dziecko płacze
Fotolia
Zdrowie

5 głupich mitów o płaczu dziecka – też w nie wierzysz?

Gdybym dostawała złotówkę za każdym razem, gdy słyszałam jakieś głupoty o płaczu niemowlaka – to dziś pewnie byłabym już milionerką!

1. Płacz dziecka wynika z nerwów rodziców.

Twoje nerwy na pewno nie pomogą ci uspokoić dziecka, to fakt. Rzeczywiście może być tak, że czasem nawet zarazisz malucha swoim zdenerwowaniem. Ale  mówienie, że płacz dziecka wynika z nerwów rodziców to za duże uproszczenie.

To nie jest tak, że spokojni rodzice mają spokojne dzieci. Płaczliwość i drażliwość dziecka często wynika z jego temperamentu, który jest WRODZONY i wcale nie musi być taki sam jak temperament rodziców. 

2. Na kolkę pomogą homeopatyczne czopki.

No właśnie na pewno nie pomogą! Po pierwsze dlatego, że nie ma wiarygodnych dowodów na skuteczność homeopatii w leczeniu. Po drugie – nawet gdyby takie dowody były, to przecież kolka nie jest chorobą, więc nie trzeba jej leczyć.

Kolka to powtarzający się przynajmniej 3 razy w tygodniu, długotrwały i trudny do ukojenia płacz niemowlęcia (występuje między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia dziecka). Jest zjawiskiem fizjologicznym. Może wynikać z niedojrzałości układu nerwowego (i wtedy trzeba uspokoić trochę rytm dnia dziecka) albo z niedojrzałości układu pokarmowego (i wtedy warto zmienić mieszankę, jaką podajesz dziecku, na lżej strawną). 

3. Każde dziecko przed spaniem musi się wypłakać.

Absolutnie nie – wypłakiwanie się na pewno nie pomoże dziecku zasnąć. Nie rozwinie też u płuc (w co wierzyły nasze babcie). Pozostawianie dziecka samego w łóżeczku, żeby się wypłakało jest wbrew naturze! Płacz dziecka to jego sposób komunikacji, próba nawiązania kontaktu z tobą. Odpowiedz mu na nią.

4. Płacze, bo przyzwyczaiło się do noszenia na rękach.

To zupełnie odwrotnie. Prawda jest taka, że nosisz na rękach, bo ono tego potrzebuje i daje ci o tym znać właśnie poprzez swój płacz. 

5. Istnieją sprawdzone metody na płacz.

Sprawdzone, ale przez kogo? To, co zadziałało u dziecka sąsiadki, wcale nie musi sprawdzić się w przypadku twojego dziecka. Owszem, uniwersalnych sposobów na uspokojenie niemowlęcia jest trochę (18 z nich znajdziesz tutaj) – ale i one, żeby zadziałały, muszą trafić na podatny grunt. 
 

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

kolka u noworodka objawy
Fotolia
Zdrowie
Kolka u noworodka – jak rozpoznać objawy?
Kolki u niemowlaka pojawiają się około 2-3 tygodnia życia. Kiedy niemowlę jest zdenerwowane, płacze i podkurcza nóżki, prawdopodobnie zmaga się z kolką. Objawy kolki u noworodka ustępują po ukończeniu przez dziecko 3-4 miesiąca życia.

Kolka jelitowa to jeden z częstszych powodów płaczu u noworodka. Jeśli niemowlę głośno płacze, zaciska piąstki i ma wzdęty brzuszek - prawdopodobnie zmaga się z bolesną kolką jelitową. Spis treści: Kolka u noworodka: objawy Kolki u noworodka - czas trwania Czy wszystkie niemowlaki mają kolkę? Sposoby na kolkę u niemowlaka Z czym można pomylić kolkę u noworodka? Marudzenie fizjologiczne - objawy Pierwsze objawy kolki u noworodka Atak kolki u dziecka objawia się w charakterystyczny sposób: niemowlę nagle zaczyna płakać ma wzdęty brzuszek kurczowo zaciska piąstki próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej gwałtownie porusza rączkami. Kolki u niemowlaka pojawiają się zwykle wieczorami, po karmieniu, czasami także w trakcie ssania piersi. Dziecko przestaje jeść, wypuszcza brodawkę, odwraca główkę - na ogół w tej sytuację   ulgę przynosi odejście gazów. Gazy u niemowlaka  przy kolce mogą być wypychane z impetem. Dzieje się tak, ponieważ układ trawienny kilkutygodniowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Takie odgłosy mogą towarzyszyć też wypróżnieniom. Staną się cichsze i rzadsze, kiedy dziecko rozpocznie drugi miesiąc życia lub później.   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Kolki u noworodka - ile trwają? Kolki przeważnie pojawiają się nie wcześniej niż około 2-3. tygodnia życia i ustępują około 3–4. miesiąca. Kolka trwa mniej więcej 3 miesiące. Stąd jej potoczna nazwa „koszmar 100 dni”. Czy wszystkie niemowlaki mają kolkę? Kolka to bardzo częsty problem niemowląt. Do tej pory nie udało się ustalić jej przyczyny. Znawcy tematu wymieniają kilka czynników, które mogą mieć na nią wpływ, między innymi jest to niedojrzały układ pokarmowy i nerwowy dziecka. Najczęściej kolka dokucza niemowlętom które: nieprawidłowo chwytają...

