Lunatykowanie u dzieci zdarza się częściej niż nam się wydaje. Dotyczy co najmniej połowy dzieci. Jeśli twoje dziecko, które do tej pory spało spokojnie, nagle zaczyna w nocy wędrować po mieszkaniu, przychodzić do waszego łóżka, wyciągać zabawki, zapalać światło, zasypiać tam, gdzie zawędrowało, to zapewne lunatykuje.

Reklama

Skąd się bierze lunatykowanie u dzieci?

Lunatykowaniem u dziecka nie ma się co martwić. Nie jest objawem żadnych poważnych problemów. Wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego. Powinno się skończyć wraz z dorastaniem dziecka, najpóźniej do piątego roku życia.
Jeśli twoje dziecko lunatykuje, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, by nie zrobiło sobie krzywdy, jeśli zacznie swą wędrówkę, a ty się akurat nie obudzisz.

O czym należy pamiętać przy lunatykującym dziecku?

  • Zamknij na noc drzwi zewnętrzne. Lunatykujące dziecko, może sobie je otworzyć i wyjść na zewnątrz.
  • Wyłącz gaz. Maluch bez trudu może je odkręcić.
  • Pochowaj wszystkie niebezpieczne dla dziecka przedmioty. Noże, igły, nożyczki...
  • Kup bramki, jeśli w domu są schody. Bramki należy na noc zamykać, aby otumaniony snem maluch nie spadł ze stopni.
  • Zainstaluj wkładany do kontaktu świetlik. Najlepiej w pobliżu dziecięcego łóżeczka. Po to, by chłopiec nie przewrócił się, wstając w ciemnościach.
  • Powieś na drzwiach do różnych pomieszczeń dzwonki czy dzwoneczki, które będą budzić cię. Dzięki temu możesz czuwać nad wędrującym nocą po domu synkiem.

Jeśli każdego ranka wstajesz niewyspana, bo twój maluch budził się w nocy raz po raz, zapewne jest coś, co przeszkadza dziecku w spaniu. Sprawdź, czy w twoim domu nie czają się wrogowie długich snów.

Zobacz także
Reklama

Zobacz też: Złe sny i lunatykowanie.

Konsultacja merytoryczna

mgr Agnieszka Galica

Terapeutka rodzinna i małżeńska. Kieruje Pracownią Na uboczu, która jest Psychologiczną Pracownią Konsultacyjno-wychowawczą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych
Reklama
Reklama
Reklama