Potrzeba snu jest różna u różnych dzieci, podobnie jak u dorosłych. Jednym wystarcza mniej przespanych godzin, innym potrzeba ich więcej. Bywa, że energiczne i ciekawskie dzieci jeszcze przed snem przeżywają wszystko to, co zdarzyło im się w ciągu dnia, dlatego sen nie zawsze przychodzi do nich szybko. Ale jest też wiele dzieci, które boją się wieczornego rozstania z rodzicami czy rodzeństwem, dlatego nieświadomie bronią się przed zaśnięciem. Oto jak możesz pomóc dziecku w zasypianiu.

Reklama

1. Dbaj o zdrową dietę dziecka

Choć na pierwszy rzut oka zdrowa dieta ma niewiele wspólnego z zasypianiem, to okazuje się, że jeśli w jedzeniu brakuje niektórych witamin (np. witamin z grupy B) i składników mineralnych (np. magnezu, żelaza), dzieci mogą reagować na takie niedobory zwiększoną nerwowością i niepokojem, także tuż przed zaśnięciem. Zapewnij więc dziecku zdrowe i urozmaicone posiłki w ciągu dnia, a będzie też łatwiej zasypiać wieczorem.

2. Podaj dziecku mleko z miodem

Podaj dziecku mleko z miodem jeszcze zanim umyjesz mu ząbki. Mleko zawiera tryptofan, naturalną substancję, z której w wyniku przemian enzymatycznych powstaje serotonina, która ułatwia wyciszenie się, oraz melatonina, która reguluje zegar biologiczny i przygotowuje do snu.

Zobacz też: Dlaczego dziecko nie chce spać? – 15 powodów

3. Zrób dziecku ziołową kąpiel

Działanie odprężające i uspokajające ma lawenda lub olejek z igieł świerkowych - możesz więc dodać do wieczornej kąpieli kilka kropli olejku lawendowego lub świerkowego. Są też w sprzedaży kosmetyki dla dzieci o zapachu lawendowym (płyn do mycia i do kąpieli), których możesz używać podczas wieczornej toalety dziecka.

Zobacz także

4. Głaszcz i przytulaj dziecko

Możesz to robić już wtedy, gdy wycierasz dziecko ręcznikiem po kąpieli. Dzieci uwielbiają okazywanie czułości – także kilkulatki będą z tego bardzo zadowolone, bo dzięki temu mogą się poczuć malutkimi pieszczochami mamy lub taty, a takie rozluźnienie ułatwia zasypianie.

5. Zadbaj, by dziecku przyjemnie leżało się w łóżku

Dziecko powinno spać na dość twardym, niezapadającym się pod nim materacyku. Dobrze, by jego kołderka była miękka i lekka. Najlepiej używać bawełnianej pościeli, którą należy regularnie zmieniać. Naturalne włókna dobrze wyrównują temperaturę i wilgotność, a to zwiększa komfort podczas snu.

Zobacz też: Pożegnanie z łóżkiem rodziców

6. Przewietrz pokój przed spaniem

Odpowiednia temperatura w sypialni dziecka podczas spania to 19–20 st. C. Gdy na dworze jest mróz, lepiej wietrzyć pokój dziecka krócej, ale za to częściej. Na noc warto też nieco przykręcić kaloryfery.

7. Stwórz wieczorny rytuał kładzenia się spać

Dobrze jest uczynić codzienny rytuał z wieczornego kładzenia dziecka do łóżka. Ustal kolejność czynności, np. najpierw dziecko kładzie się do łóżeczka, potem zapalasz małą lampkę i gasisz światło, siadasz przy dziecku i czytasz mu lub śpiewasz kołysankę, trzymając je za rączkę, albo opowiadasz bajkę. Warto być elastycznym, ale pamiętaj, że jasne, jednoznaczne zasady są dla dziecka korzystne i pomagają mu w wyciszeniu się przed snem.

8. Daj buziaka na dobranoc

Najprzyjemniej jest, gdy przed snem możesz chwilę posiedzieć na brzegu łóżka dziecka i poświęcić mu chwilę, a nie w drzwiach rzucać szybkie „dobranoc”. Właśnie w takich chwilach można od starszych dzieci usłyszeć rzeczy, których nie powiedzą kiedy indziej. Dzieci lubią przed snem opowiadać, co je nurtuje lub co im leży na sercu.

Reklama

Zobacz też: Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Reklama
Reklama
Reklama