zabawa z dzieckiem
Fotolia
Aktualności

Masz wyrzuty sumienia, gdy nie  bawisz się z dzieckiem?

Dlaczego nie powinnaś ich mieć? Oto 6 powodów - warto byś o nich wiedziała!

Ten tekst ma nie być rozgrzeszeniem dla tych mam, które w ogóle nie znajdują czasu na zabawę z dzieckiem. To informacja dla matek, które zamartwiają się, że nie spędzają każdej wolnej chwili z dzieckiem i nie towarzyszą mu w każdej zabawie w ciągu dnia.

Przebywanie z dzieckiem jest bardzo ważne, budujemy wtedy więzi, tworzymy dobrą atmosferę, lepiej poznajemy swoje pociechy. W czasie wspólnej zabawy przemycamy ważne informacje o właściwym zachowaniu, uczuciach, rozwiązywaniu problemów. Ale czasem trzeba dziecku dać wolność, trzeba dać mu szansę na to, by mogło pobyć samo. Dlaczego?

6 powodów, dlaczego nie można się bawić z dzieckiem cały czas

1.    Nauka zarządzania czasem.
Dziecko musi wiedzieć, jak ma dysponować wolnym czasem. Musi umieć go sobie zorganizować, by się nie nudzić. Jeżeli dasz mu swobodę, z czasem się  tego nauczy, co na pewno przyda mu się w dorosłym życiu.

2.    Nauka jak sprawiać sobie przyjemność.
Dziecko, które dostanie szansę bawienia się w wybraną przez siebie zabawę, będzie wiedziało co tak naprawdę sprawia mu przyjemność. To pozwoli mu być asertywnym i nie ulegać dzieciom, ale również proponować swoje ulubione gry.

3.    Nauka oswajania samotności.
Nie zawsze jest ktoś z nami, musimy nauczyć dziecko, że są chwile na zabawę z kolegami, ale i chwile, gdy każdy musi pobyć w samotności. By się wyciszyć, by pomyśleć,  by poczytać książkę. Niektórzy nie potrafią tak żyć i pędzą z miejsca w miejsce, z imprezy na imprezę. Warto tego nauczyć dziecko, będzie szanowało potrzebę ciszy i chwili dla siebie u innych ludzi.

4.    Nauka akceptacji siebie.
Własne towarzystwo złe? Nie, jeżeli akceptujemy siebie i lubimy. Wtedy przebywanie sam na sam ze sobą wcale nie jest takie nudne. To trudna sztuka.

5.    Nauka rozwiązywania problemów samodzielnie.
Najważniejszy punkt. Gdy mama jest w pobliżu, zawsze czujna i chętna pomóc, czy zareagować, dziecko wie, że nie musi się o nic martwić. Tylko co potem, gdy dziecko dorośnie, a mamy nie będzie w pobliżu? Kto wskaże właściwą drogę, kto rozwiąże problem w pracy, kto pogodzi z ulubioną koleżanką? Uczmy dzieci od najmłodszych lat, że problemy są po to, by je rozwiązywać, najlepiej samemu i od razu.

Jak nauczyć dziecko rozwiązywania problemów? 

6.    Nauka przestrzeni.
Każdy człowiek potrzebuje przestrzeni do życia. Gdy jej nie ma, jest sfrustrowany i czuje się jak w klatce. Dziecko musi zrozumieć, że nawet mama potrzebuje czasem chwili dla siebie i nie powinno się jej zamęczać setką pytań. 

Mama chciałaby spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu, jednak trzeba zachować w tym umiar. Nie oceniajmy kobiet, które na placach zabaw zamiast siedzieć z dzieckiem w piaskownicy, siedzą w pobliżu na ławce. One dają dziecku szansę na zorganizowanie sobie samemu zabawy, na zapoznanie się z innymi dziećmi, uczenie postaw i zachowania od rówieśników, oraz na popełnianie błędów, czy wchodzenie w konflikty. Oczywiście trzeba być blisko, obserwować jak zachowuje się  dziecko, jak radzi sobie w konkretnych sytuacjach i nad czym warto popracować w domu.

A Ty pozwalasz dziecku na samotną zabawę, czy zawsze mu towarzyszysz?

Jak bawić się z dzieckiem bez zabawek?
Pierwsze 3 lata są najważniejsze w rozwoju dziecka


źródło: popsugar.com

Jak dziecko poznaje swoje ciało - film

Tomasz Rożek
Program edukacyjny "Planeta Energii"
Tata
O fizyce z dzieckiem. To możliwe!
Jeśli nie wiesz, jak wytłumaczyć dziecku, co to są atomy, skorzystaj z podpowiedzi Tomasza Rożka, fizyka, taty bliźniaków, Zuzi i Jasia. Porównał on atomy do klocków Lego. To wystarczy. Bo maluch nie potrzebuje wykładu z fizyki atomowej, tylko odpowiedzi w ogóle.

Czyli nie ma tematów, których nie można poruszyć z dzieckiem? Nawet o atomach... Nie ma. I nie powinniśmy bać się tego, że podczas wyjaśniania padnie słowo, którego dziecko nie zrozumie. Właśnie podczas takiego tłumaczenia porównałem atomy do klocków Lego. Że tak jak z nich buduje się np. zamki, tak z atomów zbudowane są drzewa, domy... Z tym że atomów nie widać, są tak malutkie. Dziecko nie potrzebuje wykładu akademickiego, będzie zadowolone z tego, że dowiedziało się, iż świat zbudowany jest z klocków! Według mnie, rodzice, którzy odsyłają dziecko bez odpowiedzi, bo nic z tego nie zrozumie, robią błąd. W ten sposób zabijają jego ciekawość. Wystarczy, że szkoła to robi. Rodzic musi dać dziecku odpowiedź, także z innego powodu. Może tak być, że maluch pozostawiony teraz bez odpowiedz, za kilka–kilkanaście lat stwierdzi, że właściwie ci rodzice nie są mu potrzebni. Bo jacy z nich przewodnicy po świecie? A to oni powinni go do niego wprowadzać, dać mu solidne fundamenty. Zawsze zna Pan odpowiedź? Nie. Jeśli czegoś nie wiem, mówię, że poszukamy odpowiedzi razem. I tak jest lepiej, niż odesłanie dziecka z niczym. Po pierwsze, mówiąc dziecku "Wiesz co, zadałeś mi bardzo trudne pytanie", dajemy mu sygnał, że jego pytania nie są głupie. Po drugie, twórczo spędzamy czas i pokazujemy malcowi, jak to zrobić. Podpowiadamy też, gdzie szukać informacji, tłumaczymy, po co są książki. Jeśli powiemy kilkulatkowi raz, drugi, trzeci: "A co mi głowę zawracasz jakimiś pytaniami", to sprawiamy, że nie będzie już nas pytał, pomyśli też, że jego pytania są głupie, a on sam niemądry. Czy Pana bliźniaki, wiedzą kim jest ich tato? Czym zajmuje się fizyk, dziennikarz naukowy? Wiedzą, że fizyk to ktoś, kto próbuje zrozumieć świat i wyjaśnić, co się dzieje dookoła. Że woda jest raz gazem i jej nie widać, innym razem, że jest...

maluch, rodzice, smutek
Gry i zabawy
Alarmujące wyniki badań - 8 na 10 rodziców nie ma czasu na zabawę z dziećmi!
Czy znajdujesz czas na zabawę z dzieckiem? Jeśli tak, to należysz zaledwie do 17% rodziców, którzy to robią – informuje Instytut Millward Brown.

Czy potrafisz bawić się ze swoim dzieckiem? Wiesz, co sprawia mu przyjemność? Panuje powszechne przekonanie, że aktywności proponowane naszym dzieciom powinny być ambitne, edukować  oraz gwarantować zdobywanie nowych umiejętności. Mając w pamięci to przekonanie po powrocie z pracy brak nam już sił na wymyślanie tego typu rozrywek, więc często rezygnujemy z nich wcale. A przecież ze zwykłych czynności takie jak sprzątanie, gotowanie również można uczynić zabawę. Nieadekwatne wyobrażenia mamy również na temat czasu, który powinniśmy każdego dnia ze swoim dzieckiem spędzić –   badania pokazały, że w dni robocze rodzice uważają, że powinni poświęcać swoim potomkom prawie 7,5h. Zapominamy, że nie musimy organizować dzieciom "ekstra czasu" - " czasem dobrze spędzonym z dzieckiem " mogą być też codzienne wspólne zajęcia , jak np. przygotowywanie kolacji. Alarmujące wyniki badań nad zabawą rodziców z dziećmi Aż ponad połowa ankietowanych rodziców deklaruje, że nie potrafi bawić się ze swoim dzieckiem ! Tyle samo z nich woli wysyłać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe niż samemu inicjować zabawy.   Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe [CMS_PAGE_BREAK] Zabawki dla dzieci zamiast zabawy Rodzice często wolą kupić dziecku kolejną zabawkę, która ma zająć je na dłużej, by dać im czas odpocząć. Ponad 80% rodziców uważa, że dzieci posiadają za dużo zabawek , jednak nie potrafią się nimi bawić. Przy czym co 7 rodzić twierdzi, że drogie zabawki psują to, co w zabawie najważniejsze. Aż 80% rodziców uważa, że ich dzieci są przeładowane technologią, przy czym 7 na 10 rodziców dostrzega zalety tego, że ich dzieci przesiadują godzinami przed komputerem . Czas na zabawę z dzieckiem Aż 7 na 10 rodziców chciałoby, aby ich dzieci potrafiły...

spacer z dzieckiem, spacer przy ulicy
Fotolia
Pielęgnacja
Spacer z niemowlęciem? Tak, ale nie przy ulicy!
Gdy spacerujesz z niemowlęciem w pobliżu ulicy, zamiast czystego powietrza wdycha ono wyziewy z samochodowych rur – wózek znajduje się niemal na tej samej wysokości co one! Gdzie w takim razie iść na spacer z dzieckiem?

Małe dzieci powinny jak najczęściej przebywać na powietrzu, a gdy jest ładna pogoda nawet przez cały dzień. Warunek: powietrze musi być naprawdę czyste. Tylko taki spacer dodaje zdrowia i energii, chroni przed anemią, zwiększa odporność . Gdy jest ciepło, już z kilkudniowym maleństwem możesz wybrać się na wyprawę. Dziecko, które jest na tyle silne i zdrowe, żeby móc opuścić szpital, poradzi sobie również na krótkiej wycieczce wózkiem do parku, jeżeli oczywiście będzie ładna pogoda. Ubierz je odpowiednio do pogody. Zabierz jednak ze sobą dodatkowe okrycie na wypadek nagłego ochłodzenia. Sprawdź: Jak spakować torbę na spacer z dzieckiem? Spacer z dala od ulic i spalin Już niemowlaki trzeba hartować, codzienne spacery są dla nich koniecznością. Wczesną jesienią maluch może przebywać na świeżym powietrzu właściwie przez cały dzień. Uważaj tylko, żeby go nie przegrzewać . Chociaż miałabyś ochotę odwiedzić wszystkie sklepy w okolicy, żeby kupić coś dla siebie i maluszka, nie rób tego kosztem prawdziwego spaceru. Twojemu dziecku jest potrzebne przebywanie nie tyle na dworze, ile w czystym i zdrowym powietrzu. Nie prowadzaj go w pobliżu ulic. Wózek znajduje się na wysokości około 70 cm od ziemi, niewiele wyżej niż wyloty rur wydechowych samochodów. Twój malec wdycha więc znacznie więcej samochodowych spalin niż ty! Jego organizm jest nieprzystosowany do życia w zanieczyszczonym środowisku. Po wyprawie wzdłuż miejskich arterii dziecko będzie kichać i kasłać. Jeśli mieszkasz w mieście, postaraj się chodzić na spacery do parku lub lasku. Wybieraj zadrzewione podwórka, z daleka od samochodowych spalin i hałasu. Poziom hałasu w pobliżu ruchliwej ulicy przekracza 75 decybeli, co jest szkodliwe dla zdrowia dziecka i może spowodować osłabienie słuchu , bóle głowy, zaburzenia nerwowe. Dokąd wyjeżdżać z dzieckiem? Najlepiej wyjeżdżać z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj