
Wystarczy kliknąć na obrazek i wydrukować szablon. Życzymy udanej zabawy!
Rozwój małej motoryki pełni u małego dziecka ogromną rolę – tłumaczy psycholog, Dorota Maciejec. Sprawność paluszków i dłoni decyduje o tym, jak maluch będzie radził sobie w codziennych zadaniach – czynnościach samoobsługowych i zabawie.
Dziecko odbiera pierwsze bodźce dotykowe jeszcze w łonie mamy, kiedy dotyka pępowiny, bawi się rączką, ssie kciuk. Po porodzie tylko doskonali tę umiejętność. Później wygląda to tak, że im dziecko mniejsze, tym przedmioty, którymi manipuluje są większe. Im dziecko starsze, tym te czynności stają się bardziej precyzyjne. Rozwój małej motoryki przebiega bowiem od ogółu, do szczegółu.
Zobacz też: Turlanie i inne zabawy wspierające rozwój dziecka
Podstawową zabawą usprawniającą paluszki smyka jest układanie klocków, zestawów czy pojedynczych klocków dostosowanych do możliwości dziecka. Łączenie dwóch przedmiotów ze sobą, manipulowanie nimi. Nakładanie na siebie poszczególnych elementów, wymagające koncentracji i mniejszej lub większej precyzji ruchów. pamiętajmy –nauczyciele szkolni alarmują, że coraz więcej dzieci ma poważne problemy z nauką. Rączki sześcio- siedmiolatków, które zaczynają edukację szkolną, nie są gotowe do tego, by pisać, a to dopiero początek kłopotów... Warto zadbać o to wcześniej, w domu!
Wystarczy kliknąć na obrazek i wydrukować szablon. Życzymy udanej zabawy!
(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B3CbwG_DiEXcWcnpVcwWWKQ_XoXuFWM_RSMWQi_uxx...7', 'lhrokxjuad', 'nirqhbslsaaykpepjhsrsncpagkw']); Każde dziecko przychodząc na świat, zaczyna już ćwiczyć motorykę małą poprzez sięganie po grzechotkę, smoczek, czy łapanie nóżek. Rolą rodzica jest wspieranie i motywowanie malucha, aby to czego nauczy się w dzieciństwie, mógł wykorzystać w dorosłości. Dlaczego rozwój motoryczny jest ważny w rozwoju dziecka? Pierwsze miesiące życia maluch intensywnie ćwiczy sprawność manualną oraz koordynację ruchową oko-ręka. Robi to poprzez chwytanie. To właśnie dzięki temu, dziecko w wieku przedszkolnym lepiej trzyma w ręku długopis czy pędzel do malowania. Mięśnie dłoni ulegają stopniowemu, ale szybkiemu rozwojowi, a dzięki regularnym doświadczeniom tworzą się właściwe połączenia neuronalne umożliwiające coraz bardziej precyzyjny chwyt i koordynację wzrokowo-ruchową. Prawidłowy rozwój małej motoryki wpływa również na motorykę dużą, czyli sprawność całego ciała. Dzięki temu dziecko lepiej sobie radzi np. z utrzymaniem równowagi, co może przydać się choćby podczas nauki jazdy na rowerze. Od kiedy można ćwiczyć umiejętności motoryczne i jak to robić? Nie ma chyba malucha, który nie lubiłby rysować lub malować. Aby jednak ofiarą twórczości brzdąca nie padły ściany lub meble, warto zapewnić dziecku odpowiedni „warsztat malarski”. Potrzebny Wam będzie duży brystol oraz różne przybory do malowania – kredki, flamastry, farby, pastele itp. Zacznijcie od malowania przy użyciu rąk i bezpiecznych, łatwo zmywalnych farb! Z czasem stopniowo zmniejszaj dziecku obszar do malowania, podsuwając coraz mniejsze arkusze papieru oraz inne narzędzie – pastele, a później kredki ołówkowe, które wymagają...