dlaczego niemowlę nie chce spać
Adobe Stock
Rozwój

Dlaczego niemowlę nie chce spać: przyczyny. Co robić, gdy nie chce spać w nocy i w dzień?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę nie chce spać, pamiętaj, że dziecko nie uśnie na trzy, cztery. Najpierw musi się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Rodzicom zwykle łatwiej znaleźć przyczyny kłopotów ze snem, gdy sami się wyciszą. Wtedy też można w spokoju zastanowić się, co robić. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę nie chce spać w dzień albo w nocy.

Dlaczego niemowlę nie chce spać – to pytanie dręczy wielu niewyspanych i zmęczonych rodziców. Najpierw warto poszukać przyczyny, a potem ustalić, co robić. Podpowiadamy, co na pewno zadziała.

Spis treści:

Metoda Tracy Hogg – czy warto tak usypiać dziecko? [TEKST + WIDEO]

Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Przyczyny, dla których niemowlę nie chce spać, mogą być naprawdę różne. Zanim więc rodzice ustalą, co przeszkadza w spaniu ich dziecku, muszą się zwykle nieźle natrudzić. Warto jednak poświęcić temu tematowi trochę uwagi i czasu, by w końcu zapewnić maluszkowi spokojny, zdrowy sen. A przy okazji dać odpocząć sobie. 

Najczęstsze przyczyny, przez które niemowlę nie chce spać w dzień lub w nocy, są prozaiczne:

Niemowlę jest wyspane

Być może wydaje ci się, że to banalna odpowiedź, ale na początek przeanalizuj, ile snu potrzebuje dziecko w różnym wieku.

Dziecko nie śpi, bo nie odróżnia dnia od nocy

Ten problem dotyczy zwłaszcza noworodków. Minie trochę czasu, zanim dziecko przyzwyczai się rytmu dzień-noc. Tymczasem ucz maluszka, że to dwie całkiem inne pory: na noc gaś światło, wieczorem mów ściszonym głosem, nie proponuj ekscytujących zabaw przed snem.

Niemowlę nie chce spać, bo ma nieregularny tryb życia

Zadbaj o stały plan dnia i powtarzalne rytuały – to pomoże maluszkowi zasypiać o podobnych porach każdego dnia i wieczoru.

Dziecku jest za gorąco lub za zimno

A może pokój jest niewywietrzony? Temperatura w nocy nie powinna przekraczać 21°C, nie może być też niższa niż 18°C.

Niemowlę jest głodne

Nie rezygnuj zbyt szybko z nocnych karmień, bo głód wybudzi ze snu nawet największego śpiocha. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, stopniowo zmniejszaj liczbę nocnych karmień, po 1. roku w nocy podawaj do picia tylko wodę.

Dziecko ma brudną pieluszkę

Mokra pielucha to nic przyjemnego, przewijaj więc dziecko tuż przed snem, a gdy obudzi się z płaczem, sprawdź, czy ma czysto.

Niemowlę nie chce spać, bo jest mu niewygodnie

Być może to drapiąca metka albo uciskające body? Na noc zakładaj maluszkowi miękkie, bawełniane ubranka bez zapięć na plecach. Dokładnie sprawdź, czy jakiś element nie drażni skóry.

Dziecko ma katar

Przez zapchany nosek trudno oddychać, nic więc dziwnego, że zakatarzone niemowlę nie chce spokojnie spać. Przed snem oczyść choremu dziecku nosek aspiratorem. Skonsultuj się z również lekarzem: zapytaj, czy możesz posmarować okolice noska maścią majerankową lub poproś o polecenie leków.

Niemowlę ma za twardy lub za miękki materac

Odpowiednio dopasowany materac jest niezwykle ważny dla wygody i spokojnego snu. Sprawdź, z czego powinien być zrobiony materac dla niemowlaka.

Czasem zdarza się też, że niemowlę nie chce spać, choć wygląda na śpiące i zmęczone. Być może problemem jest przestymulowanie dziecka, czyli zbyt duża liczba bodźców, z jakimi miało styczność w ciągu dnia, dochodzący zza drzwi dźwięk telewizora, głośne rozmowy, brak spokojnego miejsca na wyciszenie się. Zdarza się też regres snu związany ze skokami rozwojowymi.

Niemowlę nie chce spać – co robić?

Czasem, zanim niemowlę zaśnie, trzeba się koło niego naskakać. Na szczęście nie jest tak, że jesteście zupełnie bez szans. Gdy niemowlę nie chce spać, zwykle wystarczy, że rodzice wprowadzą (albo poprawią!) stały plan usypiania. Zobacz, o jakie konkretnie punkty chodzi.

1. Wyciszenie

Tak, tak – każdy wie, że dziecko trzeba przed snem wyciszyć. Ale czy wiesz, że wieczorne wyciszanie dziecka warto zacząć już... 2 godziny przed jego planowanym zaśnięciem? To oczywiście nie znaczy, że od tej chwili masz już pogasić światła i położyć dziecko do łóżeczka – na to mamy jeszcze czas. Dobrze byłoby za to przełączyć domowe życie na spokojniejszy tryb: bez głośnej muzyki, łaskotek malucha i zabawy „a kuku!”. Dwie godziny przed usypianiem to czas oglądania książeczek, spokojnej kąpieli, nieśpiesznego karmienia i innych wieczornych rytuałów.

2. Spokojna kąpiel

Ciepła woda rozluźnia mięśnie i wycisza zmysły, żeby jednak wieczorna kąpiel sprzyjała szybszemu usypianiu dziecka, nie może przebiegać w nerwowej atmosferze – którą, co tu kryć, wprowadzamy zwykle my, rodzice. Boimy się, że maluch w wodzie zmarznie, że zamoczy sobie uszka (no i co z tego?!), że zacznie płakać itd. – i z każdą chwilą czujemy coraz większe spięcie. A ono łatwo udziela się dziecku. Nawet najmłodsze niemowlę zauważy, że nie patrzysz mu prosto w oczy, że masz gwałtowniejsze ruchy niż zwykle, że mówisz głośniej niż normalnie…

Żeby wyciszyć nerwy, przygotuj sobie wszystko już wcześniej. Ustaw wanienkę tak, żeby było ci wygodnie – np. na podłodze – zgromadź kosmetyki, ręcznik, a jeszcze lepiej dwa (jeden do wytarcia dziecka, drugi do otulenia), powoli rozbieraj maluszka, delikatnie obracając go z boku na bok, a nie szarpiąc go, byle szybciej. Wkładaj do wanienki bokiem i powoli, tak, żeby go nie zaskoczyć nagłą zmianą. Patrz mu w oczy, mów serdecznie i już od pierwszych dni życia dziecka traktuj kąpiel jako miły, wyciszający rytuał. Twoje nastawienie jest naprawdę ważne.

3. Masaż albo głaskanie

Nie masz już sił nosić i kołysać? W takim razie połóż się z maleństwem albo usiądź obok niego i pogłaszcz je po główce, rączkach (od ramion po dłonie), klatce piersiowej albo plecach. Rób to powoli, rytmicznie i pilnuj, by nie odrywać jednocześnie obu rąk od ciała dziecka (jedna zawsze powinna pozostawać na jego skórze). Wystarczy pięć minut takiego masażu, by rozluźnić mięśnie dziecka. Warto, aby stał się on częścią waszego wieczornego rytuału, nie tylko dlatego, że ułatwia niemowlęciu usypianie, lecz także dlatego, że sprzyja zacieśnianiu się więzi między wami. 

4. Biały szum

Orędownikiem białego szumu jest m.in. słynny amerykański pediatra dr Harvey Karp, który przekonuje, że cisza… przeszkadza niemowlętom w zasypianiu. Z kolei monotonne dźwięki pomagają mu usnąć. Takiego samego szumu maluch słuchał jeszcze przed narodzinami – do jego uszu dochodziły dźwięki spoza brzucha (tłumione przez wody płodowe), a także szum krwi i bicie serca. To dlatego ciche kołysanki, mruczanki albo... szum suszarki do włosów czy odkurzacza działają na niego uspokajająco także i po narodzinach.

5. Ukołysanie

Próbujesz uśpić dziecko w łóżeczku? No to się nie dziw, że wcale nie chce zasnąć. Dopóki mieszkało w brzuchu, cały czas doświadczało delikatnego kołysania, dlatego po porodzie to też pomaga mu się zrelaksować. Leżenie w nieruchomym łóżeczku jest dla niego czymś zupełnie nowym. Kołysz niemowlę bardzo delikatnie, najlepiej do przodu i do tyłu (a nie w górę i w dół). W ten sposób nie tylko go uspokajasz, lecz także rozwijasz jego równowagę. Uwaga jednak – czym innym jest kołysanie w ramionach, a czym innym w wózku czy leżaczku. Podczas kołysania ważna jest, oprócz samego ruchu, także bliskość z mamą lub tatą.

6. Ciasne przytulenie

Zapach mamy, ciepło jej ciała – to właśnie to, co małe dzieci lubią najbardziej. Kojąca bliskość pomaga dziecku nie tylko rozluźnić napięte mięśnie, lecz także buduje poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia jego odporność i wpływa na to, że maluch rośnie. Warto, aby przytulanie przebiegało w kontakcie „skóra do skóry” (np. w chuście), kiedy maluch tuli się do nagiej klatki piersiowej mamy lub taty. To szczególnie ważne nie tylko dla noworodków i wcześniaków, lecz także np. dla dzieci, które nie są karmione piersią (przez co doświadczają mniej fizycznej bliskości mamy) oraz tych, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie i potrzebują bardzo dużo dotykowej stymulacji.

7. Ciepłe okrycie

W pierwszych tygodniach życia maleństwo najlepiej czuje się, gdy jest ciasno owinięte (razem z rączkami) jak w kokonie. Takie owijanie, czy raczej, jak mówią położne: spowijanie, przypomina maluchowi bezpieczną ciasnotę sprzed porodu, a poza tym, jak tłumaczą pediatrzy, ogranicza mimowolne wymachy rąk, dzięki czemu maluch łatwiej może zasnąć. Po pierwszym miesiącu życia, gdy niemowlę zacznie już bardziej panować nad swoim ciałem, lepiej zastąpić ciasny becik luźną kołderką, by nie ograniczać już dziecku ruchów. Większość dzieci lubi przytulić też przytulić policzek do czegoś miękkiego: możesz podłożyć mu rożek kołdry, pieluszkę tetrową albo twój T-shirt. Dzięki temu maluch będzie czuł twój zapach, a to zadziała na niego jak balsam. 

Zobacz też:

SIDS u niemowląt
Adobe Stock
Rozwój
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt, wzbudza strach u większości rodziców. Tymczasem zdarza się naprawdę rzadko i możesz wiele zrobić, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, czym jest SIDS. Choć wciąż nie znamy przyczyny występowania SIDS, jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Sprawdź, czy SIDS to choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone. Co to jest SIDS? SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt, nie jest chorobą. Jest diagnozą, którą lekarze stawiają w szczególnych okolicznościach nagłej nieoczekiwanej śmierci dziecka poniżej pierwszego roku życia, które uważane było przez rodziców i lekarzy za zdrowe. Trzeba jednak pamiętać, że SIDS zdarza się wyjątkowo rzadko. Szacuje się, że w Polsce śmierć łóżeczkowa dotyka około 180 niemowląt rocznie.  UWAGA. Nie myl SIDS z SUDI (sudden unexpected death in infancy). To drugie pojęcie oznacza wszystkie przypadki niespodziewanej śmierci w trakcie snu dziecka poniżej 1 roku życia. 44% przypadków SUDI stanowi nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS).  SIDS: do kiedy występuje? SIDS najczęściej występuje u dzieci między 2. a 6. miesiącem życia (zdarza się wtedy 80-90  proc. przypadków SIDS), później jest coraz rzadsze, a po pierwszym roku życia ryzyko praktycznie zanika. Zwykle zdarza się w nocy i wczesnym rankiem, sporadycznie we śnie w ciągu dnia. Jest częstsza u chłopców niż u dziewczynek. Najwyższy współczynnik występowania SIDS zaobserwowano w Australii i Nowej Zelandii. 6 na 1000 noworodków zmarło z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej. Co zwiększa ryzyko SIDS? Na SIDS bardziej narażone są dzieci, których poród miał niewłaściwy przebieg, wcześniaki, noworodki o niskiej masie urodzeniowej , z małą ilością punktów w skali Apgar i z zaburzeniami oddychania po urodzeniu, a także dzieci pochodzące z ciąży mnogiej.  Bardziej narażone na nagłą śmierć łóżeczkową są także dzieci: młodych...

temperatura w pokoju noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Temperatura w pokoju noworodka: jaka jest optymalna temperatura i wilgotność do spania?
Temperatura w pokoju noworodka nie może być za niska ani za wysoka, ale żeby znaleźć tę optymalną, trzeba mieć w domu termometr. Przyda się też higrometr i nawilżacz powietrza, bo dzięki nim zadbasz o najlepszą wilgotność w pokoju noworodka. Podpowiadamy, jaka jest optymalna temperatura do spania oraz najlepsza wilgotność w pokoju dziecka.

Temperatura i wilgotność w pokoju noworodka to rzeczy nie bez znaczenia dla komfortu i snu dziecka. Nie ulegaj pokusie, zwłaszcza zimą, by odkręcić kaloryfery i rozgrzać powietrze w domu – maluszkowi nie przybędzie od tego zdrowia. Wręcz przeciwnie, gorąco i mała wilgotność w pokoju noworodka doprowadzą do przegrzania i wysuszenia śluzówek w nosie i gardle. Zbyt wysoka temperatura nie jest też dobra do spania dla dziecka. Jaka więc jest optymalna? Jaka powinna być temperatura w pokoju noworodka? Temperatura otoczenia jest bardzo ważna dla noworodka. Tak małe dziecko może łatwo ulec wychłodzeniu lub przegrzaniu, ponieważ jego układ termoregulacji nie działa jeszcze sprawnie. Idealna temperatura, jaka powinna panować w pokoju noworodka, to 20-22°C, także zimą. To najlepsza temperatura do spania dla dziecka. Podczas kąpieli w łazience zaś temperatura może wynosić nawet ok. 24°C. To się może przydać   w pokoju noworodka: Termometr – do mierzenia temperatury powietrza w pomieszczeniach. Regulatory temperatury – na grzejnikach, pozwolą sterować temperaturą w pokoju. Przenośny grzejnik – jeśli masz zbyt chłodne mieszkanie. Promiennik ciepła – gdy maluch urodził się przed czasem lub z niską masą, jest bardziej podatny na wychłodzenie. Jaka powinna być wilgotność w pokoju noworodka? Wilgotność jest równie ważna, co temperatura w pokoju noworodka. Wietrzenie to skuteczny sposób, aby pozbyć się zarazków. Nie gwarantuje jednak, że powietrze będzie odpowiednio nawilżone. Gdy grzeją kaloryfery, często jest ono zbyt suche dla noworodka. Najlepsza wilgotność w domu to od 40 do 60 proc. Poniżej dolnej granicy powietrze w mieszkaniu jest za suche – oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówek (np. w nosie lub w gardle). A wysuszona śluzówka nie może pełnić swojej funkcji ochronnej. Przez to łatwo...

Kokon niemowlęcy
AdobeStock
Zakupy
Kokon niemowlęcy: czy warto kupić kokon do łóżeczka dziecka?
Kokon niemowlęcy może wyglądać dość niepozornie, ale sprawdza się w wielu codziennych sytuacjach. Warto kupić kokon do łóżeczka noworodka, bo dzięki niemu dziecko łatwiej się wyciszy, przyjmując naturalną pozycję ciała. Gniazdko dla niemowlaka przyda się dziecku do spania i zabawy, trzeba jednak dobrze sprawdzić jego wymiary. Jeśli dopiero zaczynasz kompletować wyprawkę, kup kokon niemowlęcy 6w1.

Kokon niemowlęcy to materac o charakterystycznym owalnym kształcie. Kokon do spania dla dziecka pozwala na zachowanie wygodnej pozycji, zbliżonej do tej, w jakiej dziecko przebywało w macicy. To dlatego kokon najczęściej wkłada się do łóżeczka noworodka. Kokon niemowlęcy, zwany też gniazdkiem dla niemowląt, ogranicza dziecku przestrzeń i daje poczucie bezpieczeństwa, to zatem idealny sposób na wyciszenie i uspokojenie maluszka. Co to jest kokon niemowlęcy? Kokon dla noworodka i starszego dziecka przypomina łóżeczko, ale jest w całości wykonany z bawełny. Wymyślono go w Szwecji, gdzie szybko zdobył ogromną popularność. Ma kształt litery U i wiązania, za pomocą których można regulować jego wielkość i przestrzeń dla dziecka. Kokon posiada też podwyższone brzegi, przez co czasem nazywany jest także gniazdkiem niemowlęcym. Wypełnienie z silikonowych albo styropianowych kuleczek gwarantuje miękkość i wygodę. Niemowlę w kokonie jest otulone i bezpieczne, nie wypadnie i będzie spało w komfortowej pozycji. Czy warto kupować kokon niemowlęcy? Kokon niemowlęcy może mieć wiele zastosowań, warto więc kupić go podczas kompletowania wyprawki dla noworodka . Kokon dla dziecka przyda się: do spania i do łóżeczka:  wielu rodziców wkłada kokon do łóżeczka niemowlęcego , by ograniczyć przestrzeń i stworzyć bardziej przyjazne otoczenie na pierwsze tygodnie życia. Niektórzy wykorzystują go także podczas spania z dzieckiem w łóżku . W czasie rodzinnego wyjazdu kokon niemowlęcy może pełnić rolę łóżeczka.  do przewijania:  podwyższone boki kokona zabezpieczają dziecko przed upadkiem. Miękki kokon niemowlęcy będzie też znacznie przyjemniejszym miejscem na wieczorną toaletę po kąpieli. do zabawy:  kokony dla dzieci mają piękne kolory, które stymulują wzrok maluszka. Kokon można z powodzeniem potraktować jako...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz