Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawy dla dzieci, zabawy ruchowe, rozwój dziecka, zabawy dla przedszkolaka, wakacje z dzieckiem
Panthermedia
Wychowanie

Turlanie po dywanie i inne zabawy ruchowe - 15 zabaw, które wspierają rozwój dziecka

Podpowiadamy, w co się bawić z dzieckiem, by wspierać jego rozwój i samemu mieć z tego radość.

Zabawy ruchowe mają mnóstwo zalet. Nie tylko rozwijają mięśnie i poprawiają kondycję dziecka, ale także przyczyniają się do rozwoju jego mózgu. Dają poczucie siły i pewności siebie, a przy okazji uczą wielu ważnych rzeczy. 
Wspólne baraszkowanie z rodzicami buduje również zaufanie i poczucie bezpieczeństwa dziecka. W dodatku dzieci je uwielbiają.

Przeczytaj jak wspierać rozwój fizyczny dziecka

W co się bawić z dzieckiem?

Zabawy ruchowe budujące zaufanie i poczucie bezpieczeństwa

Jedną z ulubionych zabaw ruchowych małego dziecka jest  baraszkowanie z rodzicami. Maluchy uwielbiają wchodzić na plecy tacie, skakać na kolanach mamy, być całowane i łaskotane.

Weronika Sherborn, autorka koncepcji „Ruchu rozwijającego” wyjaśnia, że podczas beztroskich zabaw dziecko nie tylko spala nadmiar energii, ćwiczy zwinność ruchów i świetnie się bawi, ale także doświadcza własnej siły, uczy się zaufania do dorosłego i doznaje poczucie bycia kochanym.  Takie baraszkowanie możesz wzbogacić o ciekawe zabawy:

1. Koń na biegunach
Posadź maluszka na swoich udach tak by jego plecy dotykały twojego brzucha. Zacznij lekko bujać się razem z nim do przodu i do tyłu a potem stopniowo coraz bardziej wychylaj się w tył tak, by w końcowej fazie stopy dziecka były wysoko nad jego głową. Wesoło śpiewaj w rytm huśtania: np. „buu-ju, buu-ju” lub „raaaz-dwa, „raaz-dwa”– to przy okazji świetna wprawka do nauki liczenia.

2. Ciągnięcie za nogi
Gdy dziecko leży na plecach chwyć je za kostki i „ciągnij” po śliskiej podłodze uważając, by nie uderzyło się w główkę. By było bezpieczniej pod tułów i głowę malucha możesz podłożyć koc. Ciągnąc wykonuj szerokie ślizgi na bok. Możesz przy okazji śpiewać „Jedzie pociąg z daleka”. To będzie dla was świetna, budująca więź zabawa.

3. Przygniatanie
Gdy dziecko leży na brzuchu lekko połóż się na nim w poprzek jego ciała i zachęć, by próbowało się spod ciebie wyczołgać. Przygniatanie powinno być delikatne, ale też na tyle mocne, by dziecko musiało włożyć trochę energii, by się uwolnić. Dzięki temu doświadczy poczucia własnej siły i będzie miało ogromną satysfakcję.

Przeczytaj jak wygląda dzień z dziecięcych marzeń

Zabawy ruchowe rozwijające mózg dziecka

Niewiele jest dzieci, które nie lubią się huśtać, kręcić w kółko, wirować wokół własnej osi. Takie zabawy pobudzają swój mózg do rozwoju. Dzieje się tak dlatego, że w czasie wirowania, turlania czy huśtania stymulowany jest układ przedsionkowy , który odgrywa znaczącą rolę w rozwoju koordynacji ruchowej i równowagi, pośrednio warunkuje dobrą koncentrację, a tym samym zdolność uczenia się. W co możesz bawić się z dzieckiem?

4. Turlanie
Jeśli Twój smyk nie opanował jeszcze tej sztuki, możesz mu w tym pomóc – gdy dziecko leży na plecach, połóż jego ramię lub udo w poprzek ciała i delikatnie za nie pociągnij. Bardziej sprawne maluchy można turlać po całym dywanie.
Dzieci lubią być też turlane po ciele rodzica – usiądź na podłodze z dzieckiem leżącym w poprzek twoich ud i stocz je w dół do kostek i z powrotem w górę. Kładąc plecy na podłodze możesz toczyć malucha aż do swojego podbródka, a podnosząc tułów – znów stoczysz dziecko na swoje uda. Dużo przyjemności daje też dziecku zamiana rolami i turlanie mamy lub taty (przy ich dyskretnej pomocy).

