Reklama

Prawidłowo rozwijający się trzylatek powinien osiągnąć masę ciała mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Ile dokładnie powinno ważyć 3-letnie dziecko? To zależy od jego masy urodzeniowej i wzrostu. Dlatego norma masy ciała dla trzylatków jest dość szeroka. Precyzując, mówimy o dwóch normach szerokiej i wąskiej. W przypadku normy wąskiej dolną granicę od górnej dzieli ok. 2,5 kg, w przypadku normy szerokiej to aż 4,5 kg. W tak młodym wieku to bardzo duża różnica.

Reklama

Spis treści:

Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko?

Przeciętna waga trzylatka to 13,8 kg u dziewczynek i 14,3 kg u chłopców (dane: imid.med.pl). Pamiętaj, że są to wyniki uśrednione. Pełen zakres prawidłowej wagi dla dzieci 3-letnich (między 25. a 75. centylem – tzw. norma wąska) to:

  • 12,7-15,1 kg dla dziewczynek,
  • 13,2-15,6 kg dla chłopców.

Dziecko 3-letnie rośnie niemal trzy razy wolniej niż w pierwszym roku życia. Możesz się spodziewać, że po 3. urodzinach twoje dziecko będzie przybierało na wadze zaledwie ok. 180-200 g miesięcznie. W tym wieku mogą zdarzyć się też miesiące przestoju, gdy waga dziecka nie drgnie ani o gram, zwłaszcza w okresie jesiennych i zimowych przeziębień. Po powrocie do zdrowia apetyt powinien wrócić, a waga znów zacząć rosnąć. O ile tylko dziecko jest prawidłowo żywione, nie masz powodów do zmartwienia.

Siatki centylowe zakładają, że norma rozszerzona to 10-90 centyl. Jeśli weźmie się to pod uwagę, granice tej poszerzonej normy dla trzylatków wynoszą:

  • 11,8-16,4 kg dla dziewczynek,
  • 12,3-16,8 kg dla chłopców.

Waga trzylatka a waga urodzeniowa

Waga 3-letniego dziecka jest związana z wagą urodzeniową. W pierwszych miesiącach życia dzieci z małą wagą urodzeniową przybierają szybciej niż ich duzi rówieśnicy, ale w wieku 3 lat prawdopodobnie i tak będą od nich nieco mniejsi. Dlatego ważniejszy od konkretnej liczby kilogramów jest w miarę równomierny przyrost wagi.

Sprawdź, czy waga dziecka jest w normie na siatce centylowej. Jest to narzędzie, które pomaga określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w danym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie.

Niedowaga u trzylatka

Waga trzylatka poniżej 10. centyla (poniżej 11,8 kg u dziewczynek i 12,8 kg u chłopców) jest poniżej normy i może wskazywać na niedowagę. Poniżej 3. centyla mówimy o skrajnej niedowadze. Zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki, które odbiegają od normy. Mogą one wskazywać na problemy trawienne lub chorobę. Jeżeli natomiast zauważyłaś spadek wagi po wprowadzeniu nowych pokarmów, może to być reakcja organizmu na jakiś składnik pokarmowy i świadczyć np. o nietolerancji glutenu lub nawet celiakii. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą.

Nadwaga u trzylatka

Jeżeli przyrost wagi twojego dziecka jest od urodzenia równomierny i, mimo dużej liczby kilogramów, pediatra nie widzi w tym nic niepokojącego, widocznie dziecko ma takie predyspozycje genetyczne.

O tym, że 3-latek może mieć nadwagę, świadczy waga powyżej 16,4 kg u dziewczynek i 16,8 u chłopców.

Jeżeli natomiast dziecko zaczęło gwałtownie przybierać na wadze po wprowadzeniu stałych pokarmów, należy przyjrzeć się jadłospisowi malucha. Pamiętaj, że tak małemu dziecku nie podaje się gazowanych, kolorowych napojów, jego jadłospis powinien być urozmaicony i zawierać przetwory zbożowe, warzywa, owoce, produkty wysokobiałkowe (mięso, nabiał, rośliny strączkowe).

Jeżeli masz wątpliwości, jak należy karmić 3-letnie dziecko, przejrzyj nasze materiały na temat żywienia dzieci lub zasięgnij porady dietetyka. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie odchudzać pulchnego dziecka. Ograniczanie pożywienia w tym wieku pozbawi rozwijający się organizm ważnych składników odżywczych, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju i apetytu w przyszłości.

Waga 3-latka: kiedy po pomoc do lekarza?

Natychmiast idź do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z lekarzem także, jeżeli dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku (jest powyżej 90. i poniżej 10. centyla). Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.

Jeżeli pojawią się podejrzenia, że waga trzylatka odbiega od normy z powodów chorobowych, pediatra zleci dodatkowe badania i ewentualnie skieruje dziecko do specjalisty.

Z lekarzem skontaktuj się także wtedy, gdy waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla. Być może trzeba będzie wykluczyć choroby (np. cukrzycę) i porozmawiać o zapobieganiu nadwadze u dzieci.

Źródło: imid.med.pl

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama