Aby bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie, niezbędny jest fotelik, który przeszedł rygorystyczne testy zderzeniowe. Istotne jest także to, by można go było idealnie dopasować do wzrostu i wagi dziecka. O czym jeszcze warto pamiętać, podczas zakupu? Czy to możliwe, by mieć tylko jeden fotelik na… 7 lat? Poniżej rozwiewamy wątpliwości.

Reklama

5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, kupując fotelik samochodowy na lata:

1. Wybierz model umożliwiający długi czas przewożenia tyłem do kierunku jazdy

Należy pamiętać, że najbezpieczniejszym sposobem podróżowania jest siedzenie tyłem do kierunku jazdy. I chociaż ze względu na konstrukcję samochodów jest to niemożliwe dla dorosłych, warto jak najdłużej decydować się na podróżowanie w pozycji odwróconej u dzieci.

Dlaczego jest to istotne? Podczas wypadku komunikacyjnego zderzenie czołowe powoduje, że głowa siedzącej przodem osoby zostaje ze znaczną siłą wyrzucona do przodu, a następnie do dołu i góry, co w przypadku maluszka jest za dużym obciążeniem. Ponadto należy pamiętać, że według specjalistów biomechaniki zderzeń ryzyko poważnych obrażeń oraz śmierci jest nawet 5 razy większe w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy.

Tym samym cieszy fakt, że na rynku są już dostępne foteliki, których można używać od 6 miesięcy nawet do… 7 lat! Dzięki nim można dłużej niż do tej pory przewozić dzieci w bezpieczny sposób.

BeSafe

2. Zwróć uwagę na skorupę siedziska – powinna być duża

Ze względu na ograniczenia kilogramowe, a tym samym również dopasowaną do masy ciała dziecka wielkość skorupy, dotychczas foteliki dostępne na rynku były przeznaczone dla maluchów do 25 kg. Oznaczało to, że mogły z nich korzystać dzieci do około 4.-5. roku życia.

Zobacz także

Zwracając uwagę przy zakupie na to, by skorupa siedziska była duża (z maksymalną wagą nawet do 36 kg), nie ma ryzyka szybkiego „wyrośnięcia” dziecka z fotelika. Dodatkowo mamy również gwarancję komfortu i bezpieczeństwa.

3. Weź pod uwagę przestrzeń na nogi

Wybierając konkretny model fotelika samochodowego dla dzieci, który ma posłużyć na lata, warto zdecydować się na taki z regulacją odległości od oparcia kanapy. Dzięki temu można uzyskać potrzebną ilość miejsca na nogi i tym samym podróżować komfortowo.

BeSafe

4. Fotelik powinien umożliwiać zmianę wychylenia siedziska

Aby zapewnić bezpieczne i komfortowe podróżowanie samochodem przez lata, warto sprawdzić, czy fotelik dla dziecka umożliwia jego pochylenie po instalacji w pojeździe. Dzięki temu można skutecznie zapewnić optymalny kąt siedzenia, dopasowany do wzrostu dziecka.

5. Wybierz model wygodny w montażu w dowolnym miejscu w samochodzie

Zwróć uwagę, czy wybrany model fotelika samochodowego dla dziecka umożliwia mocowanie na pasie samochodowym bez względu na to, czy w samochodzie jest ISOfix. Ponadto najlepsze będą te modele, w których miejsca do przeprowadzenia pasa bezpieczeństwa są łatwo dostępne i widoczne, a blokada i system napinania obsługiwane jednym pokrętłem.

BeSafe

Fotelik BeSafe Stretch rośnie razem z dzieckiem

Ten model fotelika samochodowego dla dzieci zrewolucjonizował polski rynek. Co go wyróżnia? Przede wszystkim jest to najprawdopodobniej jedyny fotelik na rynku, który umożliwia przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy od około 6. miesiąca do nawet 7. roku życia! Zgodnie z najnowszą normą bezpieczeństwa przeznaczony jest dla dzieci o wzroście 61-125 cm i maksymalnej wadze do 36 kg. To innowacyjne, gdyż zwykle tego typu foteliki były przeznaczone dla dzieci do 4 lub 5 lat.

BeSafe

Ponadto fotelik BeSafe Stretch jest niezwykle przestronny, gdyż posiada dużą skorupę, regulację wychylenia siedziska, a także daje dziecku dużą ilość miejsca na nogi – umożliwia regulację odległości od oparcia kanapy do 30 cm. Jego zaletą jest również to, że wykonano go z trwałych i bezpiecznych materiałów, dlatego jego okres przydatności to aż 15 lat! Oprócz tego fotelik BeSafe Stretch jest niezwykle lekki (waży ok. 11,5 kg), a jego montaż za pomocą 3-punktowych pasów bezpieczeństwa jest łatwy i intuicyjny.

Fotelik BeSafe Stretch zapewnia dziecku maksymalne bezpieczeństwo. To jeden z niewielu fotelików na rynku, który przeszedł niezwykle trudny i bardzo surowy szwedzki test zderzeniowy Test Plus. Ponadto konstrukcja jego ramy łączy się z pasami i z podłogą zapewniając maksymalne bezpieczeństwo podczas zderzenia czołowego, a sztywna skorupa absorbuje siły podczas uderzenia, dzięki czemu utrzymuje dziecko w stabilnej pozycji. Fotelik BeSafe Stretch posiada dodatkową funkcję ochronną SIP+, która jeszcze mocniej pochłania energię podczas zderzenia i zmniejsza obciążenie szyi i głowy dziecka w przypadku zderzenia bocznego.

BeSafe

Wybierz fotelik samochodowy dla dziecka, który nie tylko posłuży przez lata, ale również zapewni największe bezpieczeństwo i komfort maluchowi!

Reklama

Materiał powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama