Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania
candy1812/Adobe Stock
Sen

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, możliwości są dwie: albo masz niemowlę, które chciałabyś od początku przyzwyczajać do samodzielnego zasypiania, albo masz kilkulatka, który nie chce sam zasypiać. Sprawdź, jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania w zależności od jego wieku, ale zanim zaczniesz naukę, ustal, czy twoje dziecko (i ty też) jest już na to na pewno gotowe.

Na początek fakt dotyczący zasypiania dzieci: każde dziecko jest inne i trzeba to zaakceptować. Niektóre maluchy od niemowlęctwa zasypiają same, inne nawet w wieku kilku lat mają problem, by sypiać we własnym łóżku i w samotności.

Nie ma jednej recepty na to, jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania ani wieku, w którym powinno to nastąpić. Trzeba się z tym pogodzić. Do samodzielnego zasypiania dziecko mu dojrzeć.

Spis treści:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania?

Zanim odpowiemy na często zadawane przez rodziców pytanie, jak nauczyć dziecko zasypiania, radzimy, by najpierw skupić się na dwóch innych kwestiach. Nim odłożysz wieczorem dziecko do łóżeczka z postanowieniem nauczenia go samodzielnego zasypiania, wypracuj dwie rzeczy:

  • stały rytm dnia
  • wieczorne rytuały.

Stały rytm dnia sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne, jest więc spokojne. Z kolei wieczorne rytuały są sygnałem, że zbliża się czas nocnego odpoczynku. Do tych rytuałów może należeć np.:

  • wieczorne karmienie,
  • kąpiel,
  • wieczorna sesja przytulania przy spokojnej muzyce, aby wyciszyć dziecko.

Zanim odłożysz dziecko do łóżeczka, upewnij się, że nic nie będzie go drażnić. Dziecko, które idzie spać, nie może być głodne ani spragnione, w domu nie może być głośno, a w pokoju, w którym ma zasypiać, nie powinno być ani za zimno, ani za ciepło, dobrze też, by okna były zasłonięte, aby panował mrok lub półmrok.

Po odłożeniu dziecka do łóżeczka, chwilę przy nim pozostań. Możesz zaśpiewać maluchowi kołysankę lub po prostu pogłaskać go po główce. Gdy dziecko będzie spokojnie leżało, uśmiechnij się do niego, szepnij dobranoc i wyjdź.

Gdy niemowlę płacze

Jeśli dziecko zacznie płakać, zareaguj – nie wolno zostawiać dziecka samego, aż zaśnie, bo będzie czuło się porzucone. Wejdź do pokoju i spróbuj je uspokoić, najpierw głosem, później dotykiem.

Jeśli dziecko siedzi, zamiast leżeć, delikatnie ułóż je w łóżeczku. Gdy się uspokoi, znowu wyjdź. Uspokajając maluszka, nie wyjmuj go z łóżeczka – chodzi o to, aby dziecko zaakceptowało, że powinno pozostać w łóżeczku. Po kilku podobnych wieczorach dziecko powinno zacząć zasypiać samodzielnie. Jeśli tak się nie dzieje, dziecko długo i mocno protestuje, z nauką samodzielnego zasypiania trzeba jeszcze trochę poczekać.

Przygotuj się na nocne pobudki dziecka

Dziecko zapewne przebudzi się po kilku godzinach i zacznie płakać. Może domagać się piersi albo po prostu przytulić się do mamy. Jeśli dziecko jest głodne, musisz je nakarmić. Jeśli tylko potrzebuje bliskości, możesz potrzymać je za rączkę, pogłaskać po czole i posiedzieć przy nim, aż uśnie. 

Jak nauczyć roczne dziecko samodzielnego zasypiania

Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego dziecka, który zdecydowanie rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój maluch skojarzy ze spaniem (np. ciepłą kołderkę, nocną lampkę), a potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być np. przytulanka, kolorowa poduszeczka lub kocyk.

Przygotowanie do snu

Zanim nadejdzie czas na odłożenie dziecka do łóżka, wykonuj wszystkie czynności należące do waszego wieczornego rytuału. W końcu połóż dziecko do łóżeczka. Ułóż obok niego nową przytulankę, kocyk lub poduszkę – to, co od tej pory będzie towarzyszyło maluchowi każdej nocy.

Gdy dziecko od razu siada lub wstaje, pozwól mu na to. Przygotuj się też na gwałtowny sprzeciw. Dziecko w tym wieku trudno będzie zaakceptować taką przeprowadzkę. Głaszcz je czule i mów spokojnie, że od dziś razem z misiem (lub inną przytulanką) będzie spał w swoim łóżeczku. Maluch nie musi jeszcze rozumieć wszystkich słów mamy, ważny jest ton twojego głosu – czuły, ale zdecydowany. Po krótkim czasie pożegnaj maluszka czule, zgaś światło i wyjdź z pokoju, zostaw jednak lekko uchylone drzwi.

Co robić w razie protestów?