5. Wirowanie
Weź dziecko za jedną rękę i szybko obracaj dookoła swojej osi przez około 30 sekund. Odpocznijcie aż przestaniecie odczuwać zawroty głowy i znów kręć dziecko w tym samym co poprzednio kierunku (zmiana kierunku zmniejsza stymulację mózgu). Gdy maluch jeszcze kiepsko chodzi, wiruj trzymając go na rękach. Do tej zabawy świetnie pasuje wierszyk: „Tańcowały dwa Michały” („Tańcowały dwa Michały, jeden duży drugi mały, jak ten duży zaczął krążyć, to ten mały nie mógł zdążyć”)

6. Huśtawka
Huśtawka zawieszona na framudze drzwi może stać się dla malucha najlepszą zabawką, ale bardzo dużą wartość ma też huśtanie dziecka na swoim ciele. Połóż się na plecach i unieś zgięte w kolanach nogi do góry. W tej pozycji połóż brzuch i nogi malucha na swoich podudziach trzymając je jednocześnie za ramiona. Teraz delikatnie podnoś i opuszczaj nogi huśtając na nich dziecko.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

kim zostanie twoje dziecko
Adobe Stock
Psychotesty i quizy
Kim zostanie twoje dziecko, kiedy dorośnie - psychotest
Wychowanie
9 prostych zabaw rozwijających zmysły dziecka
Czy wiesz, że niemal każda aktywność małego dziecka służy jego rozwojowi? A zabawa ma w tym bardzo wielki udział. Zobacz, jak w łatwy sposób wspomóc rozwój zmysłów twojego dziecka.

Zabawa 1 Kubełek dotykowy Napełnij duże plastikowe naczynie ryżem, makaronem, kaszą, piaskiem, wodą lub nasionami. Umieść w środku kilka przedmiotów. Poproś dziecko, by je odnalazło. Zabawa 2 Malowanie palcami Rozłóż duży karton lub papier pakowy. Daj dziecku farby do malowania palcami. Możesz je zmieszać np. z kaszą, piaskiem czy prażoną kukurydzą, by malec miał nowe doznania dotykowe.   Zabawa 3 Rysunki na plecach Leżącemu na pleckach dziecku rysuj kółka, kreski, itp. – maluch odgaduje rysunki. Zobacz też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe   Zabawa 4 Bujanie w kocu Połóż maluszka na dużym kocu. Razem z mężem chwyćcie koc za rogi, unieście go i bujajcie.   Zabawa 5 Tor przeszkód Zbuduj tor przeszkód, gdzie maluch będzie mógł pełzać, wspinać się, skakać, balansować ciałem.   Zabawa 6 Baraszkowanie Baw się z dzieckiem, przepychając się, turlając – tak jak sama lubiłaś, gdy byłaś dzieckiem. Zobacz też, jak wspierać rozwój fizyczny dziecka   Zabawa 7 Robimy kanapki Zachęć malucha, by sam  (plastikowym nożem) smarował chlebek masłem, twarożkiem czy dżemem.   Zabawa 8 Skakanie Ułóż stertę poduszek i pozwól dziecku na nią skakać. W  wesołym miasteczku wybierzcie się razem na zderzające się samochodziki. Zabawa 9 Idzie rak Zachęcaj swoją pociechę, żeby chodziła tyłem – możecie zrobić sobie na przykład kwadrans zabawy w chodzenie wyłącznie do tyłu. Sprawdź też na siatkach centylowych, czy twoje dziecko prawidłowo rośnie Obejrzyj film o kreatywnych zabawkach dla przedszkolaka  

Rozwój
Ruch to mój żywioł
Narzekasz, że twoje dziecko to żywe srebro, że nie można spuścić go z oczu. A może wykorzystasz jego pasję i poćwiczycie razem?

Gdyby maluch całymi dniami leżał spokojnie, uznałabyś, że jest chory. I słusznie. Nieustanna aktywność jest mu jednak potrzebna nie tylko do trenowania mięśni i osiągania coraz lepszej sprawności ruchowej. Tak intensywne i angażujące ćwiczenia, jak pełzanie, raczkowanie, bieganie, pobudzają do pracy również cały mózg. Obie półkule lepiej wtedy współdziałają ze sobą, tworzy się więcej połączeń między komórkami nerwowymi. A inna dziecięca pasja – huśtanie, wirowanie czy późniejsze kręcenie się w kółko? Takie zabawy pobudzają pracę błędnika, więc polepszają koordynację ruchów i równowagę całego ciała. Maluch, który ma okazję do swobodnego, nieskrępowanego ruchu jest nie tylko silny oraz zwinny. Umie się także dobrze skupić, lepiej się uczy i zapamiętuje. Dziecko intuicyjnie wie, co dla niego dobre. Uważaj jednak, by nie zamienić jego spontanicznych zabaw w żmudne opanowywanie kolejnych sprawności. Wyobraźnia twojej pociechy i tak podpowie, jak wspiąć się na schody, przemieścić z jednego pokoju do drugiego, otworzyć szafkę z kuchennymi skarbami,  rozpocząć koncert na łyżki i pokrywki... Twoje zadanie to znaleźć czas na wspólną zabawę. I umieć się nią cieszyć. Przekonasz się, że to niezawodny sposób, by mieć więcej energii i kapitalny humor. A jaki to relaks dla ciała i ducha! Oto podpowiedzi, kiedy i w co się bawić.   8.00 Poranne pieszczoty Wystarczy odsapnąć po wczesnym śniadanku i już można zacząć beztroskie baraszkowanie z rodzicami. Doceni to nawet kilkumiesięczny smyk. Przytulanie się, turlanie, wdrapywanie na mamę i tatę, całowanie, łaskotanie to ulubione zajęcie każdego malucha i jedno z przyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa. Nie bez powodu. Pomaga doświadczać własnej siły, uczyć się zaufania do dorosłego i przede wszystkim czuć się kochanym. 10.30 Złap mnie, jeśli potrafisz Niezależnie od tego,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz