Ile powinno ważyć 2-letnie dziecko? Jaki wzrost dwulatka jest w normie?
To, ile powinno ważyć 2-letnie dziecko i jaki powinno mieć wzrost, odczytuje się na specjalnych wykresach. Norma zawsze zawarta jest w pewnym przedziale, bo dzieci są różne i rosną we własnym tempie. Warto kontrolować, czy dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, bo odchylenia od normy mogą wskazywać na kłopoty zdrowotne.
- Ewa Janczak-Cwil
To, ile powinno ważyć 2-letnie dziecko, zależy od wielu czynników, m.in. predyspozycji genetycznych, stanu zdrowia, sposobu odżywiana. Norma wzrostu i wagi zawsze podawana jest jako przedział wartości, w którym wzrost i masa ciała dziecka powinny się „zmieścić”. Do oceny, czy maluch rośnie i przybiera na wadze prawidłowo, służą siatki centylowe. Poniżej podajemy normy, jakie wyznaczają dla dwuletniego dziecka.
Spis treści:
- Waga dziecka w 2. roku życia – normy
- Niedowaga 2-letniego dziecka
- Nadwaga 2-letniego dziecka
- Ile powinno mieć wzrostu 2-letnie dziecko
- Waga i wzrost 2-latka – kiedy po pomoc do lekarza?
Waga dziecka w 2. roku życia – normy
Norma masy ciała dla dziewczynek w wieku 2-lat mieści się w przedziale 9,8-13,5 kg, w przypadku chłopców: 10,5-14,1 kg. Przedziały te zawierają się między 10 i 90 centyl. To tak zwana szeroka norma.
Większość dziewczynek w tym wieku waży 10,6-12,5 kg, chłopców – 11,3-13,1 kg – to przedziały wyznaczone przez 25 i 75 centyl, czyli wąska norma.
W okolicach 2. urodzin dziecko przybiera na wadze ok. 200 g miesięcznie. To niedużo. W tym wieku mogą zdarzyć się miesiące przestoju, gdy waga nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień. Po powrocie dziecka do zdrowia apetyt zwykle rośnie, a wraz z nim i waga. Jeśli dziecko jest prawidłowo żywione, nie ma powodów do zmartwień.
Waga urodzeniowa
Zakres wagi dla 2-letniego dziecka jest dość duży. Ma związek z wagą urodzeniową. Dzieci z małą wagą urodzeniową w pierwszych miesiącach życia przybierają na wadze szybciej niż ich duzi rówieśnicy. Ale w wieku 2 lat prawdopodobnie będą od nich nieco lżejsi. Od konkretnej liczby kilogramów ważniejszy jest w miarę równomierny przyrost masy ciała.
Niedowaga 2-letniego dziecka
Waga poniżej 10. centyla jest poniżej normy. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze. Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę. Jeżeli natomiast spadek wagi nastąpił po wprowadzeniu nowych pokarmów, może to świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego, np. glutenu lub nawet celiakii. To powód do rozmowy z pediatrą.
W tym okresie wiele dzieci zaczyna jeść mniej niż dotychczas. Jest to częściowo spowodowane mniejszym zapotrzebowaniem i mniejszym niż dotychczas wzrostem. Jeżeli uważasz, że twoje dziecko jest po prostu niejadkiem, nie walcz z nim, ale spróbuj sprytnych sposobów jak zachęcić dziecko do jedzenia, np. zrezygnuj z przekąsek i podawaj małe, kolorowe porcje.
Nadwaga 2-letniego dziecka
Waga powyżej 90 centyla wskazuje na nadwagę, ale nie tylko wtedy. Jeśli dziecko jest niskiego wzrostu, np. mieści jego wzrost mieści się między 10 a 25 centylem, a jego waga jest powyżej 75 centyla – najprawdopodobniej także ma nadwagę. Na nadwagę wskazuje też wzrost poniżej 50 centyla i waga powyżej 90 centyla. O tym, czy dziecko ma nadwagę, decyduje proporcja wagi do wzrostu – to najlepiej oceni lekarz.
Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widział w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne.
Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, powinnaś przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie podaje się gazowanych, kolorowych napojów, a jego jadłospis powinien być urozmaicony i zawierać przetwory zbożowe, warzywa, owoce, i produkty wysokobiałkowe (mięso, nabiał, rośliny strączkowe).
Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka! Ograniczanie mu na własną rękę pożywienia w tym wieku pozbawi go ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości.
Ile powinno mieć wzrostu 2-letnie dziecko
Dwuletnia dziewczynka powinna mieć od 81 do 92 cm, a dwuletni chłopiec – od 84 do 95 cm. To norma wyznaczona przez 10 i 90 centyl.
Większość dziewczynek mieści się jednak ze swoim wzrostem w tym wieku w przedziale między 84 a 88,5 cm, czyli między 25 a 75 centylem. Jeśli chodzi o chłopców w wieku 2 lat, to większość z nich ma wzrost między 85,8 a 89,9 cm (przedział wyznaczony przez 25 i 75 centyl).
Waga i wzrost 2-latka – kiedy po pomoc do lekarza?
Idź z dzieckiem do pediatry, jeżeli maluch nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku – zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wagi. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.
Jeśli chodzi o wzrost, to konsultacji lekarza wymaga wzrost poniżej 10 i powyżej 90 centyla. Na wizytę trzeba się też umówić, jeżeli dziecko nagle „spada” lub „wyskakuje w górę” na siatce centylowej, co może, choć nie musi, wskazywać na zaburzenia wzrostu.
Przeczytaj też: