Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny i co robić, gdy dziecku wypadają włosy?
Dziecku wychodzą włosy? Przyjrzyj się uważnie, czy jest to zjawisko sezonowe, czy może ono wynikać z niedoborów w organizmie. Jeśli wypadanie włosów u dziecka nie ustaje lub się nasilaja - koniecznie zasięgnij porady pediatry!
Martwi cię nagłe wypadanie włosów u dziecka? Przyczyn tego zjawiska może być kilka: od niedoborów witaminowych po nieprawidłową pielęgnację. Mimo że w większości przypadków wychodzenie włosów nie sygnalizuje poważnych zaburzeń, warto jednak je obserwować i, w razie konieczności, skonsultować z lekarzem.
Spis treści:
- Co robić, gdy dziecku wypadają włosy?
- Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?
- Wypadanie włosów u niemowląt i małych dzieci
- Jak wzmocnić wypadające włosy u dziecka?
Co robić, gdy dziecku wypadają włosy?
Nadmierne wypadanie włosów u dzieci może być spowodowane szeregiem różnych nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Przeważnie nie są one poważne, ale warto je sprawdzić, wykonując odpowiednie badania (patrz niżej).
Nasilone wypadanie włosów u dziecka może być sezonowe - zdarza się ono w okresie zimowo-wiosennym. Jeśli później mija samoczynnie, raczej nie należy się nim martwić.
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy?
Wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem witamin lub pierwiastków, ale może też być wynikiem zaburzeń hormonalnych. Aby to sprawdzić, należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne:
- morfologia z rozmazem
- CRP
- OB
- żelazo
- ferrytynę
- wit. D3
- TSH i hormony tarczycy (fT3 i fT4)
Z wynikami należy zgłosić się do pediatry, który zaleci dalsze postępowanie.
Wypadanie włosów u niemowląt i małych dzieci
Dlaczego wypadają włosy u dziecka? U małych dzieci i niemowląt często nie sygnalizuje to wcale niczego niepokojącego. Maluchy w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym zazwyczaj mają mało włosków, a ponadto często je „wycierają”. Jest to normalny proces fizjologiczny, który nie powinien budzić żadnych obaw.
Jak wzmocnić wypadające włosy u dziecka?
Pierwszym krokiem do wzmocnienia osłabionych włosów jest oczywiście zrównoważona dieta bogata w witaminy i minerały.
U niemowląt i małych dzieci warto jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji opartej na delikatnych produktach – najlepiej bez ostrych detergentów takich jak SLS. Głowa niemowlaka nie musi być też myta szamponem tak często jak u aktywnego, często spoconego małego dziecka. Na co dzień wystarczy ją przepłukać ciepłą wodą, a szampon warto ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu.
W pielęgnacji włosów u młodszych dzieci warto też postawić na miękkie szczotki, które nie będą szarpać i wyrywać delikatnych kosmyków malucha.
Nieodpowiednio wyprofilowane ozdoby takie jak spinki, gumki i opaski, choć często kuszą młode mamy, mogą niestety także przyczyniać się do wyrywania i obciążania cienkich włosków.
Zobacz też:
- Wypadanie włosów w ciąży [PRZYCZYNY I PIELĘGNACJA]
- Jak obciąć dziecku włosy w domu maszynką lub nożyczkami?
- Rozczesywanie włosów dziecka to droga przez mękę? Mamy na to niezawodny (i tani) sposób!