Każdego dnia dziecko uczy się mówić w swoim własnym tempie. Pierwsze dźwięki wydaje już noworodek, jednak nie są to jeszcze świadome głoski ani sylaby, nawet jeśli czasem tak brzmią. Między 1. a 3. miesiącem życia maluszek zaczyna głużyć, czyli wydawać nieświadome dźwięki, które są preludium dalszego etapu rozwoju mowy, czyli gaworzenia. Na pierwsze świadome słowa trzeba poczekać przynajmniej do pierwszych urodzin dziecka.

Reklama

Co robić, aby dziecko płynnie mówiło?

Niekiedy zdarza się, że rodzice czują się zaniepokojeni, gdy szkrab używa tylko pojedynczych słów lub nie komunikuje się wcale. Dlatego zamiast czekać, warto samemu zacząć ćwiczyć z dzieckiem poznawanie słówek. Oto, jak można stymulować rozwój mowy pociechy:

  • Mów do dziecka.

Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od ciebie. To, jakich słów używasz, a także, jak często i w jaki sposób mówisz do dziecka, będzie miało ogromny wpływ na rozwój jego mowy. Dlatego staraj się jak najwięcej mówić do dziecka powoli, wyraźnie, spokojnym głosem, z dbałością wypowiadając każde słowo.

  • Wyjaśniaj znaczenie słów.

Poza wypowiadaniem słów maluch musi nauczyć się także, jakie mają one znaczenie. Warto więc od razu łączyć dźwięk z obrazem i pokazywać dziecku przedmioty, o których mówisz. Możesz to robić np. podczas spaceru, gdy się bawicie lub gdy wspólnie oglądacie książeczki. Takie proste ćwiczenia sprawią, że maluch szybko nauczy się nie tylko tego, jak brzmi słowo, lecz także, co nazywa.

  • Czytaj książki.

Czytanie to dokonały sposób na naukę zarówno semantyki, jak i pragmatyki języka. Twoje pociecha nie tylko poznaje nowe wyrazy i konstrukcje zdaniowe, lecz także dowiaduje się, jak je stosować. Gdy bohater w bajce zrobi coś złego, mówi „przepraszam”, a gdy coś dostanie – „dziękuję”. Dzięki temu dziecko dowiaduje się, co należy powiedzieć i jak się zachować w różnych sytuacjach społecznych.

Zobacz także
  • Dbaj o słuch dziecka.

Pamiętaj, że prawidłowy rozwój mowy zależy nie tylko od sprawności aparatu artykulacyjnego, lecz także słuchowego. Dlatego stymuluj słuch dziecka, włączając mu łagodną muzykę lub śpiewając razem z nim dziecięce piosenki.

  • Motywuj i nagradzaj.

Jesteś dla dziecka najważniejszą osobą na świecie i możesz być pewna, że nic tak nie motywuje malucha, jak Twoje słowa zachęty. Nie ma też lepszej nagrody dla dziecka niż Twoja pochwała. Dlatego kiedy maluchowi uda się powiedzieć jakieś nowe słowo czy złożyć zdanie, nie zapomnij pochwalić brzdąca, mówiąc np. „Brawo” albo „Bardzo ładnie”. To da maluchowi poczucie, że warto się starać i że jego wysiłki są doceniane.

Jak bawić się z maluchem, by wspomagać jego rozwój mowy?

Niektórzy rodzice uważają, że nie ma sensu mówić do dziecka, skoro ono i tak nie rozumie. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie! Trzeba jak najwięcej mówić do dziecka, na przykład w trakcie wykonywania różnych czynności, takich jakich wieczorna kąpiel czy przygotowywanie się do wyjścia na spacer. Wtedy maluch uczy się zapamiętywać wypowiadane przez nas słowa, a z czasem będzie próbował je powtarzać. Zabawa z dzieckiem to także doskonała okazja do wspierania rozwoju mowy. Z pomocą zestawu LEGO DUPLO „Dom rodzinny” będziecie mogli zbudować doskonale znane wam otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z udziałem nowoczesnych figurek DUPLO. Łatwy do zbudowania dom stwarza nieograniczone możliwości zabawy. Dzięki niemu maluch może ćwiczyć codzienne czynności — od porannego wstawania, przez przygotowanie i jedzenie posiłków, po mycie samochodu. Dla ciebie będzie to okazja do obserwowania, jak twoje dziecko radzi sobie z wcielaniem się w różne role. Klocki LEGO DUPLO są przeznaczone dla dzieci od 1,5 roku życia.

Lego Duplo

Lego Duplo
Reklama

Więcej: Lego Duplo

Reklama
Reklama
Reklama