niemowlę, mama, dziecko, noworodek
Svetlana Fedoseeva - Fotolia.com
Noworodek

Waga i wzrost noworodka - jakie są idealne?

Oto noworodki: obok drobniutkiego leży dziecko kilo cięższe i sporo dłuższe. Dziwne? Wcale nie. Sprawdź, od czego zależą wymiary noworodka i czy istnieje noworodek idealny.

Waga noworodka i jego wzrost to temat, który frapuje wielu rodziców po porodzie oraz spodziewających się dziecka. Ile waży noworodek? A ile powinno ważyć dziecko po porodzie? Czy istnieje idealna waga i wzrost noworodka? Powiedzmy to od razu, na wypadek, gdybyś zastanawiała się, czy twoje dziecko jest za małe czy za duże: noworodek wzorcowy nie istnieje. Średnia masa urodzeniowa dla polskich dzieci mieści się między 3250 a 3400 g, średnia długość ciała to około 50 cm. Chłopcy rodzą się ciężsi od dziewczynek o około 250 g i są o mniej więcej 5 proc. dłużsi. Gdy noworodek waży mniej lub 2500 g, mówi się, że ma małą wagę urodzeniową.

Ale zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. W księdze rekordów Guinessa odnotowano nawet urodzenie dziecka o wadze 10 kg! Takie gigantyczne noworodki nie są zwykle całkiem zdrowe.

Waga noworodka: po rodzicach?

O tym, jak duże lub małe urodzi się dziecko, decydują przede wszystkim cechy rodziców. Jednak wiele cech, w tym również wzrost, dziedziczymy po wcześniejszych pokoleniach. Od kilkudziesięciu lat istnieje także zjawisko przyspieszonego wzrastania i rozwoju kolejnych pokoleń, zwane akceleracją

Jak należy traktować to, co jest zapisane w genach? To prawda, że niscy ludzie mają zwykle małe dzieci, a wysocy „przekazują” swój słuszny wzrost potomstwu. Jednak poniższe czynniki mogą sprawić, że dziecko, które ma duży potencjał, przyjdzie na świat z niedowagą:

  • niektóre choroby przyszłej mamy,
  • jej niewłaściwe odżywianie w ciąży,
  • palenie papierosów,
  • picie dużych ilości napojów z kofeiną (to nie tylko kawa, ale też herbata, napoje energetyzujące czy cola)

Mniejsze są również noworodki z ciąż mnogich. Wiele wskazuje, że do małej wagi noworodka przyczyniają się hormony stresu powstające w organizmie kobiety. Zaś urodzenie ponadczterokilogramowego dziecka może wymagać zrobienia badań mamie. Zdarza się też, że w danej rodzinie po prostu rodzą się duże dzieci, a w dodatku każde kolejne bywa cięższe od poprzedniego.

Waga noworodka

Pierwsze ważenie noworodka odbywa się albo zaraz po porodzie albo dopiero po 2 godzinach, które mama i dziecko spędzają razem. Noworodka bez pieluszki i ubranka układa się na wadze pod promiennikiem ciepła, żeby uniknąć wyziębienia. Podczas pobytu w szpitalu ważenie odbywa się codziennie.
 

Wzrost noworodka

Drugim ważnym pomiarem jest zmierzenie wzrostu noworodka. Robi się to niejako na raty, używając elastycznego, giętkiego centymetra. Najpierw sprawdza się długość odcinka od główki do pupy, potem od pupy do stópek. Dlaczego w ten sposób? Bo małe dzieci mają podkurczone nóżki i nie należy ich „prostować”. Dzieci mierzy się na stole z podziałką dopiero wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że nie ma cech dysplazji stawu biodrowego.

kalkulator wagi dziecka
Alicja Rotfeld / babyonline.pl

Spadek i wzrost wagi noworodka

Jeśli urodziłaś pierwsze dziecko, niepokoisz się, kiedy przez pierwsze dni życia nie tylko nie przybiera na wadze, ale nawet ją traci. Niepotrzebnie. To tzw. fizjologiczny spadek wagi (nie powinien przekraczać 10 proc. wagi urodzeniowej). Co go powoduje? Oddanie smółki i moczu, utrata pewnej ilości płynów przez płuca i skórę, wydatkowanie energii na podjęcie samodzielnych funkcji życiowych, m.in. walkę z utratą ciepła. Należy również pamiętać, że powierzchnia ciała noworodka jest bardzo duża w stosunku do jego masy. Poza tym przez pierwsze doby dziecko mało je. Siatki centylowe pomagają określić, czy jest powód do niepokoju.

Jeśli martwisz się, czy twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze, powinnaś skonsultować to z lekarzem. Możesz to zrobić nawet zdalnie, po prostu przygotuj dane dotyczące wagi i wieku dziecka:


Mniej więcej po 10 dniach dziecko wraca do swojej wagi urodzeniowej i od tej pory powinno już mu sukcesywnie przybywać kilogramów:

  • przez pierwsze pół roku 650–800 g na miesiąc,
  • a w drugim półroczu 650 g miesięcznie

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

Rozwój
Jak zmienia się waga dziecka w pierwszym roku życia?
Po porodzie dziecko traci około 10 procent masy urodzeniowej. Później zaczyna przybierać na wadze. Zobacz, jak zmienia się waga niemowlaka.

Już w chwili narodzin dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem. Lekarze przyjmują, że przeciętny donoszony zdrowy noworodek waży od 2,8 do 4,2 kg (zazwyczaj chłopcy są nieco ciężsi niż dziewczynki; często także drugie dziecko waży troszkę więcej niż pierwsze) i mierzy od 48 cm do 56 cm. Różnica w wadze oraz wzroście chłopców i dziewczynek wynosi przeciętnie 5%. Dlaczego noworodek waży mniej? Większość noworodków w pierwszych trzech dobach życia traci swoją masę urodzeniową o około 5-10%. Młoda mama często jest bardzo rozczarowana, gdy maleństwo, z którym wychodzi ze szpitala do domu, waży mniej niż w chwili urodzenia. To normalne zjawisko spowodowane: oddaniem smółki oraz moczu; parowaniem przez skórę oraz utratą wody z oddechem. Inne przyczyny zmniejszenia wagi urodzeniowej to: niepobieranie przez dziecko pokarmu przez kilka lub kilkanaście godzin po urodzeniu (w łonie mamy maluch był odżywiany "na bieżąco", zaś po urodzeniu często zasypia lub z różnych powodów jest oddzielony od mamy). Nawet wczesne przystawienie do piersi (w ciągu dwóch godzin po porodzie) sprawia, że maluch zjada tylko niewielką ilość siary , która poprzedza pojawienie się mleka; spożywanie małej ilości mleka przez pierwsze godziny, a nawet dni życia (dzieci przesypiają niemal całą dobę, zasypiają często podczas karmienia); zmiana środowiska (stres poporodowy, zmiana temperatury otoczenia, światło - to wszystko może wpływać na spadek masy ciała dziecka ). Kiedy noworodek wraca do masy urodzeniowej? Dziecko jest wypisywane wraz z mamą ze szpitala, gdy potrafi efektywnie ssać . Powrót do masy ciała z chwili narodzin odbywa się około dziesiątego dnia życia (normy przewidują nawet dwa tygodnie). Jak niemowlę przybiera na wadze? Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko przybiera na wadze około 1 kg miesięcznie (jest to...

obwód główki noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Obwód główki noworodka, wzrost i masa ciała – pierwsze pomiary noworodka
Obwód główki noworodka, podobnie jak inne pomiary nowo narodzonego dziecka, to dla lekarzy ważna informacja o stanie zdrowia dziecka i punkt wyjścia do monitorowania rozwoju. Parametry te często pozwalają wychwycić różne zaburzenia, które można z powodzeniem leczyć.

Zaraz po urodzeniu dziecko zostaje zważone i zmierzone. Sprawdza się także obwód główki noworodka i obwód klatki piersiowej. Wartości te oddzielnie porównywane są z normami, ale znaczenie też ma proporcja poszczególnych wymiarów, np. początkowo u zdrowego noworodka główka ma większy obwód niż klatka piersiowa, ale to szybko się zmienia.  Prawidłowy obwód głowy noworodka Normy obwodu główki niemowlęcia i dziecka można wyczytać z siatek centylowych – wartości powyżej 97. i poniżej 3. centyla oznaczają, że obwód główki dziecka nie mieści się w normie. Poniżej podajemy wartości graniczne norm wynikające z siatek centylowych – oddzielne normy są dla chłopców i oddzielne dla dziewczynek. Normy obwodu główki noworodka i niemowlęcia płci żeńskiej: noworodek: 32-36 cm 1. miesiąc: 34-38,8 cm 2. miesiąc: 36-40,5 cm 3. miesiąc: 37,2-42 cm 4. miesiąc: 38,2-43 cm 5. miesiąc: 39-44 cm 6. miesiąc: 39,8-44,6 cm 7. miesiąc: 40,2-45,2 cm 8. miesiąc: 40,8-45,8 cm 9. miesiąc: 41,2-46,2 cm 10. miesiąc: 41,6- 46,8 cm 11. miesiąc: 42-47,1 cm 12. miesiąc: 42,4-47,5 cm Normy obwodu główki noworodka i niemowlęcia płci męskiej: noworodek: 32-37 cm 1. miesiąc: 35-39,5 cm 2. miesiąc: 37-40,5 cm 3. miesiąc: 38,5-43 cm 4. miesiąc: 39,5-4 cm 5. miesiąc: 40,5-45 cm 6. miesiąc: 41-45,5 cm 7. miesiąc: 41,5-46,2 cm 8. miesiąc: 42-46,8 cm 9. miesiąc: 42,5-47,5 cm 10. miesiąc: 43- 47,8 cm 11. miesiąc: 43,3-48,2 cm 12. miesiąc: 43,6-48,5 cm Jak mierzyć obwód głowy noworodka? Obwód główki dziecka najłatwiej mierzyć centymetrem krawieckim. Jeśli go nie masz, możesz użyć wstążki, którą najpierw opaszesz główkę dziecka, a potem przyłożysz do miarki lub linijki, aby odczytać wymiar.  Jak mierzyć główkę dziecka? Znajdź miejsce, w którym obwód głowy jest...

dzieci, wzrost, rozwój, zabawa, siatki centylowe
Fotolia
Rozwój
Co pokazują siatki centylowe? Jak z nich korzystać? Sprawdź.
Siatki centylowe mogą wiele powiedzieć o tym, jak rozwija się dziecko. Zobacz, co to są centyle, jak je obliczać i po co się to robi.

Siatki centylowe znajdują się na ostatnich stronach każdej książeczki zdrowia dziecka. To według nich pediatra kontroluje rozwój dziecka na tle jego rówieśników. Centyle oblicza się m.in. dla wagi, wzrostu i obwodu główki dziecka. Sprawdź, co te wymiary mogą ci powiedzieć. Co to są siatki centylowe? Siatki centylowe to wykresy, które na osi poziomej mają podany wiek dziecka (w miesiącach lub latach), a na osi pionowej zaznaczoną badaną cechę (np. waga, wzrost, obwód główki). Punkt wspólny to centyl, czyli jednostka wskazująca gdzie na tle setki rówieśników plasuje się dziecko. Jak obliczać, na którym centylu znajduje się dziecko? Odszukaj na siatce, gdzie przecinają się linie – pozioma, wyznaczająca wiek, oraz pionowa, na której odnajdziesz wagę dziecka. Zaznacz ten punkt kropką. Na siatce znajduje się kilka linii oznaczających centyle. Najwyżej znajduje się linia oznaczająca 97. centyl, najniżej – 3. centyl. Środkowa to centyl 50. – oznacza on, że u 50 procent dzieci w danym wieku wartość danej cechy jest większa (są np. grubsze), u 50 procent – mniejsza. Sprawdź, w pobliżu której linii znajduje się zaznaczony przez ciebie punkt. Polecamy: Jak interpretować wynik na siatce centylowej? Jakie są normy centylowe? Norma szeroka obejmuje centyle między 97. a 3. Norma wąska znajduje się między 25. a 75. centylem. Jeżeli np. punkt wagi dziecka znajduje się na 25. centylu znaczy to, że z setki dzieci w tym wieku (i tej płci) 25 waży mniej niż twoje dziecko, a 75 – więcej. Analogicznie – jeśli zaznaczony punkt znajduje się w pobliżu 3. centyla , to znaczy, że na 100 dzieci troje waży mniej, a 97 więcej. Mniej ważne jest to, na którym konkretnie centylu znajduje się dziecko, co skoki w centylach: nagły spadek z określonego centyla albo wzrost. Niepokojąca może być też duża rozbieżność między...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz