Reklama

Światowy Dzień Mycia Rąk przypada 15 października. Obchodzony jest po to, by przypominać, jak niezwykle ważna rolę dla naszego zdrowia odgrywa prosta czynność, jaką jest częste i dokładne mycie rąk. To na rękach właśnie przenoszone są różne chorobotwórcze mikroorganizmy – wirusy, grzyby, bakterie, pierwotniaki.

Reklama

Mycie rąk, szczególnie po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie do domu, redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę i o 25 proc. infekcje dróg oddechowych. Jest również rekomendowane jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się m.in. wirusa grypy oraz koronawirusa.

Spis treści:

Historia Światowego Dnia Mycia Rąk

Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk zainicjował w 2008 roku UNICEF, aby zwrócić uwagę na problem brudnych rąk. Od tej chwili obchodzimy go co roku 15 października. Celem Światowego Dnia Mycia Rąk jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla zdrowia i życia jest mycie rąk. Jest to jedna z najbardziej dostępnych, a także efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej, która pomaga uchronić się przed wieloma chorobami. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – niemal 70 proc. zakażeń i zatruć jest efektem brudnych rąk.

Dlaczego trzeba myć ręce?

Część bakterii, które bytują na skórze, to tzw. mikroflora fizjologiczna. Jest ona niegroźna. Jednak na dłoniach mogą znaleźć się również inne bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby, które wywołują choroby:

  • bakterie coli,
  • pałeczki salmonelli,
  • jaja owsików,
  • jaja tasiemca,
  • rotawirusy,
  • koronawirus SARS-Cov-2.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na negatywne działanie chorobotwórczych drobnoustrojów podatne są zwłaszcza dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

Choroby brudnych rąk

Choroby brudnych rąk szczególnie zagrażają małym dzieciom. Maluchy poznają świat rękami, wszystkiego muszą dotknąć, poczuć, często wkładają ręce do ust, a wraz z nimi bakterie, wirusy – po prostu choroby. Skutkiem tego mogą być zakażenia i zatrucia pokarmowe oraz infekcje dróg oddechowych.

Na jakie choroby brudnych rąk narażone są dzieci:

Choroby te nie są tylko domeną dzieci. Dorośli również często zarażają się nimi poprzez brudne ręce. Drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową mogą osiadać na siedzeniach i poręczach w środkach transportu miejskiego, na sklepowych wózkach, klamkach, klawiaturze, słuchawce telefonu, paragonach, banknotach. Dłonie, narażone na kontakt z niewidocznymi dla oka mikroorganizmami, mają potem kontakt z twarzą, okolicą ust i wrażliwych oczu. Ważne jest więc wyrobienie w sobie nawyku częstego i – co ważne – dokładnego mycia rąk.

Chorobom brudnych rąk można łatwo zapobiec, przestrzegając zasad higieny. Kiedy dziecko jest starsze, pilnuj, by myło ręce po wizycie w toalecie, po spacerze, zabawie ze zwierzęciem, a już szczególnie przed jedzeniem. To najlepsza forma profilaktyki dostępna w każdej chwili.

Jak obchodzić z Dzieckiem Światowy Dzień Mycia Rąk?

Podczas Światowego Dnia Mycia Rąk warto poćwiczyć z maluchami prawidłowe i dokładne mycie rąk. Warto też porozmawiać na temat konsekwencji braku takiego działania. By uczcić ten wyjątkowy dzień, możecie także:

  • poczytać wspólnie książki dla dzieci na temat higieny,
  • kupić mydło o ulubionym zapachu dziecka,
  • narysować wspólnie rysunek, przedstawiający uciekające od mydła bakterie.

Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie doświadczenia, które dokładnie zobrazuje działanie mydła na bakterie.

  • Przygotuj miskę z wodą, następnie wsyp pieprz, który będzie unosił się na powierzchni.
  • Kiedy zanurzycie palce w misce – drobinki pieprzu zostaną na waszych dłoniach, dokładnie tak samo, jak robią to wirusy i zanieczyszczenia.
  • Następnie zanurzcie palce w talerzyku z mydłem i ponownie włóżcie je do miski z wodą. Zobaczycie, jak pieprz ucieka od mydła. Dokładnie to samo dzieje się podczas mycia rąk.

Dzień mycia rąk często jest także obchodzony w przedszkolu. Dzieci dowiadują się wtedy, jak ważne jest mycie rąk. Często również wspólnie ćwiczą, jak powinno się to prawidłowo robić.

Instrukcja mycia rąk

Wiedza, jak prawidłowo myć ręce jest ogromnie ważna. Całkowity czas mycia rąk powinien wynosić 20-30 sekund.

Jak myć ręce – instrukcja krok po kroku:

  1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie jednej z dłoni.
  2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Spleć palce i namydl je.
  4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
  5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
  6. Namydl obydwa nadgarstki.
  7. Spłucz starannie dłonie, by usunąć mydło.
  8. Wysusz je starannie.

Instrukcja mycia rąk nie musi być od razu zrozumiała i prosta dla małych dzieci. Warto przećwicz ją kilka razy. Zwróć uwagę, by dziecko myło ręce starannie – dzieci często robią to niechlujnie i szybko.

Piosenka o myciu rąk

Dzieciom czas mycia rąk może uatrakcyjnić śpiewanie piosenki o tym, jak ważna jest higiena. To jeden ze sposobów na wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych.

Myję ręce bardzo starannie,
bo każdy zuch o tym dobrze wie,
że przestrzegając zasad higieny,
od groźnych chorób uchroni się.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie,
nakładam mydło i czyszczę je.
Myję palce, kciuki, nadgarstki,
płuczę, osuszam, dokładnie wiem!
Zbyt krótkie mycie rąk tylko w wodzie,
nieprawidłowym odruchem jest.
Dlatego liczę 10 plus 10,
gdy czyszczę mydłem i płuczę je.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie......
Zawsze pamiętam, by często myć ręce,
Druhna nie zwraca uwagi mi.
Dbam o higienę rąk w toalecie,
i po zabawie myję je w mig.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie... x2

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama