
Bakterie z grupy Salmonella mogą wywołać bardzo niebezpieczne zatrucie pokarmowe i zakażenie narządów wewnętrznych oraz odwodnienie (szczególnie groźne dla niemowląt). Jednocześnie łatwo zarazić się salmonellą, bo już znikoma liczba bakterii w jedzeniu wystarczy, by doszło do poważnego zatrucia. Salmonella u dzieci rozwija się zwykle po zjedzeniu zakażonego produktu bez ugotowania go w odpowiednio wysokiej temperaturze. Jak uniknąć zarażenia salmonellą i jak wyglądają objawy u dzieci?
Salmonella – skąd się bierze?
Bakterie salmonelli rozwijają się w różnych produktach spożywczych, głównie w mięsie, również drobiu i przetworach, jajkach, rybach, twarogach. Niestety mogą też być obecne w produktach przeznaczonych dla dzieci, jak soki owocowe, i produktach z dodatkiem surowych jaj – słoiczkach dla niemowląt i innych gotowych daniach, lodach, pierogach, kremach, majonezie. Do zakażenia salmonellą dochodzi przez kontakt pożywienia z zanieczyszczeniami oraz brak higieny. Ludzie zarażają się przez zjedzenie zakażonego pokarmu albo zjedzenie mięsa lub wypicie mleka zakażonego zwierzęcia.
Salmonella u dzieci – objawy
Objawy salmonelli u dzieci pojawiają się w krótkim czasie po zjedzeniu zakażonego pokarmu. Już 6 godzin, a najpóźniej 3 dni po zarażeniu u dziecka może wystąpić:
- silny ból brzucha
- biegunka, najczęściej wodnista
- wymioty
- wysoka gorączka
- potliwość
- duże osłabienie
- brak kontaktu z otoczeniem
Salmonella u dzieci – ile trwa
Salmonella u dzieci daje nagłe i gwałtowne objawy, które ustępują po 2-3 dniach. W przypadku niemowląt i małych dzieci zazwyczaj konieczne jest leczenie w szpitalu.
Ważne! Po ustąpieniu objawów salmonellozy w kale dziecka jeszcze przez kilka dni lub tygodni mogą wciąż znajdować się pałeczki salmonelli. Dlatego po zakończeniu leczenia wykonuje się posiew kału.
Salmonella u dzieci – jak leczyć
Zatrucie bakteriami salmonelli leczy się poprzez stosowanie ścisłej diety i nawadnianie organizmu, ale dla chorego dziecka takie leczenie może okazać się niewystarczające. Leczenie salmonelli w szpitalu polega na podawaniu kroplówek nawadniających z elektrolitami i w niektórych przypadkach – antybiotyków. Antybiotykoterapia w leczeniu salmonelli ma przede wszystkim zapobiegać sepsie u niemowląt.
Ważne! Dziecko chore na salmonellozę nie może pić słodkich soków ani napojów gazowanych, które nasilają objawy odwodnienia i biegunkę.
Salmonella u dzieci – jak zapobiegać?
Profilaktyka salmonellozy jest dość prosta – wystarczy wdrożyć kilka zasad przed, w trakcie i po jedzeniu. Aby ochronić dziecko przed zarażeniem salmonellą:
- myj ręce przed przygotowaniem posiłku i przed karmieniem
- naucz dziecko mycia rąk przed jedzeniem
- obieraj warzywa i owoce przed podaniem dziecku
- gotuj i podgrzewaj posiłki dla dziecka (bakterie salmonelli giną w temperaturze 65 st. C)
- używaj plastikowej deski do krojenia
- mięso i jajka przechowuj w oddzielnym miejscu w lodówce
- nie zamrażaj ponownie rozmrożonych produktów spożywczych
- myj ręce po kontakcie z mięsem, jajkami
- przechowuj jedzenie w lodówce
- nigdy nie podawaj niemowlęciu produktów z surowymi jajkami (np. kogel-mogel, lody, kremy, tatar, sernik na zimno)
To ważne, aby dbać o higienę podczas jedzenia i właściwie przechowywać i gotować produkty dla dzieci, bo powikłania salmonelli mogą być poważne, np. sepsa.
Zobacz też:

Tężec jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą – jest to powikłanie po skaleczeniu. Objawy tężca mogą wystąpić u ludzi i zwierząt. Zbyt późno wprowadzone leczenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego najlepszą przed nim obroną jest profilaktyka i szczepienie przeciwtężcowe. Śmiertelność w wyniku zakażenia tężcem wynosi 6-60 proc. i zależy od postaci i zaawansowania choroby. Spis treści: Tężec – objawy Kiedy pojawiają się objawy tężca Zakażenie tężcem – czynniki ryzyka Rodzaje tężca i ich objawy Tężec – leczenie Szczepienie Tężec – objawy Pierwsze objawy tężca pojawiają się w okolicy zranienia. Należą do nich: przeczulica okolic skaleczenia, zaburzenia czucia (odrętwienie), bóle głowy , niepokój, wzmożone napięcie mięśni w okolicy skaleczenia. Z upływem czasu objawy mogą obejmować kolejne partie ciała: kończyny, brzuch, tułów. Może wystąpić szczękościsk , trudności z połykaniem, zaburzenia kontroli nad mięśniami twarzy i karku. Obserwuje się też drżenia, drgawki i bolesne prężenia, a także trudności w oddychaniu i napady duszności. Im bardziej zaawansowana choroba, tym większe stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Kiedy pojawiają się objawy tężca Pierwsze symptomy można zaobserwować w czasie od 2 do 14 dni od zranienia. Czas ich wystąpienia zależy od rozległości i stopnia zanieczyszczenia rany – im są większe, tym szybciej pojawiają się objawy. Zakażenie tężcem – czynniki ryzyka Nie każde zranienie kończy się zakażeniem i wystąpieniem objawów tężca. Większe ryzyko rozwoju choroby pojawia się, gdy: rana jest głęboka i poszarpana, rana jest wynikiem ugryzienia przez psa czy inne zwierzę, nastąpiła duża utrata krwi , uszkodzenie skóry jest wynikiem znacznego...

Obliczenie BMI dziecka (od 2 roku życia), nastolatka i młodego dorosłego (do 20 roku życia) musi brać pod uwagę wiek i płeć . Stosowanie w przypadku tak młodych osób wzoru BMI dla dorosłych mija się z celem, gdyż wyniki mogą być zafałszowane. BMI dziecka: Wzór Siatki centylowe Siatki a BMI BMI dziecka: wzór standardowy BMI w przypadku dorosłych oblicza się, dzieląc masę ciała wyrażoną w kg przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. BMI = masa ciała w kg/(wysokość ciała w m)2 Wzór ten nie nadaje się do oceny rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży do lat 20, gdyż nie bierze pod uwagę płci i wieku dziecka, a czynniki te mają ogromny wpływ na wzrost i masę ciała młodego człowieka. Dlatego specjaliści opracowali sitaki centylowe (o nich dalej), które pozwalają oddzielnie interpretować wzrost i masę ciała dziecka w zależności od jego płci i wieku. BMI dziecka: siatki centylowe Lekarze oceniają rozwój fizyczny dziecka, porównując jego masę ciała i wzrost do innych dzieci. Służą do tego siatki centylowe , na których, w postaci linii, pokazane są wartości wzrostu i masy ciała chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Każdej linii odpowiada wartość procentowa, mówiąca o tym, ile dzieci w danym wieku i o wybranej płci posiada taką masę ciała czy wzrost. Poniżej zobaczysz siatki centylowe masy ciała i wzrostu dziewczynek i naniesione na nie (czerwona kropka) przykładowe wartości. BMI dziecka – siatka centylowa masy ciała: BMI dziecka - siatka centylowa wzrostu dziecka: Sprawdź: Automatyczne siatki centylowe – nie tylko wzrost i waga! Tu sprawdzisz też, czy obwód głowy dziecka jest prawidłowy. Jeśli jest zbyt duży, maluch może mieć wodogłowie . Metoda ta, dużo lepiej niż obliczanie BMI dziecka, pozwala ocenić, czy młody człowiek rośnie prawidłowo i czy odpowiednio przybiera na...