


Dziecko nie chodzi
Dziecko jeszcze nie chodzi
Większość dzieci zaczyna swoja przygodę z chodzeniem między 12. a 15. miesiącem życia dziecka, ale są i takie, które pierwsze kroki stawiają w wieku 10. lub 18. miesięcy. Jeżeli dziecko skończyło rok i nie chodzi - nie ma powodów do obaw. W tym wieku powinno sprawnie przemieszczać się na czworakach. Dzieci, które później zaczynają chodzić, bardzo szybko nadrabiają zaległości w stosunku do swoich kolegów i są tak samo sprawne jak reszta dzieci w tym samym wieku.
- Co możesz zrobić? Zachęcaj dziecko (ale nie zmuszaj!) do prób wstawania, pozwalaj się chwycić za twoje ręce, szczebelki łóżeczka, asekuruj. Unikaj chodzika, bo może być przyczyną opóźnienia nauki chodzenia. Zaniepokoić powinno cię, jeśli malec w tym wieku nawet nie próbuje wstawać.
Czytaj też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

Płaskie stopy
Dziecko ma płaskie stopy
We wczesnym dzieciństwie płaskostopie nie jest powodem do zmartwień - kości i stawy są jeszcze bardzo giętkie, a mięśnie wzmacniające je jeszcze nie w pełni rozwinięte, wzmocnią się z czasem. Dodatkowo warstewka tłuszczyku skutecznie ukrywa jakiekolwiek wyżłobienie.
- Co możesz zrobić? Nie denerwuj się, bo płaskostopie w pierwszych trzech latach życia dziecka jest całkiem normalne. Nie próbuj wkładać maluchowi butów ortopedycznych. Pozwól biegać boso, ale tylko po miękkim podłożu (piasek, trawa, dywan). Jeżeli bardzo się niepokoisz, wybierz się do lekarza.
Zobacz też: 5 oznak, że dwulatek rozwija się prawidłowo

Dziecko chodzi niezdarnie
Dziecko chodzi niezdarnie i często upada
Na początku jest to zupełnie normalne - dziecko dopiero uczy się chodzenia, będzie się kołysało, podpierało i upadało. Częściowo jest to skutek braku doświadczenia w utrzymaniu równowagi i koordynacji. Poza tym roczne dzieci nie widzą wyraźnie tego, co jest tuż przed nimi i nie potrafią skoncentrować się na jednej rzeczy.
- Co możesz zrobić? Uważaj, żeby maluch się nie poobijał - niech chodzi po dywanie, wykładzinie, karimacie, pisaku. Dbaj, by dziecko chodziło w skarpetkach z antypoślizgowym spodem. Zapobiegając upadkom, nie wkładaj dziecka do kojca, nie ograniczaj mu przestrzeni życiowej. Dziecko musi upaść, żeby nauczyło się chodzić. Nie roztkliwiaj się nadmiernie i nie przeżywaj bardzo upadków - maluch może się przestraszyć, że stało się coś złego i zacznie bać się chodzenia.
Czytaj też: 10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać

Dziecko stawia stopy do środka
Dziecko stawia stopy do środka
Jeśli to początek przygody z chodzeniem, to normalne, tak jest dziecku łatwiej. Niektóre dzieci przez długie lata stawiają stopy lekko do wewnątrz - jeśli nie powoduje to bólu, nie należy się martwić.
- Co możesz zrobić? Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli w ciągu kilku miesięcy ustawienie stópek się nie zmieni lub utrudnia chodzenie, bieganie lub powoduje ból. A także gdy w czasie spoczynku paluszki nie są skierowane na wprost lub oglądane od spodu stópki mają kształt półksiężyca (paluszki do wewnątrz).
Czytaj też: Bilans dwulatka - rozwój dziecka do 2. roku życia

Dziecko chodzi na palcach
Dziecko chodzi na palcach
Wiele dzieci w ten sposób zaczyna swoją przygodę z chodzeniem - łatwiej im tak utrzymać równowagę. Zwykle do drugiego roku życia sprawa się normuje i dziecko dotyka całą stopą podłoża.
- Co możesz zrobić? Jeśli dziecko chodzi na palcach przez wiele miesięcy od rozpoczęcia chodzenia, porozmawiaj o tym z lekarzem.
Czytaj też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe


Większość rodziców oczekuje, że ich maluch zacznie siadać, kiedy tylko skończy pół roku, chodzić tuż po pierwszych urodzinach, a mówić przed drugim rokiem życia. Tymczasem rozwój jest sprawą niezwykle indywidualną , przebiega w różny sposób. Każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie i wcale nie musi rozwijać się książkowo – odstępstwa od przeciętnych osiągnięć bywają naprawdę duże. Nie musisz więc przejmować się małymi „dziwactwami” twojej pociechy. Co o różnicach w rozwoju dzieci myślą specjaliści? Obroty na brzuszek Pięciomiesięczne dziecko nie potrafi przekręcać się z plecków na brzuszek. Zastanawiasz się, czy pediatra powinien skierować je do neurologa ? Dlaczego tak się dzieje: Obracanie się z plecków na brzuszek to bardzo ważny etap w rozwoju ruchowym dziecka – maluch po raz pierwszy może aktywnie zmieniać położenie, przygotowując mięśnie do kolejnych etapów: siadania, raczkowania i chodzenia. Pięciomiesięczne dziecko nie musi jednak tego potrafić. Powinno umieć przekręcać się z brzuszka na plecy i z plecków na boki . Przekręcanie się w odwrotną stronę jest dla niego bardzo trudne i większość niemowląt uczy się tego ruchu około siódmego miesiąca. Tylko niektórym udaje się to wcześniej. Co robić: Układaj zabawki z dala od bawiącego się na macie malca. Zachęcasz go w ten sposób do ruchu na boki. Bawcie się również z maluszkiem w przewracanie na boczek – turlanie to dobry trening dla jego mięśni. Samodzielne siadanie Półroczne dziecko koleżanki już siedzi, a twoja ośmiomiesięczna córka nie. Koleżanka straszy, że musisz iść do lekarza? Dlaczego tak się dzieje: Według poradników dla rodziców malec powinien móc się pochwalić tą umiejętnością w siódmym miesiącu, ale na naukę ma czas do dziesiątego. Usiądzie wtedy, gdy będą na to gotowe jego...

Chodzenie na palcach to najczęściej chwilowy etap nauki chodzenia. Jeżeli maluch do tej pory był zdrowy i dopiero stawia pierwsze kroki dziecka , ma prawo chodzić na palcach. Starsze dziecko (w drugiej połowie 2 roku życia lub starsze) już nie powinno stawiać w ten sposób stóp. Jeżeli to robi, czas zapisać je na konsultacje do specjalisty. Spis treści: Dziecko chodzi na palcach, co robić? Chodzenie na palcach u dzieci – przyczyny Jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach: ćwiczenia Buty dla dzieci chodzących na palcach Dziecko chodzi na palcach, co robić? Jeśli dziecko dopiero uczy się chodzić, a chodzenie na palcach nie jest dominującym sposobem chodzenia, nie musisz się martwić. W takiej sytuacji warto trochę poczekać. Najprawdopodobniej wkrótce dziecko zacznie stawiać stopy normalnie. Dowodzą tego badania przeprowadzone na grupie 1401 szwedzkich dzieci w wieku 5,5 lat. Chód na palcach występował u 5 proc. dzieci z badanej grupy (dokładni u 63 dzieci). Z grupy 63 dzieci, którym zdarzało się chodzić na palcach: w wieku 5,5 roku, na palcach nadal chodziło 26 dzieci w 8. roku życia 6 z 26 dzieci przestało chodzić na palcach do 10 roku życia 79 proc. dzieci spontanicznie (bez terapii) zaprzestało chodzenia na palcach. Tylko u 4 z dzieci, które nadal chodziły na palcach, zdiagnozowano choroby neurorozwojowe, natomiast chód na palcach nie wpłynął u nich na powstanie skrócenia mięśnia trójgłowego łydki. Natomiast jeżeli dziecko cały czas chodzi na palcach, warto skonsultować się z lekarzem . Do specjalisty trzeba wybrać się, gdy na palcach chodzi dziecko: starsze niż 2 lata, z opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, z problemami z koncentracją uwagi, z opóźnionym rozwojem mowy. Chodzenie na palcach u dzieci – przyczyny...