Reklama

Wow como hace tan pequeño para identificar las palabras.
Posted by 107.5 AMOR on 4 kwietnia 2015

Czy to dziecko czyta? Raczej nie. Po prostu ma fenomenalną pamięć wzrokową, która jest podstawą nauki czytania całowyrazowego, czyli rozpoznawania wyrazu bez znajomości liter (metoda Domana).
Nauka według tej metody polega na pokazywaniu dziecku kartki z napisanym wyrazem i przeczytaniem go na głos. Dzieci uczą się układu liter na pamięć i dzięki temu – po jakimś czasie – potrafią bezbłędnie wskazać wyraz o który prosi rodzic. W tej metodzie najważniejsza jest systematyczność – należy ćwiczyć z dzieckiem codziennie przez co najmniej 5-10 minut.
Tę metodę można stosować zarówno u paromiesięcznych maluszków, jak i kilkuletnich dzieci (przedszkolaków). Jej celem nadrzędnym jest dobra zabawa. Chodzi o to, by rodzice z dzieckiem miło spędzali czas.

Zobacz także: Jak uczyć dziecko czytania - najlepsze metody

Zobacz także

Jakie są zalety nauki czytania metodą Domana?

Dzięki tej metodzie dziecko uczy się kreatywności, ćwiczy pamięć fotograficzną oraz myślenie operacyjne. U dzieci, które w ten sposób ćwiczą lepiej rozwija się wzrok, słuch oraz mowa.

Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka

Czego potrzebujesz, by zacząć naukę metodą Domana?

Aby zacząć naukę czytania metodą Domana potrzebujesz:

  • białego kartonu
  • grubego mazaka.

Jeśli będziesz mieć te materiały, wykonaj kilka plansz, pamiętając o poniższych zasadach:

  • każde słowo musi być napisane na osobnym kartonie;
  • litery powinny mieć wysokość 8 cm,
  • litery muszą być drukowane o szer. 1 cm;
  • z boków muszą być pozostawione marginesy;
  • na odwrocie karty warto napisać ten wyraz dla siebie.

Na początek wykonaj plansze z imionami dziecka i rodziców oraz nazwami przedmiotów w najbliższym otoczeniu dziecka. Następnie codziennie pokazuj dziecku planszę, głośno wymawiając napisany na niej wyraz (np. mama, tata, dom, kot, pies). Każdego dnia uczymy dziecko około 10-15 słów (3 zestawów po 5 wyrazów). Jeden zestaw słów powtórz trzy razy dziennie (pokazuj jeden wyraz nie dłużej niż kilka sekund).

Reklama

Polecamy: Wczesne metody czytania – przegląd

Reklama
Reklama
Reklama