kolki u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?
Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,

Kolki u niemowląt to naturalne zjawisko, najprawdopodobniej spowodowane niedojrzałością układu trawiennego malucha. Kolka niemowlęca nazywana jest  koszmarem 100 dni. Nazwa związana jest z przybliżonym czasem występowania ataków kolki. Pierwsze kolki pojawia się u noworodka już pod koniec 3. lub 4. tygodnia życia i mogą utrzymywać się do 3. miesiąca (rzadziej dłużej). Spis treści: Kolka u niemowląt – co to jest? Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Przyczyny kolek u niemowląt Kolka u niemowlaka a karmienie piersią Kolka u niemowlaka – leczenie Kolka u niemowląt – co to jest? Kolka niemowlęca jest jedną z częstszych dolegliwości u dzieci w pierwszym półroczu życia. Występuje u 33-43 proc. niemowląt. Atak kolki jest uciążliwy dla niemowlęcia i trudny do zniesienia dla jego opiekunów z powodu płaczu dziecka. Nie świadczy jednak o kłopotach ze zdrowiem – skurcze jelit występujące w trakcie kolki wynikają najprawdopodobniej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Ataki kolki niemowlęcej najczęściej zdarzają się wieczorami. Niemowlę, które ma kolki, wydaje się bardzo cierpieć, a wraz z nim cierpią rodzice. Rozdzierający płacz dziecka jest trudny do utulenia i stanowi duże obciążenie dla psychiki osoby opiekującej się dzieckiem. Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Nie każdy płacz i ból brzucha u młodszego niemowlęcia jest spowodowany kolką. Ważne, aby umieć odróżnić objawy kolki od innych przyczyn niepokoju dziecka. Lekarze mówią o kolce u niemowlęcia, gdy dziecko nadmiernie krzyczy i nie daje się uspokoić. Specjaliści uznali, że o nadmiernym krzyku możemy mówić gdy: trwa co najmniej 3 godziny dziennie powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 3 tygodnie. Napadom krzyku podczas ataku kolki mogą towarzyszyć takie objawy jak:...

płacz niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Płacz niemowlaka – przyczyny i rodzaje płaczu niemowlaka. Dlaczego niemowlaki płaczą?
Płacz niemowlaka to jego główny sposób komunikowania się z otoczeniem, zwłaszcza wtedy, gdy dziecku coś dolega. Powody płaczu mogą być różne: od głodu i zmęczenia przez przebodźcowanie i potrzebę bliskości po problemy z brzuszkiem i ząbkowanie. Na większość rodzajów płaczu niemowlaka jest sposób.

Płacz niemowlaka – co być może odkryjesz ze zdziwieniem – nie zawsze oznacza, że jest głodny lub jest mu zimno. Niemowlę może też płakać z suchą pieluszką i po drzemce. O co mu chodzi? Płacz niemowlaka jest nie do uniknięcia: niemowlę płaczem komunikuje się z innymi ludźmi. Inaczej nie potrafi. Prawdą jest jednak, że to jedno z trudniejszych doświadczeń dla rodziców, którzy czują się bezradni, kiedy nie wiedzą, dlaczego dziecko płacze . Próbujemy wszystkiego, a niemowlę jak płakało, tak płacze. Może ten artykuł pomoże ci lepiej zrozumieć przyczyny płaczu niemowlaka i dowiedzieć się, jak uspokoić płaczące niemowlę . I pamiętaj: niemowlę nie płacze po to, żeby zrobić rodzicom na złość! Kiedyś zastąpi płacz słowami, zobaczysz! Spis treści: Płacz niemowlaka Rodzaje płaczu niemowlaka Płacz niemowlaka – przyczyny Jak uspokoić niemowlę Płacz niemowlaka Płacz niemowlaka jest dla niego na najwcześniejszym etapie życia jedynym sposobem komunikacji. Później sposobów komunikowania się dziecko ma więcej: uśmiech, grymasy twarzy, gesty, w końcu słowa. Dopóki dziecko nie nauczy się mówić, nie umie w inny sposób niż płaczem, dać znać, że czegoś potrzebuje. Nie wolno ignorować płaczu niemowlaka. Niemowlę, które zostawia się, żeby się wypłakało , w końcu co prawda cichnie i coraz rzadziej płacze, ale to nie jest dobry znak. Już tak małe dziecko zaczyna rozumieć, że nikt nie przyjdzie mu z pomocą, nie zaspokoi jego potrzeb. Niemowlęta, na których płacz dorośli nie reagują, wyrastają na dzieci i dorosłych z problemami. Mają niską samoocenę, nie wierzą, że mogą liczyć na pomoc innych, są zamknięte w sobie, nie radzą sobie z własnymi emocjami, mogą być agresywne lub pozbawione empatii. Rodzaje płaczu niemowlaka Jak rozpoznać płacz niemowlaka, a właściwie jego powód? Trzeba wsłuchać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj