Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
AdobeStock
Gry i zabawy

Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!

Szukasz pierwszej książki, którą z łatwością twoje dziecko przeczyta samodzielnie? Sprawdź nasze propozycje!

Zastanawiasz się jak nauczyć dziecko czytać i jakie książki będą najlepsze do nauki czytania? Warto ten wybór naprawdę przemyśleć. Zbyt trudne dla małego czytelnika i nieprzyjazne książki jedynie zniechęcą do dalszych prób czytania. A tego przecież nie chcesz. Podpowiadamy, które tytuły są dobre do nauki czytania. Jest w czym wybierać!

„Nauka czytania”, wyd. Nasza Księgarnia

Ta książka do nauki czytania to elementarz, dzięki któremu dziecko może doskonale poznać każdą z liter. Mnóstwo tu ćwiczeń utrwalających wiedzę na temat literek oraz arcyciekawych historii, które aż się proszą, by je czytać. Piękna szata graficzna, wyraźna czcionka i aż 208 stron: wszystko to sprawia, że do „Nauki czytania” chce się wracać.

Autorka książki, Agnieszka Łubkowska jest nauczycielem akademickim i terapeutką od lat pracująca z dziećmi. Ilustracje to z kolei dzieło Joanny Kłos, tej samej, która zilustrowała serię książek o Puciu.

Nauka czytania
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Elementarz Mariana Falskiego

A gdyby tak sięgnąć po książkę do nauki czytania z dawnych czasów? Taką, z której czytać uczyły się babcie i dziadkowie? Elementarz autorstwa Mariana Falskiego nie bez powodu wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób uważa, że to właśnie jest najlepsza książka do nauki czytania. Jeśli gdzieś mamy w domu stary egzemplarz Elementarza — z pewnością warto pokazać go dziecku.

Elementarz do nauki czytania
WSiP

Seria „Czytam sobie”, wyd. HarperKids (dawniej: Egmont)

Według nas to jedne z najlepszych książek do pierwszego samodzielnego kontaktu ze słowem pisanym. Podzielone są na trzy poziomy trudności:

  • pierwszy poziom „składam słowa”: tekst składający się ze 150-200 wyrazów, zdania proste, słowa zbudowane z 23 podstawowych głosek. Poziom ten zawiera też ćwiczenia z głoskowania;
  • drugi poziom „składam zdania”: tekst składający się z 800-900 wyrazów, zdania dłuższe, pojawiają się krótkie dialogi i do 23 podstawowych głosek dochodzi „h”. W tym poziomie znajdują się ćwiczenia z sylabizowania;
  • trzeci poziom „połykam strony”: długi tekst składający się z 2500-2800 wyrazów, pojawiają się wszystkie możliwe głoski, zdania są bardziej rozbudowane. W tym poziomie oprócz tekstu znajduje się też słownik trudnych wyrazów ułożony w porządku alfabetycznym.

Seria „Czytam sobie” przygotowana jest bardzo starannie i przemyślanie, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Zachęcające są nie tylko czytanki, lecz także ilustracje oraz… naklejki, które mogą posłużyć np. jako nagroda za przeczytanie tekstu. W serii ukazało się mnóstwo tytułów, nawiązujących do polskich legend (np. „O smoku spod Wawelu”) czy znanych osobistości („Wielki Karol i mały Lolek”). To również książki opowiadające historie znane dzieciom z życia lub... takie, które działają na wyobraźnię, jak np. „Sekret ponurego zamku” Wojciecha Widłaka.

Książki do nauki czytania
Wydawnictwo HarperKids

Seria „Pierwsze czytanki”, wyd. Papilon

Książki z tej serii zawierają czytanki, których bohaterami są postaci znane dzieciom z bajek lub wcześniejszych, wspólnych lektur z rodzicami. Tym razem to dzieci same mogą poznać przygody kolorowego słonia Elmera, śmiesznego ogra Shreka i innych. Seria również podzielona jest na poziomy trudności:

  • pierwszy poziom „w krainie słów”: krótkie wyrazy, zdania pojedyncze, prosta pisownia (brak dwuznaków), duża czcionka;
  • drugi poziom „w krainie zdań”: zdania pojedyncze i złożone, trudniejsze wyrazy zawierające dwuznaki oraz samogłoski nosowe ą, ę, krótkie dialogi;
  • trzeci poziom „w krainie opowieści”: dłuższe teksty składające się z wszystkich głosek i rozbudowanych zdań i trudniejszych wyrazów, długie dialogi;
  • „zaczynam czytać” – to ostatni poziom, kontynuacja trzeciego, ale jeszcze bardziej rozbudowana, zawierająca dłuższe historie ulubionych bohaterów, jednak pisane wciąż nieskomplikowanym językiem.

Książka do nauki czytania
Wydawnictwo Papillon

Seria „Czyta się” wyd. Wilga

Książeczki w tej serii podzielone są na dwa poziomy trudności.

  • Poziom pierwszy zawiera krótką historię oraz pytania sprawdzające, czy dziecko czyta ze zrozumieniem. Są też naklejki oraz specjalne strony z niektórymi wyrazami użytymi w tekście do samodzielnego zapisania.
  • Poziom drugi to również krótka, zabawna historia, ale zawierająca nieco większą liczbę trudnych wyrazów oraz słowniczek wyjaśniający ich znaczenie. Tu również dołączone są naklejki – nagrody.

Czyta się. Poziom 1. Mali detektywi. Akcja Pulpet
Wydawnictwo Wilga

Zobacz także: 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

AMEET nauka czytania
materiały prasowe
Psychologia
Sprawdzona metoda nauki czytania. Spróbuj ze swoim dzieckiem!
Nauka czytania to niezwykle ważny etap edukacji. Często jest wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jak zatem podejść do zagadnienia, żeby nauka była przygodą i sprawiała radość? Przede wszystkim wybrać odpowiednie materiały. Jeśli dziecko zna już litery, może rozpocząć czytanie sylabowe.

Naukę czytania z wykorzystaniem tej metody można zacząć już z dziećmi w wieku przedszkolnym. Rozwój mowy dziecka odbywa się według kolejności od sylab do wyrazów i zdań, gdyż wymawianie poszczególnych zgłosek jest łatwiejsze niż składanie wyrazu z liter. Czytanie sylabowe naśladuje ten proces, a to sprawia, że dziecko szybko robi postępy. Jest to także jedna z najczęściej stosowanych metod w szkole. Książki do nauki czytania sylabowego można znaleźć w programie wydawniczym „Przygoda z Czytaniem”. Program wydawniczy składa się z kilku poziomów. Nauka czytania metoda sylabową to poziom IV – „Czytam samodzielnie”.               Na miarę możliwości dziecka Zdania w książce mają prostą budowę, a teksty zróżnicowaną formę: opowiadań z elementami opisów i dialogów, wierszyków i wyliczanek, przepisów i życzeń przeplatanych tekstami informacyjnymi. Czytając tak różnorodne treści, dziecko się nie nudzi, a jednocześnie przygotowuje się do większych czytelniczych wyzwań. Tekst jest podzielony na wyróżnione kolorem zgłoski, dzięki czemu dziecko łatwo rozpoznaje sylabową budowę wyrazu. Czytanie jako zabawa Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa, dlatego do lektury zachęcają dzieci ich ulubieni bohaterowie: Elena, urocza księżniczka z Avaloru, i bohaterowie filmu „Auta”. Dodatkowo książka zawiera dyplom oraz naklejki-nagrody, które będą wspaniałą motywacją. Dla dziecka to będzie cenny czas, ponieważ spędzi go razem z rodzicem. Więcej na temat programu na stronie www.disneyuczy.ameet.pl

Seria Przygoda z czytaniem Ameet
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Dowiedz się kiedy dziecko powinno zacząć czytać samodzielnie?
Czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, zwiększa inteligencję i pomaga ćwiczyć analityczne myślenie. Co więcej, poprawia humor, uczy empatii i zabiera do świata wyobraźni. Wszystkie te korzyści dziecko może czerpać z lektury, jeśli tylko nauczy się czytać. Warto więc dać mu szansę i pomóc w nauce czytania. Dowiedz się jak to zrobić najlepiej.

Skuteczność i popularność metody sylabowej Jeśli dziecko poznało już litery, to metoda sylabowa jest skutecznym sposobem, by w stosunkowo szybkim czasie opanowało umiejętność samodzielnego czytania. Wymawianie poszczególnych zgłosek jest łatwiejsze niż składanie wyrazu z liter, dlatego czytanie sylabami to dobry wstęp do samodzielnej lektury. Jest to także jedna z najczęściej stosowanych metod w edukacji szkolnej. Czytanie sylabowe można zacząć już z dziećmi w wieku przedszkolnym. Książki z wykorzystaniem tej metody można znaleźć w serii Przygoda z Czytaniem na poziomie 4. Do wyboru mamy już 5 książek. Czytam samodzielnie to książki, w których mały czytelnik znajdzie łatwe do czytania teksty. Zdania są proste, a wyrazy podzielone na wyróżnione kolorem zgłoski, dzięki czemu dziecko łatwo rozpoznaje ich sylabową budowę. Atrakcyjna forma, ulubieni bohaterowie Teksty w książkach są zróżnicowane pod względem formy. Wśród nich można znaleźć opowiadania z elementami opisów i dialogów, wiersze i wyliczanki, przepisy i życzenia przeplatane tekstami informacyjnymi. Czytając tak różnorodne treści, dziecko się nie nudzi, a jednocześnie przygotowuje się do dalszych czytelniczych wyzwań. Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa, dlatego do lektury zachęcają dzieci ich ulubieni bohaterowie – zwariowana rodzinka Iniemamocnych. Dodatkowo książka zawiera dyplom oraz naklejki nagrody, które będą wspaniałą motywacją. Żeby się dowiedzieć więcej na temat serii, nauki czytania oraz metody sylabowej, warto odwiedzić stronę  www.disneyuczy.ameet.pl lub obejrzeć miniprogramy edukacyjne na YouTube tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q  

nauka pisania liter
Adobe Stock
Gry i zabawy
Nauka pisania liter: litery pisane do druku
Nauka pisania liter wcale nie musi być dla dziecka smutnym obowiązkiem. Możecie uczyć się poprzez zabawę. Pomogą wam w tym nasze literki do druku. Świetnym pomysłem będzie ułożenie z nich całego alfabetu i przywieszenie nad biurkiem dziecka.

Nauka pisania liter jest procesem – zanim dziecko nauczy się pisać, musi posiąść kilka potrzebnych umiejętności. Jest to między innymi precyzja ruchów, koordynacja wzrokowo-ruchowa. Pomóc w tym mogą odpowiednie ćwiczenia, np. pisanie po śladzie. Usprawni to także koncentrację uwagi dziecka. Poniżej znajdziecie szablony do nauki pisania liter ze wszystkimi literami alfabetu. Wydrukujcie je, a nauka  będzie dla waszego dziecka znacznie prostsza. Maluch może wzorować się na tych obrazkach, pisząc własne literki, a także przejeżdżać paluszkiem po linii litery, co ułatwi jej zapamiętanie. Na zamieszczonych literkach do druku widać strzałki, które pokazują kierunek i kolejność rysowania linii podczas pisania danej litery. Na obrazkach znajdują się wielkie litery oraz małe. Litery pisane do druku - kliknij wybraną literę i wydrukuj Nauka pisania litery A Nauka pisania litery B Nauka pisania litery C Nauka pisania litery D Nauka pisania litery E Nauka pisania litery F Nauka pisania litery G Nauka pisania litery H Nauka pisania litery I Nauka pisania litery J Nauka pisania litery K Nauka pisania litery L Nauka pisania litery M Nauka pisania litery N Nauka pisania litery O Nauka pisania litery P Nauka pisania litery R Nauka pisania litery S Nauka pisania litery T Nauka pisania litery U Nauka pisania litery W Nauka pisania litery Y Nauka pisania litery Z Litery tworzone za pomocą znaków diakrytycznych W polskim alfabecie jest 9 liter tworzonych za pomocą znaków diakrytycznych. Są to następujące litery: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Nauka pisania litery Ą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak