zabawy mikołajkowe
zabawy mikołajkowe
Gry i zabawy

Zabawy mikołajkowe: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły na mikołajki

Zabawy mikołajkowe są istotnym (i bardzo miłym) elementem świętowania mikołajek. W końcu najważniejsza jest świetna zabawa! Przedstawiamy pomysły na fajne gry i zabawy na mikołajki dla dzieci.

Zabawy mikołajkowe, obok prezentów dla dzieci i pisania listu do Świętego Mikołaja, to najmilsza część mikołajek. Ten wyjątkowy dzień warto urozmaicić dziecku za pomocą różnego rodzaju gier i konkursów o tematyce świątecznej. Sprawią one wiele radości maluchom, a także wzbudzą w nich radosny nastrój oczekiwania na mikołaja. Przedstawiamy nasze propozycje zabaw mikołajkowych. 

Spis treści

 1. Pomysły na zabawy mikołajkowe
 2. Zabawy ruchowe z mikołajem
 3. Konkursy mikołajkowe dla dzieci
 4. Jak zorganizować mikołajki dla dzieci?

Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film

Pomysły na zabawy mikołajkowe

Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy mikołajkowe. Sprawdzą się one dla dzieci w różnym wieku: zarówno dla maluchów, przedszkolaków, jak i starszych dzieci. Propozycje zabaw mikołajkowych można wykorzystać też w młodszych klasach szkoły podstawowej, np. podczas szkolnych mikołajek. Dostarczą one dzieciom pozytywnych emocji podczas wyczekiwania wizyty mikołaja.

Segregowanie listów mikołaja

Roztargniony mikołaj pomieszał listy od dzieci i potrzebuje teraz pomocy przy ich segregowaniu. Dzieci dzielą się na kilka drużyn. Zadaniem każdej drużyny będzie posegregowanie prezentów na odpowiednie grupki tematyczne. Wygrywa ta drużyna, która zrobi to pierwsza. Do zabawy potrzebne będą maleńkie kartki, na których wydrukowane będą różne rodzaje prezentów (misie, lalki, samochody, klocki, wózek dla lalek, komputer), by było ich po kilkanaście z każdego rodzaju.

Wyciąganie prezentów z worka mikołaja

Na środku sali stoi worek wypełniony prezentami od mikołaja. Rzeczy powinny wyróżniać się kształtem, np. wałek do ciasta, mysz komputerowa itp. Każda drużyna dostaje listę, jakie prezenty ma w nim znaleźć. Drużyny wybierają po trzech reprezentantów. Reprezentanci podchodzą na środek sali, na oczach mają zawiązane chustki i za pomocą dotyku muszą wyciągnąć odpowiednie prezenty z worka mikołaja.

Pakowanie prezentu świątecznego

Każda drużyna ma za zadanie wybrać spośród siebie najmniejszą lub największą osobę. Zadaniem drużyn jest zapakowanie jej jako prezent świąteczny. Każda z drużyn dostaje do dyspozycji kolorowy papiery do pakowania prezentów, a także wstążki i kokardki. Wygrywa ta drużyna, która najpiękniej zapakuje swój prezent. Dzieci na wykonanie tego zadania mają określony czas, np. 10 minut.

Zabawki w worku mikołaja

Zabawa jest odpowiednia dla młodszych dzieci. Należy wyciąć z brystolu kształt worka mikołaja. Na worku są odrysowane kształty różnych zabawek. Każde dziecko otrzymuje jeden wycięty z tła obrazek, który przedstawia jakąś zabawkę. Następnie musi dopasować go w odpowiednie miejsce na worku – tam, gdzie znajdują się odrysowane kontury tego przedmiotu.

Zabawy ruchowe z mikołajem

W tych zabawach udział bierze również mikołaj. Będzie to dodatkową atrakcją dla maluchów. Są to zabawy ruchowe, a więc dzieci będą mogły pobiegać i wyszaleć się. 

Świąteczna jazda na sankach

Dzieci siedzą na dywanie w rozkroku, tak jakby siedziały na sankach. Każde dziecko w ręku trzyma sznurek, żeby nie spaść. Wykonują polecenia mikołaja: pochylają się do przodu, do tyłu, na boki. Następnie dzieci dobierają się parami i siadają na sankach jedno za drugim. W parach wykonują to samo ćwiczenie jak wyżej. Na koniec saneczki przewracają się i dzieci leżąc na plecach, swobodnie wymachują nogami uniesionymi w górę (tak jak się to dzieje przy prawdziwym upadku na saneczkach). 

Wykonywanie poleceń mikołaja

Dzieci rozstawione w różnych miejscach sali mają za zadanie odpowiednio zareagować na polecenia, które wydaje mikołaj. 
Na hasło:

 • śnieg – dzieci naśladują rękoma spadające płatki śniegu (z góry – wspięcie na palce, na dół – do przysiadu),
 • renifery – dzieci tworzą z rąk rogi renifera, czyli opuszczają i unoszą głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu),
 • jedziemy – dzieci poruszają się do przodu (jadą saneczkami w zaprzęgu z reniferami). 

