Jak napisać sprawozdanie: co to jest i co powinno zawierać? Przykład
Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać sprawozdanie. To dość prosta forma. Trzeba jednak pamiętać, że nawet zwykłe sprawozdanie z filmu czy wycieczki musi zawierać kilka ważnych elementów, jak wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wyjaśniamy, jak napisać dobre sprawozdanie, i podajemy przykład.
Jak napisać sprawozdanie – ta wiedza przyda się przede wszystkim dzieciom w wieku szkolnym. Sprawozdanie to zwykle dość krótka, prosta forma pisemna. Można napisać sprawozdanie z dowolnego wydarzenia: wycieczki, filmu albo przedstawienia. Podpowiadamy, co to jest sprawozdanie, z czego musi się składać i jak je prawidłowo napisać. Poniżej także przykład sprawozdania.
Co to jest sprawozdanie i jak je napisać?
Sprawozdanie powinno być napisane w czasie przeszłym. Autor sprawozdania relacjonuje bowiem wydarzenie, które się odbyło i w którym uczestniczył, zdaje swoją relację i umieszcza własną opinię na jego temat. Sprawozdanie pisze się z własnego punktu widzenia. Nie musi być ono długie, ale warto się postarać, aby było konkretne i szczegółowe. Aby dobrze napisać sprawozdanie, nie można zapomnieć o umieszczeniu w nim podstawowych informacji, takich jak:
- nazwa i typ opisywanego wydarzenia,
- miejsce i czas wydarzenia.
Sprawozdanie trzeba też podzielić na trzy główne części.
Co powinno zawierać sprawozdanie?
Każde sprawozdanie powinno zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wszystkie części pisze się stylem informacyjnym, uwzględnia się najważniejsze momenty oraz ciekawe szczegóły.
Jak napisać wstęp sprawozdania?
We wstępie sprawozdania należy zawrzeć wszystkie podstawowe informacje o wycieczce, filmie bądź koncercie, który się opisuje:
- Jakiego wydarzenia dotyczy sprawozdanie? (np. nazwa, tytuł)
- Kiedy odbyło się wydarzenie? (konkretne daty)
- Gdzie odbyło się wydarzenie?
- Jak długo trwało wydarzenie?
- W jakim celu autor sprawozdania brał udział w wydarzeniu?
- Z kim autor uczestniczył w wydarzeniu?
Jak napisać rozwinięcie sprawozdania?
Rozwinięcie to okazja do szczegółowego opisania danego wydarzenia. Warto więc napisać:
- co autor robił podczas wydarzenia? (np. jak przebiegały kolejne dni wycieczki, jakie miejsca się odwiedziło, co się jadło, czym się podróżowało itp.)
Ważne: pisząc sprawozdanie, wszystkie wydarzenia należy opisywać chronologicznie, czyli po kolei – zgodnie z czasem, w jakim się odbyły.
Jak napisać zakończenie sprawozdania?
Zakończenie sprawozdania to jego podsumowanie. Powinno zawierać:
- krótkie streszczenie wydarzenia,
- opinię autora na temat wydarzenia.
Pomocne zwroty, które pomogą napisać sprawozdanie:
- informujące o czasie i kolejności wydarzeń: na początku, potem, następnie, z kolei, na końcu;
- oddające wrażenia autora: uważam, sądzę, moim zdaniem, mam nadzieję, wydaje mi się, według mnie, w mojej ocenie;
- oceniające: wspaniały, atrakcyjny, oryginalny, niezwykły, niecodzienny, nudny, nijaki, przeciętny, nieciekawy.
Jak napisać sprawozdanie – przykład
Poniżej przykład sprawozdania z wycieczki:
„21 marca pojechaliśmy z klasą nad Wisłę, aby topić marzannę. W ten sposób razem z naszą wychowawczynią postanowiliśmy powitać wiosnę. Na wycieczkę wyruszyliśmy autobusem spod szkoły o godzinie 9, zaraz po pierwszej lekcji. Nad wodą spędziliśmy mniej więcej dwie godziny.
Gdy dojechaliśmy nad Wisłę, było słonecznie i dość ciepło, pogoda sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu. Nasza pani niosła gotową marzannę, a my jej pomagaliśmy. Marzanna to było nasze wspólne, klasowe dzieło: miała długą sukienkę i kolorowe włosy z bibuły. Prezentowała się bardzo okazale. Kiedy doszliśmy w pobliże brzegu rzeki, wszystkie dzieci zaśpiewały wesołą piosenkę 'Marzanno, marzanno', a potem nasza pani wrzuciła kukłę do wody. Pomachaliśmy marzannie, śmiejąc się i ciesząc z nadejścia wiosny.
Następnie wróciliśmy do szkoły prosto na obiad. Wszyscy byliśmy uśmiechnięci i szczęśliwi, bo wycieczka okazała się niezwykle interesująca, a cała klasa dobrze się bawiła. Długo jeszcze ją wspominaliśmy. Mam nadzieję, że wkrótce znów pojedziemy nad Wisłę”.
Zobacz też: