - niedobór w ciąży Niedobór progesteronu w ciąży jest niebezpieczny. Jeśli jego poziom jest niski – śluzówka macicy jest zbyt cienka i za słabo ukrwiona, a zarodek nie może się prawidłowo rozwijać. Często dochodzi wówczas do plamień, przyszłą mamę może pobolewać dół brzucha, mogą pojawić się skurcze macicy. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza – najczęściej lekarze zalecają wówczas przyjmować progesteron w tabletkach (np. Luteina, Duphaston ) oraz dużo wypoczywać.   Uwaga! Palenie...

cykl miesiączkowy, wykres cyklu, dni płodne, dni niepłodne
materiały prasowe
Starania o dziecko
Jak wygląda twój cykl miesiączkowy?
Dziś o orgazmie i pozycjach łóżkowych możemy czytać wszędzie. W tym wyzwoleniu seksualnym kobiecie brakuje jednak podstawowej wiedzy o swoim organizmie.

Zmiany zachodzące w ciele, samopoczuciu i wyglądzie kobiety są nieuchronnie związane z jej kobiecym cyklem. I żadne średnie, statystyki czy odkrycia naukowe nam nie pomogą, dopóki każda z nas nie będzie wiedziała, co w niej drzemie. Znajomość cyklu miesiączkowego to większa świadomość Mając świadomość własnego cyklu miesiączkowego, wiesz, że napad złości, jaki przed momentem miałaś, to nie kryzys w twoim związku, a PMS . Chęć błogiego leżenia na kanapie to niekoniecznie skutek twojego lenistwa, a... działanie progesteronu. Mnóstwo energii i przenikliwość umysłu może być charakterystyczne dla okresu przedowulacyjnego, podobnie jak wzmożona czujność czy poddenerwowanie. Drażliwe piersi tuż po owulacji , bądź przed okresem, mogą udaremnić ci zakupy w sklepie z bielizną, a niewielki wzrost wagi to niekoniecznie wina późnej kolacji w dniu poprzedzającym, a nadchodzącej miesiączki. Polecamy: Kalendarz miesiączki Kobiecy cykl na wykresie Moment owulacji można obliczyć w kalkulatorze dni płodnych . Dobry wgląd we własny cykl daje też  wydruk (na zdjęciu) z własnego komputera cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly. Jednym kobietom wydruk przydaje się w gabinetach lekarskich, inne po prostu chcą wzmocnić świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów.  
 Początek cyklu. – Na podanym fragmencie wydruku widać dwa pełne cykle miesiączkowe – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – Patrząc od góry, widzimy ostatnie dni 34-dniowego cyklu, obserwujemy charakterystyczny dla nadchodzącej miesiączki spadek temperatury. W momencie gdy rozpoczyna się nowy cykl, użytkowniczka wprowadza "M" do komputera i liczenie dni cyklu odbywa się na nowo. Pamiętajmy, że pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki (a nie ostatni)....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj