Różowy szum: co to jest i czym różni się od białego szumu?
Zastanawiasz się jak uspokoić niemowlę? Być może wystarczy zapewnić mu dźwięki, które doskonale zna z czasów, gdy przebywało jeszcze w brzuchu… Właśnie dlatego niektóre maluszki koi tzw. biały szum włączonej suszarki, odkurzacza lub pralki. Kojące działanie może mieć również dużo łagodniejszy, tzw. różowy szum.
Różowy szum jest jednym z kilku zbadanych i opisanych przez naukowców rodzajów szumów. Naukowcy nadali im nazwy pochodzące od kolorów: niebieski, biały, różowy, czerwony, czarny (niebieski jest najbardziej agresywny, czerwony – najłagodniejszy, czarny – oznacza brak szumu). Rodziców małych dzieci najpierw interesowało przede wszystkim to, co wiadomo o białym szumie. Teraz „na fali” jest szum różowy. Sprawdziliśmy, czy różowy szum to coś, co rzeczywiście pozwala przywrócić poczucie bezpieczeństwa.
Spis treści:
- Co to jest różowy szum?
- Różowy szum a biały szum: różnice
- Czy różowy szum jest bezpieczny dla dziecka?
Co to jest różowy szum?
Życiu płodowemu towarzyszą różne odgłosy: miarowe bicie matczynego serca, monotonne dźwięki przepływającej krwi i płynów czy pracy jelit. Kiedy dziecko jest już na świecie, cisza panująca w jego pokoju, tak jak i obce dźwięki dobiegające z ogrodu czy ulicy, mogą maluszka niepokoić.
„Szum różowy brzmi miękko, nieagresywnie, ma sporo basowych częstotliwości” – wyjaśniał na antenie radiowej Czwórki Paweł Sulewski, który wykłada w warszawskiej Akademii Dźwięku.
Najprościej mówiąc, różowy szum najbardziej przypomina dźwięki, które wydaje woda – ta w strumyku, rzece, morzu lub w padającym deszczu. Profile takich dźwięków jak: morskie fale, płynący strumień czy rzeka są bardzo podobne do profilu różowego szumu.
Według specjalistów wielu z nas (i dzieci, i dorosłych) właśnie dlatego najlepiej odpoczywa nad wodą. Ukojenie może przynieść nawet krótki spacer nad rzekę.
Różowy a biały szum: różnice
W porównaniu do różowego szumu biały szum jest bardziej agresywny. Jak wyjaśnia Paweł Sulewski, wynika to z tego, że zarówno niskie, jak i wysokie dźwięki są równie głośne. Jeśli szum różowy porównujemy do dźwięków, które w przyrodzie wydaje woda, to biały szum należy porównać do odgłosu z gwarnej ulicy.
Według wielu naukowców biały szum, w przeciwieństwie do różowego, nie sprzyja ludzkiemu układowi nerwowemu. Mówiąc wprost: może wręcz uniemożliwiać procesy poznawcze i koncentrację. Choć – jak podkreślają badacze różnego rodzaju szumów – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dlatego, podczas gdy jedne niemowlęta uspokajać będzie biały szum, inne zdecydowanie lepiej zareagują otoczone szumem różowym.
Czy różowy szum jest bezpieczny dla dziecka?
Badania, które przeprowadzono nad różowym szumem, pokazują, że pomaga on w zasypianiu dorosłych i pozwala na dobrej jakości sen. Mało tego, pomaga nawet poprawić pamięć! Warto jednak podkreślić, że wpływ różowego szumu badano na osobach dorosłych (w tym na seniorach w wieku 60-84 lata).
W związku z tym, że to właśnie dźwięki o profilu zbliżonym do różowego szumu występują w przyrodzie najczęściej, można przypuszczać, że jest to najbezpieczniejszy rodzaj (kolor) szumu.
Z pewnością warto zadbać, by źródło różowego szumu posiadało odpowiednie atesty bezpieczeństwa (zarówno jeśli chodzi o urządzenia, jak i zabawki). Wskazana jest również obserwacja niemowlęcia – jego reakcje na różowy szum pozwolą upewnić się, czy odgłos ten jest miły dla ucha dziecka, czy wręcz przeciwnie.
Źródła:
Woda ułatwia zasypianie. Ten dźwięk jest jak różowy szum, Trójka Polskie Radio, audycja radiowa Stacja Nauka z dn. 18.04.2022
N. Papalambros, G. Santostasi, R. Malkani, R. Braun, S. Weintraub, P. Zee: Acoustic Enhancement od Sleem Slow Oscilations and Concomitant Memory Impovement in Older Adults, Sec. Cognitive Neuroscience 2017, nr 11 (109)
J. Zhou i in.: Pink noise: Effect on complexity synchronization of brain activity and sleep consolidation, Journal of Theoretical Biology, 2012, nr 306
Zobacz także: