Pampers Pants PoRuszające Momenty łazienka
Adobe Stock
Gry i zabawy

#PoRuszająceChwile: Łazienkowe zabawy, które pokocha każde dziecko!

Cały dzień zabawy za wami, opadasz z sił, a twoje dziecko wciąż ma mnóstwo energii i chęci na wygłupy? Świetnie się składa! Chodźcie do łazienki, tam się można wreszcie i wyszaleć (maluch), i nieco zrelaksować (ty)!

Tak, nie przesłyszałaś się. Łazienka jest naprawdę świetną przestrzenią na zabawę. Co więcej – to świetne miejsce, żeby zabawę połączyć z nauką…

Szczotka, pasta…

Zwłaszcza te kolorowe akcesoria będą świetnym pierwszym krokiem, by zapoznać malucha z zasadami dotyczącymi mycia ząbków. Mleczak nr 1 (zazwyczaj dolna „jedynka”) pojawia się około 8. miesiąca  życia malca, jednak nie jest to regułą. Każde z dzieci rozwija się przecież we własnym tempie, prawda?
Niezależnie od tego, już od pierwszych miesięcy jego życia, śmiało można oswajać maluszka ze szczoteczką. Początkowo będzie dla niego pewnie gryzakiem, ale z czasem – oswojone z nią dziecko – będzie używało jej już zgodnie z przeznaczeniem :). Pamiętaj jednak, by do ok. piątego roku życia za każdym razem poprawiać po dziecku higienę ząbków.
Im starszy maluch – tym więcej frajdy z mycia zębów. Możecie wspólnie wybrać się do sklepu i kupić szczoteczkę i kubek z wymarzonym, bajkowym bohaterem, a także dobrać pastę. Samo mycie to też wasz czas, w którym tworzycie własne, poruszające momenty, które będziesz z rozczuleniem wspominała za kilka lat. Na czas mycia ząbków włączcie króciutką bajkę (możecie skorzystać z aplikacji z audiobookami lub podcastów dla dzieci), ulubioną piosenkę lub po prostu oboje umyjcie zęby w tym samym czasie (albo sobie nawzajem?).

Myjemy rączki

Skoro już wspomnieliśmy ulubioną piosenkę, koniecznie posłuchajcie tej!
„Pocierać musimy dłoń o dłoń,
Przesunąć paluszki trochę w bok.
W prawo i w lewo. I w górę i w dół,
przesuwaj tam i tu!”
Prawda, że łatwo go zapamiętać? Spróbujecie wspólnie wykorzystać choćby fragment „mydłem i wodą, do końca z melodią” przy kolejnym myciu rączek?

Wisienka na torcie…

…wieczornej pielęgnacji, czyli kąpiel! Jeśli maluszek nie ma żadnych problemów ze skórą, wypróbujcie kolorowe piany i wszelkiego rodzaju barwniki do wody. Uważajcie jedynie, by skóra dziecka nie była przesuszona – odpowiednia pielęgnacja to podstawa.

Pampers Pants PoRuszające Momenty łazienka
Adobe Stock

Bezpiecznie możecie użyć również kolorowych kredek (z łatwością zmyć można je zarówno z dziecka, jak i z wanny), oraz piankowych puzzli, które za pomocą wody można przykleić do ściany prysznica, wanny lub do płytek.
Nigdy dość kolorowych kubeczków do przelewania wody i eksperymentów pt.: „czy to zatonie”!

Gotowi na łazienkowe wyzwania?

Pampers Pants PoRuszające Momenty belka
materiały prasowe

Artykuł powstał z udziałem marki Pampers

Pampers Pants PoRuszające Momenty psycholog
Adobe Stock
Rozwój
#PoRuszająceChwile: Jak rozwijać ciekawość świata w „czterech ścianach”? Rozmowa z psychologiem
Z jednej strony, zostaliśmy zamknięci w domach. Z drugiej jednak, dostaliśmy od losu czas dla siebie. Warto więc docenić te wspólne momenty i cieszyć się nimi. Jak celebrować rodzinne chwile, rozwijać w dziecku chęć poznawania świata, budować więzi i… nie zwariować, mówi psycholog Monika Perkowska.

Monika Perkowska: To bardzo trudne cieszyć się z czasu, w którym mamy zabraną wolność. Najpierw dotknęła nas mieszanka uczuć  smutku, złości, niezgody, a dopiero potem postaraliśmy się żyć na nowych warunkach, czerpiąc radość z małych wydarzeń. Nie bójmy się naszych uczuć. One są potrzebne, aby radzić sobie z trudnościami, dają siłę do przemyśleń i działania. W rezultacie z większą łatwością będziemy cieszyć się z czasu rodzinnego spędzonego razem. Jak nie zwariować? O tym, jak ważna jest przestrzeń dla samego siebie, wiadomo nie od dziś. Łatwiej o nią zadbać, gdy można uciec do parku, na ściankę wspinaczkową, czy wyrwać się na kawę z przyjaciółkami. Jednak będąc z dzieckiem i partnerem non stop pod jednym dachem, znalezienie chwili dla siebie jest... tym bardziej wskazane. To bardzo trudne, ale też nie jest niewykonalne. Jeśli mamy wystarczający metraż, korzystajmy z odrębnych pomieszczeń, aby mieć czas tylko dla siebie. Jeśli to niemożliwe, postarajmy się chociaż pójść na samotny spacer, poleżeć dłużej w wannie, poprosić partnera/partnerkę o wsparcie. Rozmawiajmy o tym, jak czujemy się w nowej rzeczywistości. Jeszcze trudniej jest, gdy jesteśmy tylko z dzieckiem. Maluch, zwłaszcza ruchliwy i pełen energii, może sprawiać, że opadamy z sił. Bardzo często narasta w nas frustracja i nie ma gdzie dać ujścia negatywnym emocjom. Zatroszczenie się o swój stan emocjonalny to ważne zadanie rodzica. Gdy dorosły osiąga dobrostan psychiczny, chroni w ten sposób dziecko – daje mu poczucie bezpieczeństwa. Korzystajmy ze wsparcia najbliższych, rodziny, przyjaciół. Gdy czujemy, że nie radzimy sobie z zalewem emocji, skorzystajmy z pomocy psychologa. To ważne, aby dorośli ustalili, jak będzie wyglądał podział obowiązków oraz opieka nad dzieckiem. Podstawą porozumienia jest poprawna komunikacja, pełna szacunku i zrozumienia. Taki...

Pampers Pants dla dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
#PoRuszająceChwile: „Zadbana skóra to ogromny komfort każdego malucha”! Rozmowa z pediatrą
Higiena i zdrowie to nie puste hasła. Od troski o nie (i odrobiny czułości) zależy dobrostan każdego dziecka. Jak zrozumieć skórę maluszka, żeby móc o nią dobrze dbać, tłumaczy pediatra, dr Małgorzata Gołkowska.

Skóra dziecka posiada kilka cech, które sprawiają, że jest delikatna i wrażliwa, przez co wymaga większej troski w pielęgnacji niż skóra nastolatków czy dorosłych. My, rodzice, staramy się zrozumieć te potrzeby i im sprostać, jednak czasem potrzebujemy do tego wskazówek doświadczonego pediatry… Dr Małgorzata Gołkowska podpowiada, co nam mówią zaczerwienienia, krostki czy suche miejsca na skórze dziecka, i wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić, by maluch czuł się dobrze we własnej skórze. Wyjaśnia też, jakie inne czynniki sprzyjają dobrostanowi malucha. Warto to wiedzieć! Dr Małgorzata Gołkowska: Skóra dziecka zmienia się wraz z jego wzrostem. Najbardziej delikatna jest u noworodków i niemowląt do 4. miesiąca życia. Związane jest to z dojrzewaniem warstwy rogowej naskórka, która pełni rolę ochronną w skórze. Okresowo na skórze mogą się pojawiać różnego rodzaju wykwity, najczęściej samoistnie ustępujące. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. W przypadku dłużej utrzymujących się zmian, warto skonsultować je z pediatrą. Sucha skóra chce pić Podrażniana przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno, ciepło, twarda woda czy ogrzewanie, skóra niemowlęcia ma tendencję do wysuszania się. Nierzadko suchość okazuje się być oznaką AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Po czym poznać atopową skórę? Jest bardzo sucha i szorstka, czasami ma nawet czerwone plamy. Widać też, że jest napięta i swędzi, co zakłóca zarówno zabawę, jak i sen. Atopowe zapalenie skóry jest zapalną, nawrotową przewlekłą chorobą skóry o podłożu alergicznym. Stanowi duży dyskomfort dla dziecka z uwagi na uporczywy świąd, a zmieniona zapalnie skóra może być nadkażana przez bakterie i grzyby. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji poprzez jej nawilżanie i ochronę. Poprawę przynosi również wykluczenie czynników...

Pampers Pants PoRuszające Momenty kuchnia
Adobe Stock
Gry i zabawy
#PoRuszająceChwile: Niezwykłe kuchenne zabawy czekają na ciebie i malucha!
Próbowałaś kiedyś spojrzeć na swoją kuchnię oczami dziecka? Jeśli nie, spróbuj zrobić to teraz. Kucnij i spójrz w górę – świat wygląda zupełnie inaczej, prawda? Szuflady, szafki i garnki kryją w sobie niezwykłe tajemnice…

Zabawa w dziecięcym pokoju i kąpielowe harce są cudowne. Ale umówmy się – kto z nas nie potrzebuje odmiany? Zwłaszcza gdy większość czasu i zabaw organizować musimy w domowym zaciszu. Dlatego świetnym pomysłem będzie przeniesienie się do... kuchni! Egzotyczne wyprawy po nowe smaki Jesteś mamą malucha na etapie rozszerzania diety – idealnie się składa! Oprócz tego, że masz czas i przestrzeń na prezentowanie dziecku zupełnie nowych produktów, to spędzasz sporo czasu w domu, co sprzyja kreatywności. A gdyby tak ufoludki zaatakowały Ziemię i chciały wykraść z niej wszystkie kalafiorki? Ruszcie z dzieckiem na ratunek planecie i koniecznie zjedzcie całą porcję. Czy to nie nadjeżdża przypadkiem dzielny kowboj z kwiatami brokuła? Warto je zjeść, by mieć siłę na dalsze wojaże po prerii! Jesteś mamą, więc pewnie wiedziałaś, że księżniczki w bajkach swoje piękne włosy zawdzięczają marchewce z groszkiem… Masz już pomysł na własną, kulinarną podróż ? Kuchenny artysta przy pracy Twoje dziecko lubi wszelkiego rodzaju prace plastyczne , ale muszą być wykonywane koniecznie w asyście mamy? Istnieje przyjemny i prosty sposób na zajęcie malucha z ugotowaniem mu obiadu w bonusie! W czasie, w którym ty będziesz zajęta mieszaniem czy krojeniem, twój brzdąc może przygotować dla ciebie choćby piękny fartuch! Wystarczą kredki lub flamastry odpowiednie do pisania po tkaninach . Cały zestaw małego artysty możesz bez problemu zamówić przez internet lub (jeśli masz taką chęć i umiejętności) – uszyć sama. Możesz skorzystać z tej techniki i po prostu pozwolić maluchowi tworzyć inne dzieła przy kuchennym stole. Jeśli nie dysponujesz fartuchem, może masz w szafie gładki tiszert? Pomyśl, jak fajnie będzie wrócić za jakiś czas do pracy lub wyjść z koleżankami do kawiarni w oryginalnej koszulce! Dzięki niej na pewno mniej zatęsknisz za maluchem!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj