Reklama

Waga dziecka w 18. miesiącu życia

Przeciętna waga dziecka w 18. miesiącu życia to 11 kg u dziewczynek i 12 kg u chłopców (dane Narodowego Ośrodka Statystyki Medycznej). Pamiętaj, że jest to tylko średnia! Wiele dzieci w tym wieku waży +/- 3 kg od przeciętnej i jest to całkowicie normalne.

Reklama

W okolicy 1. urodzin dziecko powinno potroić wagę urodzeniową. Później jej przyrost jest znacznie wolniejszy, zwłaszcza, jeżeli się go porówna z pierwszymi miesiącami życia, gdy dziecko przybierało błyskawicznie. Możesz się spodziewać, że w okolicach 18. miesiąca życia twoje dziecko będzie przybierało na wadze zaledwie ok. 200 g miesięcznie. W tym wieku mogą zdarzyć się miesiące, gdy waga dziecka nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień. O ile tylko dziecko jest prawidłowo żywione, nie masz powodów do zmartwienia.

Waga urodzeniowa

Zakres wagi dla 1,5-rocznego dziecka jest dość duży i ma związek z wagą urodzeniową. W pierwszych miesiącach życia dzieci z małą wagą urodzeniową przybierają szybciej niż ich duzi rówieśnicy, ale w wieku 18. miesięcy prawdopodobnie i tak będą od nich nieco mniejsi. Dlatego ważniejszy od konkretnej liczby kilogramów jest w miarę równomierny przyrost wagi.

Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie, na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10-90 centyl.

Tutaj oblicz jak kształtuje się waga twojego dziecka na siatce centylowej

Niedowaga

Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze.
Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę. Jeżeli natomiast zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu nowych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat ze swoim pediatrą.

Nadwaga

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

sprawdź czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze Czytaj więcej

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne.

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie podaje się słodyczy ani kolorowych napojów, a jego jadłospis powinien być urozmaicony i zawierać przetwory zbożowe, warzywa, owoce, i produkty wysokobiałkowe (mięso, nabiał, rośliny strączkowe). Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić półtoraroczne dziecko, przejrzyj przykładowe jadłospisy dla dzieci lub zasięgnij porady dietetyka. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu pożywienia w tym wieku pozbawi go ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości.

Jeżeli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć choroby (np. cukrzycę) i porozmawiać o zapobieganiu nadwadze u dzieci.

Kiedy po pomoc do lekarza?

Natychmiast idź do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku – zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wagi. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.
Skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy dziecko nie potroiło jeszcze wagi urodzeniowej.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama