Reklama

Rodzice chcą, by ich dzieci były kreatywne, jednocześnie sami się za takich nie uważają… Tymczasem najmłodsi patrzą na świat świeżym okiem, widzą same nowe rozwiązania, nieograniczone poznawczym schematem. Dowiedz się, czego unikać, by nie niszczyć pomysłowości u dzieci i dlaczego ciastolina pomaga ją rozwijać.

Reklama

Czy kreatywność rozwija się wraz z wiekiem?

– Dziecko poznając świat, nie ma w głowie schematów i koncepcji. Nie wie, do czego służy widelec, gąbka czy kartonowe pudełko. Ma za to niesamowitą zdolność do innowacyjnych wizji, nowych pomysłów i rozwiązań. Oznacza to, że od urodzenia jest niezwykle kreatywne. Wystarczy poobserwować malucha, który po raz pierwszy widzi np. kukurydziany chrupek. Zamiast od razu spróbować, jak smakuje, dziecko bada teksturę, twardość, obraca chrupkiem, wkłada go do wiaderka itd. Większość dzieci bardziej niż najnowszą zabawką zainteresowana jest kartonem, w którą była zapakowana… Bo właśnie karton daje tak wiele możliwości! Może być domkiem, samochodem, można z niego zbudować robota lub zrobić dla siebie hełm – podkreśla psycholog Edyta Żółtowska-Górska.

Nasza ekspertka dodaje również, że małe dziecko jest w stanie wspaniale się bawić, jeśli na plaży lub na spacerze znajdzie patyk. Dorosły widzi tylko patyk, maluch znajdzie dla niego tysiąc zastosowań. To właśnie kreatywność.

Niestety ta cudowna umiejętność zanika wraz z wiekiem. Badania prowadzone przez Georga Landa i Beth Jarman wykazały, że w wieku 4-5 lat 98% dzieci miała umiejętność znajdowania innowacyjnych rozwiązań. Powtórzone badanie za kilka lat pokazało, że tylko 30% 10-latków wykazało ten sam poziom kreatywności. Wyniki badań mają swoje uzasadnienie w rozwoju człowieka. Z wiekiem poznajemy znacznie słów, funkcję konkretnych przedmiotów, jesteśmy uczeni poznawania faktów, więc kreatywność się wycisza. Szkoła z kolei naucza, jak jest, a nie zadaje dzieciom pytania: jak myślisz, jak jest? A ponieważ kreatywność jest niezwykle ważną i cenioną cechą, warto ją rozwijać w codziennej zabawie z dzieckiem.

Play-Doh

Jak powinien wyglądać trening kreatywności? W jaki sposób bawić się dziećmi 2-7 lat, by eksperymentować i nie ograniczać?

Psycholog zwraca uwagę na to, że dzieci rozwijają kreatywność, gdy im się zanadto nie przeszkadza w zabawie, nie podsuwa określonych rozwiązań i scenariuszy. Maluchy najlepiej odnajdują się w zabawie spontanicznej. Gdy dorosły jest towarzyszem, a nie reżyserem aktywności, dziecko ma szansę wykorzystać swój potencjał.

– Słuchajmy więc dziecka i obserwujmy jego działanie – może zaprosi nas do swojego świata? By podsycać kreatywność, należy dać przestrzeń dziecku i unikać zdań: > – zaznacza ekspertka.

W jaki sposób ciastolina wpływa na kreatywność? Dlaczego jest idealna do wspólnej zabawy z rodzicem i pomaga rozwijać kreatywność zarówno u dzieci, jak i u dorosłych?

Jak podkreśla specjalistka, ciastolina jest doskonałym materiałem, by pobudzać kreatywność dziecka. Po obejrzeniu zestawu, wypróbowaniu wszystkich jego funkcji, maluch wkracza do akcji i spontanicznie zaczyna używać masy plastycznej w całkiem nowy sposób. Można z niej przecież stworzyć dosłownie wszystko!

– Nie bójmy się, gdy dziecko będzie chciało ją zamoczyć, oblepić nią jakąś figurkę, połączyć kolory. Pozwólmy wykorzystać ciastolinę w sposób, który wymyślił maluch. Pamiętajmy, że każdy nowy, innowacyjny sposób na użycie masy, to właśnie ćwiczenie kreatywności. Lepienie z ciastoliny to także rozwój motoryki małej, trening ręki, który da wspaniały efekt, kiedy trzeba będzie pisać kształtne literki. Usiądźmy z dzieckiem i dajmy mu się wciągnąć w ciastolinową zabawę. Może mamie też uda się stworzyć coś całkiem nowego? – zachęca psycholog.

Play-Doh

Co warto wiedzieć o ciastolinie Play-Doh?

Play-Doh to ciastolina, która od ponad 65 lat cieszy się zaufaniem rodziców i pomaga rozwijać wyobraźnię dzieci na całym świecie. To właśnie ona daje ogromne możliwości zabawy dla dzieci, będąc jednocześnie sposobem na rodzinne spędzanie czasu. Świetnie sprawdza się w treningu kreatywności – różne kolory, kształty i tekstury ciasto liny inspirują do tworzenia różnorodnych elementów. Bawiące się nią dziecko może budować postaci i rzeczy według własnego, wyjątkowego pomysłu i bawić się zgodnie z samodzielnie wymyślonym scenariuszem – otwierając tuby z ciastoliną, otwiera drzwi do magicznego świata wyobraźni!

Ponadto zestawy Play-Doh pomagają w nauce kolorów, kształtów i liczb, wspierają koordynację oko-ręka, rozwój mowy, a także umiejętność opowiadania i rozwój emocjonalno-społeczny.

W ofercie Play-Doh dostępne są nie tylko tuby kolorowej ciastoliny, ale także kultowe już zestawy kreatywne takie jak Dentysta, Fryzjer czy seria zestawów o tematyce kulinarnej, od lat uwielbiana przez dzieci.

Jak kreatywność przydaje się w życiu dorosłych i dzieci?

Kreatywność to umiejętność tworzenia nowych rozwiązań, znajdowania nowych sposobów poradzenia sobie w danej sytuacji. To cecha niezwykle ceniona przez pracodawców, ale przydatna również w codziennym życiu. Gdy nasz umysł nie jest ograniczony schematami, gdy jesteśmy w stanie świeżo, nieszablonowo spojrzeć na świat, żyje się nam łatwiej, a na pewno ciekawej.

– Za chwilę skończą się wakacje i dzieciaki wrócą do szkół i przedszkoli. Tam pani zada pracę plastyczną na abstrakcyjny temat, zapyta, z czym kojarzy się dane słowo, zachęci do stworzenia mapy myśli czy burzy mózgów. Zadbajmy o stymulację kreatywnego tworzenia przez nasze pociechy, np. poprzez regularną zabawę ciastoliną – podkreśla psycholog Edyta Żółtowska-Górska.

Czy już wiesz, jak rozwijać kreatywność?

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki Play-Doh

Reklama
Reklama
Reklama