Gry i zabawy

Zabawki, które rozwijają – co kupić pod choinkę dla malucha?

W grudniu pojawia się coroczny dylemat związany z zakupem świątecznych prezentów. I chociaż każdemu maluchowi frajdę sprawi zabawka, to czy wiesz, jaką konkretnie wybrać, aby pojawił się błysk w oku? Podpowiadamy, jaka niespodzianka będzie idealna dla najmłodszych.

Zakup zabawki dla dziecka w wieku od 6 miesięcy do 3 lat to nie lada wyzwanie! Trzeba skupić się nie tylko na tym, by wywołała radość, ale także zadbać o to, by nie stanowiła zagrożenia dla malucha. Przygotowaliśmy świąteczny niezbędnik, z którym sprawdzisz, czy gwiazdkowy podarek jest odpowiedni, czy może lepiej z niego zrezygnować.

Zabawka musi być dopasowana do wieku – dlaczego jest to ważne?

Wybierając konkretny prezent należy pamiętać, aby dobrać go do wieku malucha. Dzięki temu istnieje większa szansa, że spodoba się dziecku i tym samym chętnie będzie się nim bawił. Jeśli zakup będzie odpowiedni, to oprócz miłego spędzania wolnego czasu, dziecko będzie mogło ćwiczyć umiejętności motoryczne odpowiednie do danego etapu rozwoju. Nie warto kupować zabawek „na wyrost”, ponieważ dziecko nie będzie potrafiło się nimi bawić i nie wykorzysta w pełni ich funkcji.

mata edukacyjna carrefour
Carrefour

Jaki podarek gwiazdkowy będzie bezpieczny dla malucha?

Małe dzieci testują zabawki na wiele sposobów, dlatego nierzadko gryzą je i wkładają do buzi. Co za tym idzie, aby były one dla nich bezpieczne, muszą być wykonane z atestowanych materiałów. Nie mogą zawierać substancji takich jak: formaldehyd, barwniki oraz metale ciężkie. Najlepiej przed zakupem sprawdzić, czy m.in. wybrany produkt nie ma mocnego zapachu oraz czy w żadnym miejscu nie schodzi z niego farba lub lakier. Ponadto wszystkie zabawki dostępne na polskim rynku muszą mieć znak CE na opakowaniach, który potwierdza, że spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa obowiązujące na terenie UE.
Wybrana zabawka nie powinna zawierać ostrych krawędzi, sztywnych lub drobnych elementów, a jeśli ma sznurki, to w tych przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat nie powinny mieć one więcej niż 22 cm. Ponadto w przypadku składanych podarków, muszą być one wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Z kolei te grające nie powinny przekraczać 80 decybeli, w przeciwnym razie grożą uszkodzeniami słuchu.

jednorozec carrefour
Carrefour

Co kupić pod choinkę dziecku w wieku od 6 miesięcy do 3 lat?

Zabawki dla niemowląt pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinny uwzględniać to, że na tym etapie dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać oraz chętnie przenosi, rzuca i gryzie przedmioty. Sprawdzonym prezentem pod choinkę dla bobasa w tym wieku będą m.in. grzechotki, gryzaczki, miękkie klocki lub książeczki z grubej tektury. Niemowlę chętnie się przytula, dlatego świetnie sprawdzą się również miękkie maskotki, które maluch dodatkowo będzie mógł upuszczać i podnosić. Dlatego na gwiazdkowy prezent możesz wybrać np. pluszowego jednorożca lub wydrę usypiankę-przytulankę.

wdra carrefour
Carrefour


Z kolei dla dzieci w przedziale wiekowym 1-2 lata idealne zabawki to takie, które uwzględniają, że te raczkują, nierzadko już chodzą, trudno im usiedzieć przez dłuższy czas w jednym miejscu, a także chętnie uczą się rozpoznawania kształtów, kolorów i rozwijają motorykę dużą. Dobrym pomysłem będzie podarowanie im pod choinkę m.in.: pchacza, jeździka, sortera lub klocków. Sprawdzi się także mata z pianinkiem muzycznym.

A co dla starszych dzieci? Dwulatek chętnie bawi się konikiem na biegunach, puzzlami, klockami magnetycznymi czy milusimi maskotkami. Coraz więcej mówi, dlatego niezastąpione będą książeczki lub zabawki interaktywne umożliwiające śpiewanie piosenek bądź rozpoznawanie przedmiotów i zwierząt. Dobrym pomysłem będą także te zabawki, które umożliwiają odgrywanie ról, czyli np. zestaw lekarza, kuchnia lub skrzynia majsterkowicza. Przydać się może także zabawka do nauki samodzielnego zasypiania, np. króliczek usypianka.

krolik carrefour
Carrefour

 


Nie wiesz, gdzie szybko kupić prezenty gwiazdkowe dla dziecka? Sklep Carrefour oferują bogaty  asortyment zabawek w atrakcyjnych, często promocyjnych cenach.
Sprawdź ofertę promocyjną >>> TUTAJ
 
Materiał powstał z udziałem marki Carrefour

 

Czy 500+ będzie wypłacone przed świętami?
Adobe Stock
Aktualności
Czy 500+ będzie wypłacone jeszcze przed świętami? Znamy grudniowe terminy wypłat!
Najczęściej środki z programu 500+ pojawiają się na koncie dopiero pod koniec miesiąca. Jak będzie w grudniu? Czy można liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Co prawda za 500+ można aktualnie kupić coraz mniej , jednak nadal pieniądze z tego rządowego programu są istotną częścią domowego budżetu. Wiele osób zastanawia się więc, czy pieniądze jeszcze przed świętami trafią na ich konto. 500+ jeszcze przed świętami Środki z programu 500+ zostaną wypłacone jeszcze przed świętami. Według rozpiski terminu wypłat pieniądze powinny znaleźć się na kontach przed Wigilią, choć daty różnią się w poszczególnych miejscowościach, np. rodziny z Lublina otrzymają świadczenie już 18 grudnia 2020, w Krakowie wypłaty mają ruszyć w połowie miesiąca. W Warszawie i Poznaniu rodzice otrzymają pieniądze 21 grudnia, a w  Toruniu wypłaty świadczeń należy się spodziewać od 21 do 23 grudnia. Podsumowanie ministra W związku ze zbliżającym się końcem roku, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg pokusiła się o podsumowanie pomocy w ramach programu 500+, jaką otrzymują polskie rodziny: „Świadczenie wychowawcze odmieniło życie wielu rodzin. Te najbiedniejsze – wyciągnęło z ubóstwa. Coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. W porównaniu do 2015 r. spadek ten wyniósł w 2019 r. aż 39%. To w sumie ok. 195 tys. rodzin z dziećmi mniej w ciągu zaledwie czterech lat”. Do końca października rząd wypłacił łącznie 127 mld zł wsparcia. Oznacza to, że pomoc otrzymało 6,5 miliona dzieci. Źródło: spottedlublin.pl, nowosci.com.pl​ Zobacz także:  Koniec 500 plus? Program NIE DZIAŁA, głos zabrał Jarosław Kaczyński TVP: 500 plus do LIKWIDACJI przez strajki kobiet. „Może trzeba zabrać najbogatszym?” Utrudnienia w 500+ w czerwonych strefach. W żółtych też mogą być problemy

bombka kolorowanka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Bombka - kolorowanka [10 OBRAZKÓW z choinkami do kolorowania i druku]
Bombka do druku będzie idealna, by zająć malucha, gdy ty będziesz krzątać się po kuchni przed Bożym Narodzeniem. Dziecko miło spędzi czas, kolorując obrazki, ty natomiast będziesz mogła spokojnie przygotować wszystko na nadchodzące święta.

Kolorowanka bombka będzie miłym sposobem na spędzenie świątecznych wieczorów. Bombki do kolorowania mogą wprowadzić trochę magii do waszego domu jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Gdy obrazki będą już gotowe – możecie je wyciąć i zawiesić jako ozdoby choinkowe . Jeśli znudzą wam się kolorowanki z motywem bombek choinkowych, sięgnijcie po kolorowanki z choinką lub  bożonarodzeniowe kolorowanki . Wzory bombek do kolorowania: Bombki do kolorowania - 6 bombek Bombki choinkowe: kolorowanki Bombka do druku - różne wzory Kolorowanka: bombki na choinkę Bombka: kolorowanka z bałwankiem, choinką i pingwinkiem Bombka - kolorowanka do wydruku Bombka na gałązce - kolorowanka Ozdoby choinkowe - kolorowanki:  Ozdoby świąteczne - kolorowanka Bombka do druku - wiele ozdób Ozdoby choinkowe - obrazek do kolorowania Bombki do kolorowania - 5 bombek Pięć wzorów bombek - każda z nich jest inna, więc będzie bardzo dużo zabawy. Kolorowanka ze względu na małe elementy jest przeznaczona dla starszych dzieci. Kliknij w obrazek, żeby wydrukować lub zapisać kolorowankę w oryginalnym rozmiarze.  Bombki choinkowe: kolorowanki Te bombki są małe, a więc po pokolorowaniu, możecie je wyciąć i przykleić na obrazek z choinką. W ten sposób świąteczne drzewko, które narysujecie będzie ozdobione w oryginalny sposób. Kliknij w obrazek, żeby wydrukować lub zapisać kolorowankę w oryginalnym rozmiarze.  Bombka do druku - różne wzory Na tym obrazku dziecko może dorysować jeszcze więcej śnieżynek! Jeśli macie ochotę - możecie również spróbować własnoręcznie wykonać śnieżynki z papieru . Co wy na to? :) Kliknij w obrazek, żeby wydrukować lub zapisać kolorowankę w oryginalnym rozmiarze.  Kolorowanka: bombki na choinkę Na odwrocie kartki maluch...

Płeć dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Płeć dziecka zależy od genów ojca. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości!
O płci dziecka decydują geny ojca. Wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Newcastle, w którym wzięły udział tysiące rodzin, mogą pomóc wszystkim przyszłym rodzinom.

Naukowcy i lekarze, a nawet rodzice, od lat zastanawiali się, co decyduje o płci dziecka. Wielu z nas chciało wiedzieć, czy mamy jakikolwiek wpływ na to, czy sprowadzimy na świat dziewczynkę, czy chłopca. Odpowiedź na to pytanie przynoszą najnowsze badania. Chłopiec czy dziewczynka? Zadecydują geny ojca! Naukowiec Corry Gellatly przeprowadził badanie, które wykazało, że to mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby córek lub synów. Jeśli mężczyzna ma wiele sióstr – prawdopodobnie będzie posiadał córki. Jeżeli zaś jego rodzeństwo składa się z braci – częściej jest on ojcem synów. W ten sposób jeszcze przed badaniem USG  czy testem na płeć dziecka , a nawet przed poczęciem, można z dużą dozą prawdopodobieństwa odgadnąć, jakiej płci dziecko nam się urodzi. Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, polegało na przeanalizowaniu 927 drzew genealogicznych, które zawierały informacje o 556 387 osobach z Europy oraz Ameryki Północnej. Przestudiowane były informacje od 1600 roku.  Płeć dziecka? Liczy się liczba chromosomów Jak wiemy, u człowieka występuje jedna para chromosomów płciowych – u kobiety XX, u mężczyzny jest to XY.  Z przeprowadzonego badania wynika, że gen, który nie został jeszcze odkryty, kontroluje to, czy w męskich plemnikach jest więcej chromosomów X, czy Y. To z kolei bezpośrednio wpływa na płeć dziecka . Gellatly w swoim artykule opisał, że prawdopodobnie mężczyźni są nosicielami dwóch typów alleli (wersji genów). Stwarza to trzy możliwe kombinacje w genie, który kontroluje to, czy męskie plemniki zawierają więcej chromosomów X, czy Y. Pierwsza kombinacja (nazywana mm) zakłada, że mężczyźni wytwarzają więcej plemników Y i mają więcej synów. Druga kombinacja (nazywana mf) mówi o tym, że mężczyzna produkuje podobną liczbę plemników X i Y ,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj