Metoda Domana: na czym polega metoda globalnego czytania?
Metoda globalnego czytania Glenna Domana została stworzona z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Sam autor nazwał ją „zabawą w czytanie”. Poznaj reguły Domana, dzięki którym nauka samodzielnego czytania pójdzie gładko.
Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, znany jako twórca rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu oraz... metody nauki czytania dla bardzo małych dzieci, zwanej metodą globalnego czytania. W Polsce dostępna jest jego książka pt. „Jak nauczyć małe dziecko czytać”, a także zestawy do nauki czytania dla dzieci.
Spis treści:
- Metodą Domana: na czym polega?
- Etapy nauki metodą globalnego czytania
- Jak dziecko uczy się czytać metodą globalną?
- Reguły Glenna Domana
Metodą Domana: na czym polega?
Metoda Glenna Domana to kompleksowo opracowany system uczenia czytania dla dzieci od 3. miesiąca do 5. roku życia. Razem z pomocami dydaktycznymi rodzic otrzymuje bardzo jasne wskazówki, jak i kiedy je stosować. Podstawą tego podejścia jest systematyczność oraz zabawa.
Metoda nauki globalnego czytania polega na pokazywaniu dziecku dużych białych kart z czerwonymi wyrazami pięć, trzy lub jeden raz w ciągu dnia, w zależności od możliwości rodziców. Na pierwszych kartach umieszczone są proste rzeczowniki, które dziecko zna z otoczenia. Z czasem słowa stają się bardziej skomplikowane i łączą się w wyrażenia, a potem w zdania. Karty pokazuje się dziecku przez ok. 1 sekundę (w oryginale nazywane są flashcards) w odstępach 30-minutowych.
Oryginalna metoda Domana zakłada, że rodzic odbędzie 5 sesji w ciągu dnia. Zapracowani rodzice mogą się jednak zdecydować na wersję z 3 zestawami dziennie, a nawet 1 zestawem dziennie - do każdej z wersji jest opracowany oddzielny harmonogram.
Etapy nauki metodą globalnego czytania
Nauka metodą Domana oparta jest na wykorzystaniu kart przygotowanych według konkretnych wytycznych. Są one dość duże – o wymiarach 10,7 cm x 60 cm i pogrupowane w zestawy liczące po 200 sztuk.
Karty są ułożone etapami, według których następuje nauka czytania w następującej kolejności:
- Pojedyncze wyrazy.
- Wyrażenia dwuwyrazowe.
- Proste zdania.
- Rozbudowane zdania.
- Książeczki.
Zobacz też: Książki do nauki czytania: te polecamy najbardziej!
W pierwszym etapie nauki wyrazy są zapisane dużą czerwoną czcionką, która w kolejnych etapach stopniowo się zmniejsza. Później zmienia się też jej kolor z czerwonego na czarny. Dla dzieci 3-miesięcznych przeznaczony jest jeszcze prostszy zestaw zerowy.
Metodą globalna - jak to działa?
Założenie jest takie, że dziecko, ucząc się czytać, ma się dobrze bawić – nie bez powodu metoda Domana nazywana jest też zabawą w czytanie. Rodzicom doradza się, żeby przerwali prezentację kartoników, zanim dziecko się znudzi i samo będzie chciało przestać. Rodzic pokazuje dziecku kartonik, głośno odczytuje treść, ale nie każe dziecku powtarzać po sobie, nie sprawdza jego postępów.
Wg Domana proces czytania odbywa się na drodze oko-mózg i nie trzeba w niego angażować mowy. Zmysły potrzebne do nauki czytania to wzrok i słuch. Słuch dziecka jest dobrze rozwinięty w zasadzie od urodzenia, wzrok dobrze jest stymulować. Doman uważa, że dziecko rodzi się w pełni gotowe do nauki języka mówionego, a więc także nauki czytania.
Małe dziecko nie jest gotowe do świadomego przeprowadzenia syntezy i analizy słowa, jakiej uczy się w szkołach. Natomiast potrafi to zrobić nieświadomie – na takiej zasadzie, jak uczy się wypowiadać kolejne słowa przyswojone z natłoku mowy mamy i taty.
Reguły Glenna Domana
Wybierając tę metodę nauki czytania dla swojego dziecka, warto wiedzieć, jakie zasady przyświecały jej autorowi, gdy ją tworzył. Oto wszystkie najważniejsze reguły Glenna Domana:
- Nauka zawsze musi być czymś przyjemnym i zabawnym, nigdy nie może być przymusem.
- Miła, rodzinna atmosfera jest niezbędna podczas każdej sesji.
- Kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczność.
- Nie wolno krytykować ani popędzać dziecka, należy podążać za nim i jego możliwościami.
- Zawsze należy okazywać dziecku szacunek i wsparcie.
- Karty pokazuje się dosłownie na chwilę, mówiąc przy tym dane słowo głośno i wyraźnie.
- Sesję należy skończyć, zanim dziecko poczuje się znudzone i samo nie będzie już chciało w niej uczestniczyć.
Zobacz też:
- Jak nauczyć dziecko czytać? Najlepsza metoda
- Nauka czytania metodą ślizgania - wstęp do płynnego czytania
- Zabawy przygotowujące do czytania