BMI dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

BMI dziecka: obliczanie i interpretacja wyników

BMI dziecka, inaczej niż u dorosłych, powinno brać pod uwagę płeć i wiek. Najlepsze do oceny rozwoju (wzrostu i masy) dziecka są siatki centylowe.

Obliczenie BMI dziecka (od 2 roku życia), nastolatka i młodego dorosłego (do 20 roku życia) musi brać pod uwagę wiek i płeć. Stosowanie w przypadku tak młodych osób wzoru BMI dla dorosłych mija się z celem, gdyż wyniki mogą być zafałszowane.

BMI dziecka:

BMI dziecka: wzór standardowy

BMI w przypadku dorosłych oblicza się, dzieląc masę ciała wyrażoną w kg przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.

BMI = masa ciała w kg/(wysokość ciała w m)2

Wzór ten nie nadaje się do oceny rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży do lat 20, gdyż nie bierze pod uwagę płci i wieku dziecka, a czynniki te mają ogromny wpływ na wzrost i masę ciała młodego człowieka. Dlatego specjaliści opracowali sitaki centylowe (o nich dalej), które pozwalają oddzielnie interpretować wzrost i masę ciała dziecka w zależności od jego płci i wieku.

BMI dziecka: siatki centylowe

Lekarze oceniają rozwój fizyczny dziecka, porównując jego masę ciała i wzrost do innych dzieci. Służą do tego siatki centylowe, na których, w postaci linii, pokazane są wartości wzrostu i masy ciała chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Każdej linii odpowiada wartość procentowa, mówiąca o tym, ile dzieci w danym wieku i o wybranej płci posiada taką masę ciała czy wzrost. Poniżej zobaczysz siatki centylowe masy ciała i wzrostu dziewczynek i naniesione na nie (czerwona kropka) przykładowe wartości.

BMI dziecka – siatka centylowa masy ciała:

BMI dziecka siatka centylowa 1
mamotoja.pl


BMI dziecka - siatka centylowa wzrostu dziecka:
BMI dziecka siatka centylowa 2
mamotoja.pl


Sprawdź: Automatyczne siatki centylowe – nie tylko wzrost i waga! Tu sprawdzisz też, czy obwód głowy dziecka jest prawidłowy. Jeśli jest zbyt duży, maluch może mieć wodogłowie.

Metoda ta, dużo lepiej niż obliczanie BMI dziecka, pozwala ocenić, czy młody człowiek rośnie prawidłowo i czy odpowiednio przybiera na wadze. Nanosząc jego wyniki na siatkę centylową od razu można zobaczyć, czy wartości mieszczą się w normie i czy dziecko jest ponadprzeciętnie wysokie i ciężkie, czy jest raczej niskie i lekkie.

Jeśli wartości dziecka "wyskoczą" ponad górną linię lub znajdą się pod dolną linią, będzie to oznaczać, że nie mieszczą się w normie. Wartości zbliżające się do dolnej i górnej linii także powinny skłaniać do wizyty u lekarza.
 

 

Przewaga siatek centylowych nad obliczaniem BMI dziecka

Na obrazkach powyżej widać, że dziecko, którego wzrost i wagę naniesiono na wykres, jest nieco ponadprzeciętnie ciężkie (prawie 75. centyl), ale jego wzrost jest przeciętny (50 centyl). Gdybyśmy obliczyli BMI dziecka według standardowego wzoru, jego wartość BMI wynosiłaby 16,6 i oznaczałaby niedowagę. Tymczasem, jak pokazały siatki centylowe, nie jest to prawda.

Więcej o rozwoju fizycznym dziecka:

Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk

siatki centylowe
Adobe Stock
Rozwój
Co to jest centyl i jak czytać siatki centylowe?
Centyl to wartość, dzięki której widzimy, jak waga i wzrost naszego dziecka wyglądają na tle wymiarów wszystkich dzieci w tym samym wieku. Dzięki siatkom centylowym możemy kontrolować, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i prawidłowo przybiera na wadze.

Siatki centylowe to wykresy, które na osi poziomej mają podany wiek dziecka (w miesiącach lub latach), a na osi pionowej zaznaczoną badaną cechę (np. waga, wzrost, obwód głowy). Punkt wspólny to centyl, czyli jednostka wskazująca, gdzie na tle setki rówieśników plasuje się dziecko. Siatki centylowe pozwalają ocenić, czy nie występują dysproporcje pomiędzy wagą i wzrostem dziecka i sprawdzić, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. W ten sposób możemy prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem rówieśników. Spis treści: Co to jest centyl? Rodzaje siatek centylowych Siatki centylowe dla dziewczynek i chłopców Jak czytać siatki centylowe? Siatka centylowa niemowląt: co może niepokoić? Jak powinno przybierać niemowlę? Siatki centylowe dla wcześniaków Co to jest centyl?                                                                                                                                                                                  ...

niemowlę, noworodek, mierzenie noworodka, siatki centylowe, mierzenie obwodu głowy dziecka
RB-Pictures - Fotolia.com
Rozwój
Siatki centylowe dla dziewczynek
Zmierz i zważ swoją córkę, aby sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija. Pomogą ci w tym siatki centylowe do wydruku dla dziewczynek od 1. do 12. miesiąca życia.

          Siatki centylowe           pomogą ci śledzić rozwój dziecka - nanoś na nie kolejne pomiary wagi i wzrostu dziecka. Pamiętaj przy tym, że nie warto zamartwiać się, gdy dziecko plasuje się na niższych centylach – drobne i szczupłe dzieci rozwijają się równie dobrze, co ich wyrośnięci rówieśnicy! Poza tym zarówno niemowlak, którego waga i wzrost znajdują się na 10. centylu, jak i ten z 90. mieszczą się w tzw. szerokiej normie. Nie są też powodem do niepokoju niewielkie wahania na siatkach centylowych . Indywidualne krzywe wzrastania zwykle przebiegają równolegle do krzywych centylowych w obrębie 1–2 sąsiednich przedziałów. Najlepiej jest, jeśli wartości mieszczą się pomiędzy 25. a 75. centylem (to tzw. wąska norma). Dziecko wysokich, mocno zbudowanych rodziców nie zawsze w okresie niemowlęcym przybiera na wadze więcej niż potomek osób drobnych i niewysokich. Wiele zależy też od jego apetytu. Jeśli nie odbiega od dotychczasowego tempa rozwoju, wszystko jest w porządku. Uwaga, waga i wzrost dziecka powinny znajdować się na tych samych lub sąsiednich centylach. To tzw. indywidualny kanał centylowy dziecka. Skontaktuj się z pediatrą, gdy zaobserwujesz nietypowy spadek - np. gdy wzrost dziecka zawsze mieścił się między 75. a 90. centylem, a nagle znalazł się poniżej 30. Poniższe siatki centylowe dla dziewczynek dotyczą dzieci urodzonych w terminie , czyli po 37. tygodniu ciąży. Kliknij w siatkę centylową, aby ją wydrukować.   [CMS_PAGE_BREAK] Kliknij w siatkę centylową, aby ją wydrukować:  

niemowlę, dziecko, waga, waga dziecka, pomiary dziecka
Gleam - Fotolia.com
Rozwój
Siatki centylowe dla chłopca
Sprawdź, czy dziecko rozwija się prawidłowo - wydrukuj siatki centylowe, poznaj normy wagi i wzrostu chłopców od 1. do 12. miesiąca życia.

Siatki centylowe służą ocenie rozwoju dziecka - pediatra sprawdza na ich podstawie, czy dziecko rośnie podobnie do swoich rówieśników. Możesz też samodzielnie korzystać z siatek centylowych - to proste! Siatki centylowe to wykresy, które na osi poziomej mają podany wiek (w miesiącach lub latach), a na osi pionowej zaznaczoną badaną wartość (np. waga, wzrost, obwód główki). Podczas podstawowych badań i okresowych bilansów lekarz waży dziecko, mierzy je, sprawdza obwód głowy, czasem też klatki piersiowej. Wyniki porównuje z normami dla danego wieku oraz płci. Sprawdź, jak niemowlę powinno przybierać na wadze. Ty też możesz sprawdzić, czy dziecko waży i mierzy odpowiednio do swojego wieku. A zatem: odszukaj na siatce punt, w którym przecinają się linie – pozioma wyznaczająca wiek oraz pionowa określająca wagę lub wzrost dziecka. Miejsce to znajdzie się w granicach określonego centyla. na siatce jest kilka linii oznaczających centyle. Np. środkowa to centyl 50. – oznacza on, że u 50 proc. dzieci w danym wieku wartość danej cechy jest większa (np. ważą więcej), u 50 proc. – mniejsza. Możesz wydrukować siatkę centylową i co miesiąc nanosić na nią dane o wzroście i wadze swojego niemowlaka. W ten sposób stworzysz wykres, który pozwoli ci śledzić rozwój dziecka. Poniższe siatki centylowe dla chłopców dotyczą dzieci urodzonych w terminie , czyli po 37. tygodniu ciąży. Kliknij w siatkę centylową, aby ją wydrukować.   [CMS_PAGE_BREAK] Kliknij w siatkę centylową, aby ją wydrukować:  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj