Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kadr z filmu opublikowanego na YT
Gry i zabawy

Słyszysz czasem "Mamoooo, nudzę się!" Obejrzyj ten film.

Twojemu maluchowi znudziły się wszystkie zabawki? Zrób mu nowe. Nie musisz mieć góry pieniędzy. Nie musisz mieć mnóstwa czasu. Nie musisz mieć nawet zdolności plastycznych. Wystarczy dobry pomysł, a na tym filmie znajdziesz więcej niż jeden.

Rozgwieżdżony tunel, pstrykający pod stopami chodnik, tablica z całym mnóstwem przycisków, rakieta tenisowa, magiczny obrazek, który pojawia się, choć wcześniej nie było go widać - każdą z tych rzeczy można zrobić w góra 5 minut. Spróbuj, naprawdę warto!


Dlaczego warto bawić się w ten sposób?

Takie domowe zabawki mają mnóstwo zalet.

- Nic nie kosztują, bo robi się je z tego, co akurat jest pod ręką i co do tej pory bez sensu plątało się po domu: z kartonów, papierowych talerzyków, baloników, które zostały po przyjęciu urodzinowym itd.

- Można wymyślać wciąż nowe. Do zabawy świetnie nadają się także  tekturowe tuby od papierowych ręczników, kolorowe skarpetki, duże chusty i obrusy (można zrobić z nich bazę między krzesłami) i mnóstwo innych rzeczy.  A absolutnym hitem są czerwone ręczniki (to gotowa  peleryna dla Supermana) i plastikowe miski (są wielofunkcyjne).

Sprawdź, czym jeszcze można się bawić:  Zabawa bez zabawek

- Wymagają od dziecka aktywności, więc nie nudzą się tak szybko jak zabawki "wszystkomające", które w zasadzie robią wszystko za nie. Choć mój syn  jako pierwsze, zasypywane prezentami dziecko w rodzinie miał góry zabawek, to właśnie kartonami i miskami bawił się najchętniej.

- Rozwijają wyobraźnię malucha. Zwykły karton może być  raz autem albo rakietą kosmiczną, a raz czymś zupełnie innym, np. kuchenką z piekarnikiem.   Wetknięte w tekturę lampki choinkowe z filmu są oczywiście super (zwłaszcza, że można je ułożyć np. w Wielki Wóz), ale można się bez nich obyć.
Gdy mój syn był mały, najważniejsze były dla niego nie ozdoby, a rozmiary pudła - chodziło o to, by dało się do niego wejść. Najlepiej sprawdziło się  takie z dużym dnem i niewysokimi bokami. Na początku po prostu lubił w nim siedzieć albo się nim nakrywać. Z czasem zaczął kombinować: przyniósł sobie z kuchni plastikowy talerzyk (i tak powstała idealna kierownica), włożył do środka książki (miał na czym siedzieć), dołożył duży klocek z otworem i pałeczkę od cymbałków (dzięki temu miał skrzynię biegów).

Przeczytaj także: 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka

- Dzięki nim dziecko uczy się ważnej rzeczy:  to, czy się dobrze bawi, zależy głównie od niego samego a nie np. od faktu, czy dostało reklamowaną w TV zabawkę. Taka umiejętność procentuje przez całe życie.

- Robicie coś razem, np. wymyślacie co zrobić z rolek po papierze toaletowym (my robiliśmy z nich np. węża, wystarczyło je nawlec na sznurek),  a co plastikowych jednorazowych kubeczków (można pod nimi coś chować). I świetnie, bo wspólnie spędzany czas jest dla dziecka na wagę złota!

Cokolwiek robicie, róbcie z głową

Oczywiście nie wszystkim dziecko powinno się bawić, np. odpada to, co może się potłuc albo połamać na ostre kawałki.
Trzeba też uważać na sznurki i tasiemki, metalowe zszywki kartonów (można je zakleić taśmą) i na wszystko, co da się połknąć, w tym balony albo ich fragmenty  (połknięcie kawałka gumy mogłoby się skończyć naprawdę bardzo źle).
Najlepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i  bawić się razem z dzieckiem, a wszystko, co potencjalnie niebezpieczne po zabawie zabrać.

