Nocnik dla dziecka: pierwszy nocnik powinien być interaktywny czy zwykły? [RANKING]
Nocnik dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny i bezpieczny, szczególnie jeśli to pierwszy nocnik malucha. Choć niektórzy producenci oferują nocniki z dodatkowym wyposażeniem, grające, interaktywne czy w kształcie sedesów i pisuarów, warto wcześniej sprawdzić, czy nocnik spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wybrałyśmy praktyczne nocniki dla chłopca i dziewczynki w dobrych cenach.
Nocnik dla dziecka wcale nie musi być interaktywny, grać i świecić, by dobrze spełniać swoją rolę, czyli służyć do załatwiania potrzeb fizjologicznych i nauki czystości. Ale im lepsza jakość, trwałość i wygoda pierwszego nocnika, tym także wyższa cena. Więcej trzeba też zapłacić za dodatkowe elementy, jak nakładka na sedes w komplecie albo nocnik dostosowujący się do wzrostu dziecka. Można zainwestować w specjalny nocnik dla chłopca albo nocnik z wyjmowanym wkładem. Nie wszystkie są jednak drogie. Dobre nocniki dla dzieci kupisz już za niewygórowaną cenę 20-30 zł.
Spis treści:
Jaki nocnik dla dziecka kupić?
- Nocnik-pisuar dla chłopca, cena: 14 zł
- Nocnik tradycyjny z wyjmowanym wkładem, cena: 26 zł
- Nocnik interaktywny grający, cena: 150 zł
- Nocnik turystyczny, cena: 40 zł
- Nocnik wielofunkcyjny, cena: 170 zł
Jaki nocnik dla dziecka kupić?
Pierwszy nocnik dla dziecka to ogromna zmiana w waszym domu i poważna nauka dla malucha. Nie wszystkie dzieci są gotowe do nauki nocnikowania już po 2. urodzinach, ale warto próbować (bez naciskania i zawstydzania!) odpieluchować dziecko, gdy zdaniem rodziców jest na to gotowe. Jaki nocnik wam w tym pomoże: prosty, z wyjmowanym wkładem, czy interaktywny, grający (są nawet modele z kierownicą!)? Oto kilka praktycznych porad od doświadczonych mam. Jak wybrać pierwszy nocnik?
- Im prostszy kształt nocnika, tym lepiej. Bez zakamarków, zagięć i trudno dostępnych miejsc. To ważne, jeśli chodzi o utrzymanie nocnika w czystości. Wygoda to podstawa!
- Podczas nauki nocnikowania bardzo przydatny jest nocnik turystyczny, który przydaje się w podróżach. Tak, to dodatkowy koszt, ale naprawdę zapewnia spokój i wygodę, zarówno rodzicom, jak i dziecku
- Często najlepiej sprawdzają się nocniki w kształcie siedziska (wygodna pozycja też ma znaczenie dla zdrowia dziecka), z wyjmowanym wkładem. Wyjmowany mały środek to najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o opróżnianie i mycie nocnika. Ciekawym pomysłem wydaje się też uchwyt na papier toaletowy, bardzo praktyczny, jeśli dziecko robi siusiu w nocy.
- Zabawny lub ciekawy dla dziecka kształt nocnika ma swoje plusy, zwłaszcza jeśli malucha trudno zainteresować korzystaniem z niego. Ale jeśli tych atrakcji jest na tyle dużo, że odwracają uwagę dziecka od pierwotnego zastosowania, to nie ma to sensu. To nie kolejna zabawka, a przedmiot, który ma ułatwić odpieluchowanie. Lepiej zacząć od czegoś prostego. Kształt przypominający muszlę klozetową i rezerwuar mogą zadziałać: każde dziecko lubi naśladować swoich rodziców.
1. Nocnik pisuar dla chłopca
To dobry nocnik dla chłopca. Łatwy do montażu – przyczepia się go na ścianie łazienki na przyssawki. Żeby go opróżnić, wystarczy od frontu wyjąć pojemnik, nie trzeba zdejmować całego nocnika. Umieszczony wewnątrz wiatraczek stanowi rodzaj celownika. Gdy strumień moczu w niego trafi, wiatraczek się obraca.
Zalety:
- łatwy w montażu
- do nauki siusiania dla chłopców
- z wyjmowanym pojemnikiem
2. Nocnik tradycyjny z wyjmowanym wkładem
Ten nocnik dla dzieci jest lekki, łatwo więc go przenosić. Wykonany z polipropylenu oraz gumy syntetycznej. Gumowa wkładka ułatwia opróżnianie i zachowanie w czystości – wystarczy ją wyjąć z podstawy nocnika, opróżnić i opłukać lub umyć.
Zalety:
- wygodna pozycja dla dziecka
- niedrogi, ale solidny
- z wyjmowanym pojemnikiem
3. Śpiewający nocniczek
Nocnik ma wszystkie elementy prawdziwego sedesu, takie jak otwierana klapa, klikająca „spłuczka” i wysuwany uchwyt na papier toaletowy. Urocza, wesoła buzia na oparciu zachęca dziecko do używania Śpiewającego nocniczka od Fisher-Price®. „Sukces” dziecka jest nagradzany wesołymi dźwiękami i muzyką, co zachęca do powtórzenia tej czynności!
Zalety:
- realistyczne elementy sedesu oswajają dziecko z toaletą
- wygrywa wesołe dźwięki i piosenki
- dwa sposoby korzystania, które „rosną” wraz z dzieckiem: można ustawić go na podłodze lub zamocować na prawdziwym sedesie (nie zaleca się stosowania produktu na deskach sedesowych z miękkim pokrowcem/miękką nakładką)
- wyjmowany zbiornik ułatwia sprzątanie
- opuszczana osłona przed pryskaniem dla chłopców
4. Nocnik dla dziecka turystyczny
Ten nocnik spełnia dwie funkcje: może być nakładką na tradycyjną toaletę oraz, po obróceniu nóżek i dołożeniu woreczka (4 woreczki w komplecie) – tradycyjnym nocnikiem. Jest bardzo lekki i trwały. Zajmuje niewiele miejsca, więc z łatwością uda się go zabrać w każdą mniejszą lub większą podróż.
Zalety:
- do użytku w domu i w podróży
- funkcja nakładki
- jednorazowe woreczki
5. Nocnik wielofunkcyjny
Fisher-Price® Nocnik Home Decor 4 w 1 Deluxe wygląda jak miniaturowa wersja prawdziwej toalety. Gdy maluch zacznie się już uczyć, jak korzystać z prawdziwej toalety, zdejmowana nakładka nocnika zapewni mu podparcie. Nocniczek zamienia się też w podnóżek, dzięki któremu dziecko bez problemu dosięgnie do umywalki. Świecący przycisk z tyłu aktywuje realistyczne odgłosy spłukiwania toalety, a dwa aktywizujące timery zachęcają dzieci do zdrowych nawyków, takich jak szczotkowanie zębów i mycie rąk.
Zalety:
- uchwyty pomagają dziecku zachować poczucie bezpieczeństwa
- wyjmowany zbiorniczek ułatwia czyszczenie, a osłona chroni przed pryskaniem
- z tyłu znajduje się wygodny pojemnik na chusteczki
Zobacz też:
- Zapalenie pęcherza u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
- Czy dwulatek powinien już korzystać z nocnika?
- Jesteście na etapie nocnikowania? Wkrótce pora na kolejny krok
Materiał powstał z udziałem Mattel