Maluch prawdopodobnie po twoim wyjściu będzie cię wołał, płakał, krzyczał i tupał, bo będzie chciał się do ciebie przytulić. Oczywiście nie możesz go w takiej sytuacji zostawić samego. Musisz do niego wrócić, by nie czuł się opuszczony i porzucony. Pogłaszcz maluszka pocieszająco, wyszepcz: „Bardzo cię kocham. Masz tu swojego misia. Śpijcie razem w swoim łóżeczku”. Możesz też delikatnie pobujać dziecko w łóżeczku lub zanucić mu którąś z kołysanek dla dzieci.

Zastanów się też, czy nie lepiej, by do dziecka zajrzał tata – zwykle nie kojarzy się dziecku z usypianiem, może maluszkowi łatwiej będzie przy nim usnąć. Kiedy dziecko się uspokoi, znów wyjdź i wróć, jeśli zapłacze. 

Przygotuj się, że tobie też będzie ciężko, zwłaszcza że drugi i trzeci wieczór też mogą być jeszcze przepłakane, ale potem powinno już być lepiej. Jeśli dziecko mocno protesuje mimo kikudniowych prób, być może nie jest jeszcze gotowe na samodzielne zasypianie.

Jak nauczyć kilkulatka samodzielnego zasypiania?

Do nauki samodzielnego zasypiania 2-latka można zastosować te same reguły, co w przypadku roczniaka. Od 3 roku życia można już zadziałać nieco inaczej. Najpierw przygotuj grunt pod naukę, tłumacz, że „duże” dzieci zasypiają w swoich łóżeczkach i w swoich pokojach. Za przykład możesz dać dziecku nieco starszego kuzyna, który już to potrafi i w czasie rodzinnego spotkania porozmawiacie z nim o tym?

Spraw, aby nauka zasypiania była dla dziecka pozytywnym przeżyciem. Zafunduj mu nową pościel, lampkę nocną albo pluszaka-zasypiaka, który będzie dziecku towarzyszył w łóżku. Możesz też zaproponować, że do usypiania włączysz dziecku spokojną muzykę lub audiobajkę (byle spokojną!). W końcu odprowadź dziecko do łóżka, okryj je w nim kołdrą, ucałuj, powiedz „dobranoc” albo wierszyk na dobranoc i wyjść. W pokoju dziecka powinno być ciemno lub powinien panować półmrok.

Można też zamienić samodzielne zasypianie w prawdziwą atrakcję. Zbudujcie w pokoju dziecka namiot z prześcieradeł, a w nim umieśćcie materac i pościel dziecka oraz ulubione pluszaki. Lampka nocna niech świeci spoza „namiotu”. Może taki domowy biwak ułatwi maluchowi samodzielne zaśnięcie? Można spróbować.

Gdy dziecko nie chce zasnąć

Wychodzące lub wołające cię z pokoju dziecko, zachęcaj do ponownego położenia się w łóżku i zasypiania. Możesz z nim ustalić, co fajnego zrobicie kolejnego dnia i na koniec powiedzieć: spróbuj już zasnąć, to szybciej nadejdzie jutrzejszy dzień.

Zachowaj konsekwencję i spokój. Nie pozwalaj dziecku wychodzić z łóżka, czy bawić się w nim. Jeśli dziecku codziennie sprawia trudność zasypianie, zastanów się, czy nie kładziesz go do łóżka zbyt wcześnie. Może maluch ma w ciągu dnia zbyt długą drzemkę i dlatego wieczorem nie jest jeszcze zmęczony?

Kiedy rozpocząć naukę samodzielnego zasypiania

Nim przeprowadzisz dziecko do łóżeczka i podejmiesz próbę nauczenia go samodzielnego zasypiania, odpowiedz na pytania:

  • Czy maluch jest zdrowy? Nawet przeziębienie nie jest dobrym czasem na wprowadzanie zmian w życiu dziecka.
  • Czy dziecko czuje się bezpiecznie? Aby tak było, nie wprowadzaj w życiu malca kilku zmian naraz (np. samodzielnego zasypiania i odstawienia od piersi).
  • Czy sama chcesz tej przeprowadzki? Jeśli jesteś niepewna, szybko ulegniesz protestom dziecka.
  • Czy możesz poświęcić dziecku więcej czasu? To ważne, by maluch nie czuł się odrzucony.
  • Częściej przytulaj dziecko w dzień – nie będzie mu tak brakowało twoich ramion w nocy.

Zobacz też:

kiedy dziecko prześpi noc
Adobe Stock
Rozwój
Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc?
Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę , jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze. Spis treści: Kiedy dziecko przesypia całą noc? Kiedy niemowlę przesypia noc? Jak pomóc dziecku przespać noc? Karmienie piersią w nocy Jak długo karmić piersią w nocy? Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko? Najczęstsze problemy ze snem dziecka Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym , najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy , choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce . Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce . Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce. Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią,...

poduszka dla dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Poduszka dla dziecka – od kiedy poduszka dla dziecka, jaka będzie najlepsza?
Poduszka dla dziecka to trudny temat. Z jednej strony na rynku jest mnóstwo poduszek dla dzieci, z drugiej strony, chyba wszyscy rodzice słyszeli, że poduszkę nie od razu można wkładać do dziecięcego łóżeczka. Wyjaśniamy, kiedy dziecko powinno leżeć na poduszce i na jakiej.

Prawdą jest, że niemowlę nie powinno spać na poduszce. Nie należy jej wkładać do łóżeczka niemowlęcia, podobnie jak nie należy w nim zostawiać pluszaków. Niemowlę nie ma jeszcze pełnej kontroli nad ciałem i śpiąc, może wtulić twarz w poduszkę i się udusić. Pediatrzy radzą, aby z zakupem poduszki dla dziecka i włożeniem jej do dziecięcego łóżeczka poczekać, aż dziecko ukończy drugi rok życia , a jeszcze lepiej do czasu, aż zacznie spać w normalnym łóżku (nie takim ze szczebelkami). Od tej reguły są jednak wyjątki. Poduszka dla noworodka i niemowlaka Zarówno noworodek, jak i niemowlę do ukończenia 1 roku życia, nie powinny spać na poduszkach , nawet tych najcieńszych. Statystyki są nieubłagane – aż 25 procent przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) stwierdza się u dzieci, które miały w łóżeczku poduszkę lub pluszaka.  Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia ze  zniekształconą główką u niemowlaka . Dziecko może się urodzić ze zniekształceniem lub się go nabawić w pierwszych miesiącach życia. Wtedy w ramach rehabilitacji, stosuje się specjalne poduszki , które pomagają kościom czaszki ustawić się i ukształtować prawidłowo. Poduszkę dla niemowlaka dobrać należy z fizjoterapeutą, gdyż nie każdy produkt opisany jako „poduszka ortopedyczna dla niemowląt” będzie odpowiedni dla każdego dziecka. Stosowanie poduszek ortopedycznych profilaktycznie nie jest wskazane, zwłaszcza jeśli niemowlę jest prawidłowo pielęgnowane (nie jest układane zawsze w jednej pozycji). Drugim wyjątkiem, w którym można zastosować poduszkę u noworodka i niemowlęcia, są wyjścia z domu. Odpowiednio wyprofilowana poduszka (tzw. poduszka-motylek ) sprawdzi się podczas spacerów – potrafi zamortyzować część wstrząsów i zapobiec zbyt obszernym ruchom głowy dziecka, gdy wózek jedzie po nierównym podłożu....

ile powinno spać dziecko
AdobeStock
Sen
Ile powinno spać dziecko – aktualne rekomendacje WHO
Na pytanie, ile powinno spać dziecko, można odpowiedzieć przytaczając oficjalne zalecenia. Jednak warto pamiętać, że są one jedynie orientacyjne. Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby, innych charakter i inaczej przeżywa emocje. Dlatego jeśli twoje dziecko śpi nieco mniej lub więcej, nie ma powodu do niepokoju.

Sen to zdrowie. Zatem ile powinno spać dziecko? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe rekomendacje dla dzieci w wieku 0-5 lat , podając, ile powinno spać dziecko, aby zdrowo się rozwijało. Warto sprawdzić, czy twoja pociecha śpi wystarczającą ilość czasu, a jeśli śpi znacznie mniej lub dłużej, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż zaburzenia snu niekorzystnie wpływają na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Spis treści: Ile powinno spać dziecko – tabela Ile powinno spać kilkumiesięczne dziecko Ile snu potrzebuje dziecko i jak zapewnić mu dobry sen Ile ruchu u dziecka sprzyja prawidłowej ilości snu Ile powinno spać dziecko – tabela Poniżej tabela z informacją WHO, ile powinno spać dziecko. Taka ilość snu jest według specjalistów niezbędna dziecku dla zdrowia i prawidłowego rozwoju:   wiek dziecka ilość snu na dobę 0-3 miesiące 14-17 godzin 4-11 miesięcy 12-16 godzin 1-2 lata 11-14 godzin –  sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki oraz dzienne drzemki 3-4 lata 10-13 – jedna dzienna drzemka oraz sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki Ile powinno spać kilkumiesięczne dziecko Rodzice często nie wiedzą, ile śpi niemowlę . Im młodsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje. Miesięczne dziecko zwykle przesypia 16-18 godzin na dobę, dwumiesięczne – 15-17 godzin, trzymiesięczne – ok. 15 godzin, cztero- i pięciomiesięczne – ok. 15 godzin, a między dziewiątym a trzynastym miesiącem życia niemowlęta śpią ok. 14 godzin na dobę. Ile snu potrzebuje dziecko i jak zapewnić mu dobry sen Żeby dziecko przesypiało tyle czasu, ile powinno, musi prowadzić zdrowy tryb życia . To oznacza prawidłowe żywienie niemowląt i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj