Ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka: przykłady zabaw i ćwiczeń mowy
Przedstawiamy ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka usprawniające język i wargi, zaproponowane przez logopedę Małgorzatę Stanoch. Te proste zabawy logopedyczne pomogą zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka.
Rozwój mowy warunkowany jest genetycznie i nie musi przebiegać tak samo u każdego dziecka. Zależy on także w dużym stopniu od atmosfery, w jakiej dorasta dziecko, kontaktów z rówieśnikami, innymi mówiącymi ludźmi oraz środowiska, które je otacza. Mowa dziecka stanowi podstawę rozwoju jego osobowości. Dzięki rozumieniu będzie poznawało otaczający je świat. Dzięki umiejętności mówienia będzie umieć wyrażać swoje uczucia, przeżycia i myśli, kontaktować się z innymi ludźmi. Logopeda Małgorzata Stanoch podpowiada, jakie ćwiczenia logopedyczne proponować 2-latkowi, aby jego aparat mowy mógł rozwijać się prawidłowo.
Ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka usprawniające język
Małgorzata Stanoch podaje dwa przykłady ćwiczeń logopedycznych z użyciem języka:
Zabawa logopedyczna „języczek szczoteczka”
Bardzo prosta zabawa, która wprawi dziecko w dobry nastrój, a dodatkowo usprawni jego język.
Czubkiem języka należy dotykać ząbków i przesuwać nim tak, jakby chciało się je policzyć. Zacznij zabawę od ząbków górnych, po kolei, dokładnie, a następnie przejdź do ząbków dolnych. Opowiadaj w trakcie tego ćwiczenia prostą historyjkę o tym, że języczek jest szczoteczką i musi dokładnie wyczyścić wszystkie ząbki.
Pamiętaj o tym, aby najpierw zaprezentować dziecku to ćwiczenie.
Zabawa logopedyczna „języczek wiatraczek”
W zabawę tę możesz bawić się ze swoim dzieckiem podczas kąpieli. Wykorzystajcie do tego kolorowy, błyszczący wiatraczek na patyku. Zaproponuj dziecku, aby jego języczek był właśnie takim wiatraczkiem i wyjaśnij mu, jak ma to zrobić.
Ćwiczenie wykonuje się przy otwartych ustach, zataczając językiem kola w buzi (5 razy w prawą, raz w lewą stronę). Gdy stwierdzisz, że dziecku już się znudziło, zaproponuj dmuchanie w prawdziwy wiatraczek i wprawianie go w ruch (świetne ćwiczenie oddechowe). Przypomnij mu, że wpuszczamy powietrze noskiem, a wypuszczamy ustami.
Ćwiczenie logopedyczne dla 2-latka usprawniające wargi
Ćwiczenie mowy z dwulatkiem powinno opierać się na trenowaniu wymawiania samogłosek. Przykładem zabawy logopedycznej usprawniającej wargi jest ta o nazwie „jestem ufoludkiem”. Polega ona na wyraźnym wymawianiu głosek w parach:
- a i
- o e
- u y
Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Zaproponuj dziecku, że jesteście ufoludkami i mówicie w innym, dziwnym języku. Poproś je, aby powtarzało po tobie te dziwne słowa: a i, o e, u y. Otwieraj szeroko usta, aby maluch widział, jak je układasz. Powtórzcie ćwiczenie trzy razy.
Wierszyki logopedyczne
W przypadku dwuletnich dzieci ważne jest to, by czytać im dużo i często i w ten sposób uczyć je prawidłowej wymowy. Nie trzeba jednak zachęcać dwulatka do powtarzania rymowanek-łamańców językowych. Zasada jest taka, że dziecko powinno recytować wierszyki logopedyczne tylko wtedy, gdy poprawnie wymawia zawarte w nich głoski. W przeciwnym razie może utrwalać sobie zły wzorzec wymowy. Jeżeli rodzic nie ma pewności, czy dziecko wymawia poszczególne głoski prawidłowo, może skonsultować to z logopedą.
Jak ćwiczyć mowę z 2-latkiem?
Aby wspierać rozwój mowy dziecka, trzeba oswajać go z językiem w każdej możliwej codziennej sytuacji, czyli:
- pokazywać różne przedmioty i nazywać je, wymawiając nazwy głośno i wyraźnie;
- opowiadać o aktualnie wykonywanych czynnościach;
- nazywać emocje, np. oglądając książeczki;
- jak najwięcej czytać dziecku;
- śpiewać, mówiąc wierszyki, wyliczanki;
- zachęcać dziecko do naśladowania odgłosów zwierząt, pojazdów, itd.
Zobacz także:
- Jak mówi dwulatek? Kiedy iść do logopedy?
- Wady wymowy u dziecka: skąd się biorą, to wina rodziców?
- Wady zgryzu u dzieci: 8 błędów, które je powodują