Aby ułatwić dziecku zasypianie, szczególnie wieczorne, które u dzieci starszych zaczyna sprawiać problem, stwórzcie odpowiednie ku temu warunki. Przygotowanie pokoju do snu należy do wieczornych rytuałów, które maluchy lubią i dzięki którym czują się bezpiecznie i są spokojne. Poza tym sprawiają, że sen będzie mocniejszy i spokojniejszy.

Reklama

Co pomaga dziecko w zasypianiu?

Aby tworzyć jak najlepsze warunki do spania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników im sprzyjających, czyli: pokój, temperaturę w pokoju, ubranko, łóżeczko, pościel, nastrój dziecka, rytuały towarzyszące kładzeniu się spać, a także indywidualne upodobania twojego dziecka.

Jak przygotować pokój do snu dziecka?

Dziecko można zacząć przyzwyczajać, że pod koniec dnia pokój należy uprzątnąć — pozbierać porozrzucane klocki, poukładać zabawki na półkach, przygotować łóżeczko do spania. Oczywiście dziecko na początku nie będzie w stanie samodzielnie tego zrobić i sama będziesz musiała wykonać te czynności, ale w obecności dziecka. Z czasem zacznie ciebie naśladować i przyzwyczajać do tego, że wieczorem trzeba ogarnąć swój pokój.

Ważne jest również wywietrzenie pokoju, co musi się odbywać, kiedy dziecka w nim nie ma. Maluch będzie lepiej spał, oddychając świeżym powietrzem. Tylko pamiętaj, żeby nie wychłodzić za bardzo pokoju, szczególnie zimą — optymalna temperatura do spania to koło 20 stopni. Jeśli warunki mieszkaniowe temu sprzyjają, dobrze jest zostawić uchylone okno przez całą noc. Ważne jest również to, aby powietrze nie było za suche. Można do tego celu użyć ceramicznych nawilżaczy powietrza, które wiesza się na kaloryferze. Wielu rodziców suszy w dziecięcym pokoju pranie.

Sprawdź też, jak dobrze nawilżyć pokój dziecka.

Zobacz także

Kiedy zmienić dziecku łóżeczko?

Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od urodzenia. Jednak po skończeniu trzech lat dobrze jest już kupić nowe wygodne łóżko — dostępne są łóżka przeznaczone dla dzieci, są one nieco mniejsze od tych dla dorosłych. Są również łóżeczka niemowlęce w rozmiarach 140x70, które można później przerobić na zwykły tapczanik dziecięcy, który wystarczy do około 7. roku życia.
Ważne jest, aby łóżko, a szczególnie materac były nowe. Chodzi przede wszystkim o szkodliwe dla zdrowia i sprzyjające alergiom kurz i roztocza kumulujące się w starych materacach. Ponadto nowy materac nie jest zdeformowany, dzięki czemu zapobiega się przyszłym skrzywieniom kręgosłupa i innym problemom rozwojowym związanym ze spaniem w „skrzywionej pozycji”.
Ważne jest również wyposażenie łóżeczka w pościel, czyli prześcieradło, poduszkę i kołderkę. Poduszka powinna być płaska, aby dziecko nie spało z główką za bardzo uniesioną ku górze, natomiast kołderka - lekka i dostosowana do wzrostu dziecka, tzn. żeby można było szczelnie nią okryć malucha. Dla dzieci w wieku od roku do około 2 lat, które „rozkopują się” przez sen, można kupić śpiworek — ma on kształt worka i zapina się na szelki.

[CMS_PAGE_BREAK]

Jak wybrać piżamkę dla dziecka?

W momencie, kiedy dziecko zaczyna się sprawnie poruszać, czyli około pierwszego roku życia, i coraz aktywniej poznaje świat, często jest bardzo brudne. Dlatego po kąpieli najlepiej jest przebrać dziecko do snu w piżamkę. Ważne, aby była ona z naturalnych materiałów (bawełna lub flanela), odpowiednio ciepła (inna w zależności od pory roku) no i oczywiście czysta. Mogą to być śpioszki lub dwuczęściowa piżamka; przy tej drugiej opcji dobrze jest zwrócić uwagę, czy gumka od spodenek jest odpowiednio luźna i nie ściska za bardzo malucha.

Nastrój i indywidualne upodobania dziecka a zasypianie

U starszych dzieci dużą rolę odgrywa nastrój, w jakim dziecko znajduje się przed snem. Jeśli właśnie jest w środku najlepszej zabawy, trzeba co jakiś czas komunikować mu, że zbliża się pora spania i czas powoli kończyć zabawę. Jeśli przerwiemy ją nagle, wywołamy falę protestów, rozczarowanie i nerwy, które na pewno nie ułatwią zaśnięcia. Jeśli maluch ma kłopoty z zasypianiem, trzeba wprowadzić codzienne rytuały przed zaśnięciem, które psychicznie przygotowują dziecko do położenia się do łóżka. Wszystkie czynności prowadzące do wyciszenia rozbawionego malucha bardzo pomagają w osiągnięciu odpowiedniego "sennego" nastroju.

Zobacz też: 5 rad, dzięki którym twoje dziecko będzie łatwo zasypiać.

Reklama

Wiele dzieci ma również swoje indywidualne upodobania, jak na przykład zasypianie przy zapalonej lampce, chęć wysłuchania bajek lub kołysanek "na dobranoc" czy przytulenie się do ulubionego misia. Wszystkie te zwyczaje należy uszanować, ponieważ one również sprzyjają spokojnemu zasypianiu i spaniu malucha.

Reklama
Reklama
Reklama