Konkursy mikołajkowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają konkursy! Odrobina zdrowej rywalizacji nie zaszkodzi maluchom, a wspaniałe nagrody jeszcze bardziej umilą czas oczekiwania na mikołaja. Oto kilka propozycji na mikołajkowe konkursy:

 • Konkurs na piosenkę świąteczną – wygrywa dziecko, które najpiękniej wykona piosenkę świąteczną lub kolędę.
 • Konkurs na wierszyk do mikołaja – każde z dzieci układa własny wierszyk do mikołaja lub o nim. Liczy się kreatywność i zaangażowanie. Wygrywa najbardziej oryginalny wierszyk. 
 • Quiz wiedzy o świętym Mikołaju – dzieci odpowiadają na pytania związane ze Świętym Mikołajem, adwentem, Świętami Bożego Narodzenia. Wygrywa osoba, która uzyska najwięcej punktów. 
 • Konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny – dzieci dzielą się na drużyny, każda z drużyn dostaje pocięte kolorowe paseczki i klej. Zabawa ograniczona jest czasem od 5 do 7 minut. Wygrywa drużyna, której łańcuch jest najdłuższy.

Jak zorganizować mikołajki dla dzieci? 

Przyjęcie mikołajkowe dla dzieci można urządzić zarówno w przedszkolu, szkole, jak i w domu. Niezależnie od miejsca warto zadbać o świąteczną atmosferę oraz świetną zabawę, by dzieci zapamiętały ten czas na długo. Przyjęcie może mieć motyw przewodni – np. wszyscy uczestnicy przebierają się za świąteczne postacie, mogą być to również bohaterowie ulubionych bajek, np. „Krainy Lodu”.

Podczas imprezy nie może zabraknąć także pysznych przekąsek: pięknie udekorowanych pierników w kształcie Mikołaja, renifera, sań, prezentów, a także mandarynek (one niezmiennie kojarzą się ze świętami), kompotu z goździkami i cynamonem. Szalenie istotne jest również odpowiednie udekorowanie pomieszczenia – możesz ozdobić je bombkami i łańcuchami, wprowadzi to świąteczny klimat. Wspaniałym przeżyciem dla każdego dziecka będzie także wizyta mikołaja, który rozda maluchom prezenty. 

Zobacz także

dzieci z prezentami na mikołajki
Fotolia
Święta i uroczystości
Co przyniesie Mikołaj na Mikołajki? Pomysły na prezenty
Prezent na Mikołajki to często nie lada wyzwanie – najlepiej żeby nie był nieziemsko drogi, a do tego fajny i ciekawy. Jak to osiągnąć? Podpowiadamy, co może przynieść Mikołaj jako prezent dla dziecka na Mikołajki!
Prezent na mikołajki dla dzieci do 20 zł
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Co kupić na prezent na mikołajki dla dzieci do 25-30 zł – mamy 7 hitów!
Nie masz pomysłu na prezent na mikołajki dla przedszkolaka? Mikołajki w szkole z limitem do 25 lub 30 zł? To nie problem: podpowiadamy co można kupić do 25 zł lub za trochę więcej. To naprawdę fajne rzeczy!

Prezent na mikołajki dla dzieci nie musi być drogi. To może być drobiazg, ale za to bardzo efektowny! Znaleźliśmy 7 ciekawych propozycji  do 25-30 zł. Nasze pomysły w takim limicie cenowym świetnie sprawdzą się także jako prezenty na mikołaja dla dzieci w przedszkolu.  Spis treści: Prezenty na mikołaja dla dzieci Prezent na mikołajki dla dzieci do 25 zł: Warsztacik ogrodnika, ok. 20 zł Karty Xplore Survival, ok.15-20 zł Poduszka z ulubieńcami, 30 zł Maskotka piesek Ty Beanie, ok. 25 zł Robot 4w1 – zabawka edukacyjna, 25 zł Laboratorium mydlarskie, 28 zł Pamiętnik-króliczek, 25 zł Prezenty na mikołaja dla dzieci Co kupić na mikołajki dla dzieci przy budżecie ograniczonym do 25 czy 30 zł? Raczej nie uda kupić tego, o czym dziecko marzy. Droższe prezenty z pewnością dostanie pod choinkę. Na mikołajki zresztą nie trzeba dawać kosztownych suwenirów . Fajny drobiazg w zupełności wystarczy. Mimo tak z pozoru niewielkiej kwoty można na rynku znaleźć tani i fajny prezent na mikołajki , coś co ma szansę sprawić przyjemność obdarowanemu dziecku. Przejrzeliśmy oferty i znaleźliśmy zabawki i przedmioty mieszczące się w tych cenach. Z którego prezentu ucieszy się dziecko? To zależy od jego zainteresowań , dlatego warto najpierw poznać, czym się interesuje i zajmuje w czasie wolnym. Tani i fajny prezent dla dzieci na mikołajki dla dzieci – do 25-30 zł Wśród niedrogich i atrakcyjnych dla dzieci rzeczy można też znaleźć zabawki edukacyjne. Są zestawy do przeprowadzania prostych eksperymentów, zestaw kart z survivalowymi radami, proste gry edukacyjne , czy minirobot do samodzielnego złożenia. Ale wcale nie trzeba silić się na walor edukacyjny, aby sprezentować dziecku coś naprawdę fajnego. Nawet przyzwoitej jakości maskotka zmieści się w tej cenie, podobnie jak minimaskotka-breloczek i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj