Reklama

Kreatywność jest taką umiejętnością, która jest uwarunkowana genetycznie. Z drugiej strony jest to wpływ czynników środowiskowych, dzięki którym ta zdolność jest rozwijana w trakcie naszego życia. Każdy człowiek, który się rodzi, jest uzbrojony w podstawową zdolność bycia kreatywnym.

Reklama

Rola rodzica we wspieraniu kreatywności u dziecka?

Każde dziecko ma swój potencjał rozwojowy, ale to od nas rodziców zależy, czy będziemy wspierać tę kreatywność, rozwijać i motywować, by dziecko rozwijało swoje zdolności, czy twórczo myślało, czy będziemy tę cechy „dusić u dziecka w środku".
– Rodzice mają ogromny wpływ na to, czy dzieci będą miały twórcze, otwarte umysły na nowe doświadczenia, czy będą miały problemy z nieradzeniem sobie z nowymi wyzwaniami – mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy. – Jeśli rodzic mówi: nie bierz patyka, bo się ubrudzisz, nie biegnij, bo się przewrócisz, to hamuje jego kreatywność.
Zdaniem psychologa tylko otwarty rodzic, akceptujący to, że na pewnym etapie rozwoju dziecko jest naturalnie ciekawe świata, chętne do eksplorowania gwarantuje dziecku rozwój kreatywności.

Czy rodzic powinien podpowiadać dziecku zabawy, czy pozostawić mu dowolność?

Optymalnie by było, żeby rodzic dawał przestrzeń dziecku do eksplorowania nowych doświadczeń, kreatywnego myślenia i swobodnego wymyślania zabaw.
– Jednak są dzieci, które potrzebują bodźca w postaci rodziców, którzy podpowiedzą dziecku możliwości rozwiązania danego problemu, lub pomysłu na zabawę – mówi Dorota Maciejec. – W takim przypadku rodzic może być bodźcem motywującym do nieszablonowej zabawy.

Co lepiej rozwija kreatywność dziecka: budować z klocków z instrukcji, czy bez niej?

Zdaniem psychologa nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jako rodzice powinniśmy podążać za swoim dzieckiem, zaufać im jeśli chodzi o zabawę.
– Budowanie wedle instrukcji jest świetną zabawą, ale i dobrą lekcją, bo prowadzi do konkretnego celu, dzięki czemu dziecko uczy się konsekwencji, odtwarzania według wzorów, planowego działania – mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy. – Ale tak samo ważne jest pozostawienie dziecku przestrzeni, żeby według własnego pomysłu, planu ułożyło cokolwiek z klocków. To rozwija twórcze myślenie oraz kreatywność dziecka.

W filmie wykorzystano zdjęcia z wykładu o rozwoju kreatywności psycholog Doroty Maciejec, podczas warsztatów z rodzicami w Warszawie, którego sponsorem była firma Lego.

Polecane:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama