
Zabawy ruchowe mają mnóstwo zalet. Nie tylko rozwijają mięśnie i poprawiają kondycję dziecka, ale także przyczyniają się do rozwoju jego mózgu. Dają poczucie siły i pewności siebie, a przy okazji uczą wielu ważnych rzeczy.
Wspólne baraszkowanie z rodzicami buduje również zaufanie i poczucie bezpieczeństwa dziecka. W dodatku dzieci je uwielbiają.
Przeczytaj jak wspierać rozwój fizyczny dziecka
W co się bawić z dzieckiem?
Zabawy ruchowe budujące zaufanie i poczucie bezpieczeństwa
Jedną z ulubionych zabaw ruchowych małego dziecka jest baraszkowanie z rodzicami. Maluchy uwielbiają wchodzić na plecy tacie, skakać na kolanach mamy, być całowane i łaskotane.
Weronika Sherborn, autorka koncepcji „Ruchu rozwijającego” wyjaśnia, że podczas beztroskich zabaw dziecko nie tylko spala nadmiar energii, ćwiczy zwinność ruchów i świetnie się bawi, ale także doświadcza własnej siły, uczy się zaufania do dorosłego i doznaje poczucie bycia kochanym. Takie baraszkowanie możesz wzbogacić o ciekawe zabawy:
1. Koń na biegunach
Posadź maluszka na swoich udach tak by jego plecy dotykały twojego brzucha. Zacznij lekko bujać się razem z nim do przodu i do tyłu a potem stopniowo coraz bardziej wychylaj się w tył tak, by w końcowej fazie stopy dziecka były wysoko nad jego głową. Wesoło śpiewaj w rytm huśtania: np. „buu-ju, buu-ju” lub „raaaz-dwa, „raaz-dwa”– to przy okazji świetna wprawka do nauki liczenia.
2. Ciągnięcie za nogi
Gdy dziecko leży na plecach chwyć je za kostki i „ciągnij” po śliskiej podłodze uważając, by nie uderzyło się w główkę. By było bezpieczniej pod tułów i głowę malucha możesz podłożyć koc. Ciągnąc wykonuj szerokie ślizgi na bok. Możesz przy okazji śpiewać „Jedzie pociąg z daleka”. To będzie dla was świetna, budująca więź zabawa.
3. Przygniatanie
Gdy dziecko leży na brzuchu lekko połóż się na nim w poprzek jego ciała i zachęć, by próbowało się spod ciebie wyczołgać. Przygniatanie powinno być delikatne, ale też na tyle mocne, by dziecko musiało włożyć trochę energii, by się uwolnić. Dzięki temu doświadczy poczucia własnej siły i będzie miało ogromną satysfakcję.
Przeczytaj jak wygląda dzień z dziecięcych marzeń
Zabawy ruchowe rozwijające mózg dziecka
Niewiele jest dzieci, które nie lubią się huśtać, kręcić w kółko, wirować wokół własnej osi. Takie zabawy pobudzają swój mózg do rozwoju. Dzieje się tak dlatego, że w czasie wirowania, turlania czy huśtania stymulowany jest układ przedsionkowy , który odgrywa znaczącą rolę w rozwoju koordynacji ruchowej i równowagi, pośrednio warunkuje dobrą koncentrację, a tym samym zdolność uczenia się. W co możesz bawić się z dzieckiem?
4. Turlanie
Jeśli Twój smyk nie opanował jeszcze tej sztuki, możesz mu w tym pomóc – gdy dziecko leży na plecach, połóż jego ramię lub udo w poprzek ciała i delikatnie za nie pociągnij. Bardziej sprawne maluchy można turlać po całym dywanie.
Dzieci lubią być też turlane po ciele rodzica – usiądź na podłodze z dzieckiem leżącym w poprzek twoich ud i stocz je w dół do kostek i z powrotem w górę. Kładąc plecy na podłodze możesz toczyć malucha aż do swojego podbródka, a podnosząc tułów – znów stoczysz dziecko na swoje uda. Dużo przyjemności daje też dziecku zamiana rolami i turlanie mamy lub taty (przy ich dyskretnej pomocy).
5. Wirowanie
Weź dziecko za jedną rękę i szybko obracaj dookoła swojej osi przez około 30 sekund. Odpocznijcie aż przestaniecie odczuwać zawroty głowy i znów kręć dziecko w tym samym co poprzednio kierunku (zmiana kierunku zmniejsza stymulację mózgu). Gdy maluch jeszcze kiepsko chodzi, wiruj trzymając go na rękach. Do tej zabawy świetnie pasuje wierszyk: „Tańcowały dwa Michały” („Tańcowały dwa Michały, jeden duży drugi mały, jak ten duży zaczął krążyć, to ten mały nie mógł zdążyć”)
6. Huśtawka
Huśtawka zawieszona na framudze drzwi może stać się dla malucha najlepszą zabawką, ale bardzo dużą wartość ma też huśtanie dziecka na swoim ciele. Połóż się na plecach i unieś zgięte w kolanach nogi do góry. W tej pozycji połóż brzuch i nogi malucha na swoich podudziach trzymając je jednocześnie za ramiona. Teraz delikatnie podnoś i opuszczaj nogi huśtając na nich dziecko.