Polecamy także: DIY - Nie rób tego sam, zrób to z dzieckiem
 

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

złość, dziecko, krzyk, bunt
fotolia
Wychowanie
Do trzech razy sztu(cz)ka! - 12 trików, które ułatwiają życie rodzicom
Twoje dziecko mówi za głośno? Zacznij do niego szeptać. Takich sprytnych sztuczek jest więcej. Warto je poznać i ... wymyślać nowe.

Wystarczająco wielu rodziców krzyczało i wściekało się na swoje maluchy (zwłaszcza zbuntowane dwulatki ),  by było  wiadomo, że nie tędy droga. Sprytne sposoby są skuteczniejsze niż krzyk  czy zrzędzenie, o klapsach nie wspominając.   Jest jedno małe „ale” - nie każdy sposób działa na każde dziecko, a to co sprawdza się jednego dnia, niekoniecznie będzie równie dobre następnego. Trzeba po prostu próbować. I warto, bo rodzicielskie sztuczki naprawdę   ułatwiają życie. Przekonałam się o tym na własnej skórze.  Oto tricki, które stosowałam z powodzeniem , gdy mój syn, Bartek, był mały i przechodził bunt dwulatka .    Polecamy także: 8 sposobów na atak histerii  Sztuczka nr 1: Nie chcesz? To sobie wezmę Gdy mój syn nie chciał założyć butów/czapki/kurtki (Dlaczego? Bo nie!),  nie od razu połapałam się, że prośby, groźby i  tłumaczenie  są kompletnie nieskuteczne. Byłam na skraju wyczerpania nerwowego, gdy przypadkiem znalazłam coś, co działa: zaczęłam udawać, że sama chcę ubrać jego rzeczy. A że dwulatki nie lubią się dzielić nawet tym, czego nie cierpią, Bartek odbierał mi je (były przecież jego!) i łaskawie pozwalał się ubrać. Bingo! Sztuczka nr 2: Czerwony czy niebieski? Gorąco polecam także starą sprawdzony sposób: dawanie ograniczonego wyboru. Zamiast dyskutować z synem, co dziś założy (zje, zabierze na spacer),  pokazywałam mu dwie rzeczy i  pytałam: „Chcesz to czy tamto?” Polecam ten sposób gorąco: jest spora szansa, że zajęte podejmowaniem tej arcytrudnej decyzji dziecko ,  nie wpadnie na pomysł (przynajmniej do czasu), że jest jeszcze  trzecia ( „Ani to, ani tamto, tylko siamto”) oraz czwarta opcja („Ja w ogóle nie chcę ubrać się/jeść/wyjść”). Dawanie wyboru pomaga przy różnych okazjach. Nie chcesz...

dziecko, samochód z kartonu, wyobraźnia, fantazja
fotolia
Wychowanie
Wyobraźnia też jest ważna! 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka
Nasze przedszkolaki uczą się literek, śpiewają po angielsku, rysują szlaczki, liczą… A co z wyobraźnią?

Pamiętasz swoje zabawy z dzieciństwa? Znaleziony na podwórku patyk bywał czarodziejską różdżką, halabardą, wężem, parasolką. Dziś dzieciom trudniej bawić się w ten sposób, bo wszystko – i różdżkę, i węża, i parasolkę – mogą znaleźć w sklepie. Rzadziej niż my mają okazję, by wyobrażać sobie bohaterów bajek, bo mogą ich od rana do nocy oglądać w telewizji, a nawet dostać plastikowe lub pluszowe podobizny ulubieńców. Na szczęście nie brakuje im fantazji (może rzadziej wymyślają rzeczy, ale nadal wyobrażają sobie różne sytuacje), więc warto stwarzać takie okazje, by mogły z niej w pełni korzystać. 1. Dzień bez zabawek Przekonaj dziecko, że warto się bawić się nie tylko „gotowcami”.  Przyniesiona z łazienki plastikowa miska jest o wiele bardziej uniwersalna: może być statkiem pirackim, formułą 1, basenem, skorupą żółwia Ninja, bezludną wyspą, sceną dla piosenkarki, kryjówką. Do zabawy nadaje się niemal wszystko : tekturowe rolki po papierze toaletowym albo papierowych ręcznikach (czyli lunety, lornetki, słoniowe nogi i tunele), plastikowe butelki po napojach (grzechotki, rakiety kosmiczne, łodzie podwodne), pudełka po kremach, jogurtach, tektura itd. Obejrzyj najciekawsze zabawki z kartonu i tektury . Podobne można zrobić samemu! Zobacz także jakie zabawki można zrobić z papierowych talerzyków 2. Świat z plasteliny Ulepcie z plasteliny co tylko macie ochotę, nawet całą obcą planetę! Wykorzystujcie plastelinę na różne sposoby. Świetnie nadaje się np. do „kolorowania” obrazków i sklejania drobnych elementów. Można z niej zrobić oczy, uszy i zęby „PORtworowi” z pora, a nawet przy jej pomocy przeobrazić plastikowego konika w pegaza, a dinozaura w smoka (skrzydła można ulepić albo wyciąć z papieru i przykleić kulką plasteliny). Do plasteliny można też...

chłopiec, prezent, święta
Święta i uroczystości
Mój pomysł na prezent
Jaki prezent wybrać dla dziecka, by sprawić mu radość i by zabawka nie powędrowała szybko w kąt? Wiedzą o tym młode mamy.

Gdy mój synek miał dwa lata i dostał swój pierwszy czterokołowy rower, pokochał go od pierwszego wejrzenia. Najpierw stał przy nim jak zaczarowany, nie mogąc wydobyć z siebie ani słowa. Potem zaczął biegać wokół niego jak szalony. A na noc, po domowych jazdach próbnych, zatargał pojazd  do łóżka i czule otulił go kołdrą. Święty Mikołaj pękał z dumy, bo miło patrzeć na taką radość. Niestety, nie wszystkie prezenty , jakie dostał mój synek,  były strzałami w dziesiątkę: mnóstwo zabawek (także tych – wydawałoby się – wyczekiwanych i wymarzonych) znudziło się synkowi już po tygodniu albo i wcześniej. Dopiero po jakimś czasie udało mi się zrozumieć, o co chodzi: Bartek  nie znosił wszystkiego, co wydaje odgłosy albo samo się porusza. Dlaczego? „Bo ja, mamo, nie lubię, jak auto jedzie za mnie. Wolę sam nim jechać i sam robić »brum«” – wyjaśnił. Wiem też, że bardzo, ale to bardzo nie lubi głośnych dźwięków, więc na starcie mogę wykluczyć wszystko, co hałasuje (chyba że te instrumenty i hałas można wyprodukować samodzielnie – to inna para kaloszy). Każde dziecko jest oczywiście inne, więc nie jest to żadna reguła, ale w przypadku mojego syna sprawdza się do dziś. A jak to wygląda u innych maluchów? Przeczytaj także: O jakich prezentach marzą dzieci? Prezent dla Wiktora: To, co mówi, śpiewa i szczeka Wiktor niedawno zaczął siadać. Poza butami, które z jakiegoś tajemniczego powodu intrygują go najbardziej (ale niestety nie nadają się na prezent), jego entuzjazm budzi interaktywna zabawka z buzią, oczami i dużym przyciskiem , który wygląda jak nosek. Gdy się ten nos naciśnie, w okienku pojawia się obrazek z krówką, owieczką, pieskiem albo myszką. Na tym nie koniec, bo zabawka też mówi: wypowiada nazwę zwierzaka, śpiewa krótką piosenkę na jego temat i wydaje stosowny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta