Wzrost i waga dziecka zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych są predyspozycje genetyczne, ale o tym, jak rośnie malec, decydują też takie kwestie jak dieta, płeć czy stan zdrowia dziecka. Istnieją jednak pewne normy regulujące prawidłowy przyrost masy ciała i wzrostu w poszczególnych latach życia. Warto kontrolować rozwój dziecka poprzez regularne ważenie, mierzenie i obserwację, by wiedzieć, czy na pewno przebiega on prawidłowo. Jaką wagę i wzrost ma przeciętny dwulatek, sześciolatek, a jaką dziesięciolatek? Podpowiadamy!

Reklama

Wzrost i waga dziecka w różnych latach życia

Normy świadczące o prawidłowym rozwoju masy ciała i wzrostu dziecka wyglądają następująco:

  • w wieku 2 lat dziecko powinno ważyć ok. 10-16 kg i mierzyć 81-94 cm;
  • w wieku 3 lat dziecko powinno ważyć ok. 12-18 kg i mierzyć 90-102 cm;
  • w wieku 6 lat dziecko może ważyć nawet 30 kg i mieć ok. 130 cm wzrostu;
  • w wieku 10 lat dziecko może ważyć już ok. 50 kg i mieć powyżej 150 cm wzrostu (i nadal rosnąć).

Kiedy dziecko osiąga ostateczny wzrost?

Wiek, w którym dziecko przestaje rosnąć, zależy w dużej mierze od jego płci. Dziewczynki szybciej dojrzewają i szybciej też przestają rosnąć. Zwykle osiągają swój maksymalny wzrost ok. 2 lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki (najczęściej w wieku 18 lat już nie rosną). Chłopcy natomiast rosną z reguły do 21. roku życia (później dojrzewają, dlatego też później uzyskują maksymalny wzrost). Generalnie dzieci rosną dotąd, aż nie zamkną się nasady ich kości. Mówimy wówczas o zakończeniu tzw. wieku kostnego.

Zobacz też: Czy dziecko będzie wysokie, czy niskie? Jak to sprawdzić?

Siatki centylowe: niezbędnik w badaniu tempa wzrostu i wagi dziecka

Oprócz sprawdzania wagi i wzrostu dziecka w poszczególnych latach życia bardzo ważne jest także analizowanie, w jakim mieści się centylu. Niskie i drobne dzieci znajdują się w dolnych granicach wykresu, natomiast wysokie i cięższe w górnych. Ważne jest nie tylko to, jak dziecko rośnie i przybiera na wadze, lecz także to, czy cały czas mieści się w tym samym centylu, czy np. pojawił się nagły skok lub spadek któregoś z parametrów.

Zobacz także

Jeśli do tej pory wzrost dziecka znajdował się np. w 90 centylu, a nagle spadł do 50, może to świadczyć o zaburzeniach w rozwoju. Podobnie gdy masa ciała dziecka plasowała się np. na 25 centylu, a nagle wzrosła do poziomu 75 centyla, może wskazywać na chorobę albo wprowadzenie złej diety, zbyt bogatej w tłuszcze i cukry.

Regularne badanie wzrostu i wagi dziecka na siatkach centylowych pozwala na kontrolę rozwoju i szybkie reagowanie, gdy pojawiają się ewentualne nieprawidłowości.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama