Co sprawia, że dzieci kochają opowieści? Wyjaśnia Dorota Zawadzka
„Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych, tylko lepiej” – powiedział Maksym Gorki i ta idea powinna przyświecać każdemu twórcy książek dla młodszych czytelników. Jak zatem wybrać odpowiednią lekturę i przede wszystkim – co sprawia, że maluchy jedne książki kochają, a innych nie?
O zaletach czytania dzieciom od pierwszych dni (albo i wcześniej) napisano już wiele. Niewątpliwie jednak warto przypominać o tym, jak ważne są książki w ich rozwoju.
Dlaczego warto czytać dzieciom?
Głośne czytanie dzieciom, wraz z dobieraniem odpowiedniej intonacji głosu, to świetna lekcja przygotowująca maluchy najpierw do mówienia, a potem do samodzielnego czytania. Dziecko zdobywa w ten sposób kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia.
Czytając dziecku zaspokajamy także jego potrzeby emocjonalne. Nie tylko czytając o emocjach! Wspólnie patrząc w książkę, jesteśmy blisko, przytulamy się, spędzamy razem czas.
Jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka?
Dorota Zawadzka wielokrotnie podkreślała, że książki dla dzieci powinny być dostosowane merytorycznie do ich wieku. Jednocześnie też wybierając lektury, warto zwrócić uwagę na warstwę graficzną.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Psycholożka podkreśla najważniejsze aspekty książek dla najmłodszych.
5 cech idealnej książki dla dziecka wg Doroty Zawadzkiej:
1. Świat i problemy w niej poruszone są bliskie dzieciom.
2. Jednocześnie prezentują uniwersalne wartości.
3. Propagowanie pięknego języka.
4. Szybka, zaskakująca akcja, imponujący i ważny bohater, niespodziewane zdarzenia, mocne wrażenia.
5. Wyjątkowe ilustracje.
Nie tylko książki…
Niezwykle ważne jest, aby historie, które przeczytamy, miały szansę żyć własnym życiem. Jak? Sposobów jest wiele. Przede wszystkim nie brońmy maluchom zadawania pytań w trakcie czytania. Jeśli szczególnie zainteresuje je jakiś wątek lub bohater, pozwalajmy zarówno maluchowi, jak i sobie, odejść na chwilę i pogłębić wiedzę na dany temat. Poza tym, przenoście przeczytane historie na grunt innych zabaw. Być może miasteczko, o którym czytaliście, uda się zbudować z klocków? Albo zabrać ukochanego misia na spacer śladami książkowych bohaterów.
Do wspólnej zabawy można również zaprosić… Smerfy! Są dostępne w nowej kolekcji KINDER Niespodzianki. 8 niezwykłych bohaterów z pewnością was zainspiruje!
Na początek 3 niezwykłe zabawy
Nie macie pomysłu, od czego zacząć? Psycholożka Dorota Zawadzka podpowiada co wykorzystać na początek.
Niech bohaterem waszej zabawy zostanie Papa Smerf, któremu wspólnie przeczytacie w myśl zasady: ja zaczynam, a ty kończysz fragment lub nawet zdanie z opowieści.
Inną zabawą może być ta w leczenie zabawek. Wspólnie wymyślcie przygody Smerfa Doktora, lekarza z wioski Smerfów.
Jeśli macie ochotę na odskocznię, pobawcie się w przygody konkretnego przedmiotu „Łyżka”, „Skarpetka”… w jego otoczeniu. Przykład? „Łyżka mieszkała w kuchni razem z nożem i widelcem…”
Oczywiście, że możecie połączyć ze sobą wszystkie zabawy! Albo wymyślić własne. Bawcie się dobrze!
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka