Pierwsza wizyta u dentysty może być dla dziecka stresującym przeżyciem. Pamiętaj jednak, że to bardzo ważne, aby stomatolog kojarzył się dziecku z przyjemnym i koniecznym dbaniem o zęby zamiast z bólem, strachem i niezrozumiałymi procedurami. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy, jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty.

Reklama

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Najważniejsze, aby na początku oswoić malucha z samym gabinetem, sprzętem dentystycznym oraz... z lekarzem. Dobrze, jeśli podczas pierwszej wizyty u dentysty dziecko ma okazję usiąść na fotelu, zobaczyć przybory do pielęgnacji zębów, a nawet zadać pytania stomatologowi.

„Dzieci, które od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, nie czują strachu przed zabiegiem dentystycznym. Nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, nie mają żadnych negatywnych skojarzeń. Nie opierają się ewentualnemu leczeniu” – przekonuje stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim Kids w Katowicach.

Podczas przeglądu zębów dziecka dentysta:

  • sprawdzi, czy rozwój zębów mlecznych dziecka przebiega prawidłowo,
  • oceni stan szkliwa,
  • sprawdzi wędzidełka wargowe i podjęzykowe,
  • odpowie na pytania rodziców o profilaktykę próchnicy, higienę, dietę, wady zgryzu.

Badanie trwa naprawdę krótko i powinno odbyć się w przyjaznej atmosferze. Po zakończonej wizycie warto zrobić maluchowi niespodziankę, ale nie w postaci słodyczy czy drogich zabawek. Wielu stomatologów wręcza swoim małym pacjentom dyplom dzielnego pacjenta, odznaki, maskotki – to podziała motywująco i będzie dla dziecka powodem do dumy.

Zobacz także

Pamiętaj, aby iść z dzieckiem do dentysty, zanim pojawią się problemy z mleczakami. Warto wybrać się na wizytę adaptacyjną już z 6-12-miesięcznym maluszkiem. Jeśli przegapiliście ten okres, koniecznie trzeba iść na kontrolę z 2-3-latkiem. Wizyty u dentysty należy regularnie powtarzać co 3-6 miesięcy. To nie tylko wyraz dbałości o zęby, ale i kształtowanie w dziecku prawidłowych nawyków.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Przede wszystkim dobieraj odpowiednie słowa, mówiąc o dentyście. Uspokajanie dziecka: „Nie bój się, nie będzie bolało. Nie uciekaj, pani dentystka nic ci nie zrobi”, sprawia, że maluch dopuszcza do siebie myśl, że może boleć, a dentysta może zrobić coś, co mu się nie spodoba. Nie używaj słów takich jak: ból, krew, zastrzyk, igła.

Przed pierwszą wizytą u dentysty lepiej mówić np.:

  • „dentysta zobaczy twoje śliczne ząbki i sprawdzi, czy wszystkie są zdrowe”,
  • „aby je lepiej obejrzeć, poświeci małą latarką”.

Im więcej pozytywnych słów, tym mniej dziecko będzie się bało, a wizytę u dentysty będzie traktowało jak coś naturalnego, a nawet ekscytującego.

Podczas zabawy warto też pokazać dziecku, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pacjentem może być ulubiony pluszak. Miś powinien przywitać się z panią doktor, usiąść na fotelu, szeroko otworzyć usta. Można misiowi poświecić latarką lub dmuchnąć w pyszczek. Dziecko może pokazać misiowi, jak otworzyć buzię i głośno mówić „aaaa”. Jeśli maluchowi spodoba się taka zabawa, zorganizujcie przegląd zębów dla wszystkich pluszaków i lalek! Do stomatologa zabierzcie ulubioną maskotkę albo książeczkę.

Ważne! Nie dziel się z dzieckiem swoimi negatywnymi doświadczeniami z dentystą. Maluch nie powinien słuchać o bolesnym borowaniu czy wyrywaniu zębów.

Jak się zachować podczas pierwszej wizyty u dentysty z dzieckiem?

W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym także uważaj na słowa. Mów np.: „brawo, jesteś bardzo odważny, świetnie ci idzie”. Po zabiegu przytul dziecko i pogratuluj mu.

„Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na każdym jego etapie musimy je zachęcać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić” – mówi Wojciech Fąferko.

Uwaga! Powstrzymaj się też przed przerywaniem badania w gabinecie, nawet gdyby maluszek okazywał złość czy niepokój. Zamiast tego postaraj się zachować spokój, potrzymaj dziecko za rękę.

Czy podać coś dziecku na uspokojenie przed wizytą u dentysty

Jeśli dziecko boi się wizyty u dentysty, najpierw spróbuj oswoić je z badaniem, mówiąc o nim w pozytywnych słowach, aranżując zabawę w stomatologa albo czytając książeczkę o wizycie w gabinecie dentystycznym. Jeżeli to nie zadziała, idź z maluszkiem na wizytę adaptacyjną, która nie wiąże się z żadnym zabiegiem.

Podanie dziecku środków na uspokojenie przed wizytą u dentysty powinno być rozwiązaniem ostatecznym. Zawsze też trzeba je poprzedzić konsultacją z lekarzem. W porozumieniu z pediatrą można podać dziecku syrop Dormicum, który działa lekko otępiająco i uspokajająco. Można też wykonać zabieg z użyciem bezpiecznego gazu rozweselającego, czyli podtlenku azotu.

Zobacz też:

Reklama
  • 9 na 10 polskich siedmiolatków ma zepsute zęby! Jest tragicznie – mówią dentyści
  • Próchnica u dzieci: jak ją leczyć i zapobiegać?
  • Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama