Reklama

Już szesnastomiesięczne dziecko uczy się odróżniać żarty od udawania. Umiejętność ta bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Jak? O tym za chwilę. Teraz warto przyjrzeć się temu, jak naukowcy do tego doszli.

Reklama

Badacze z University's Department of Psychology na Uniwersytecie w Sheffield przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym brały udział dzieci w wieku 16-20 miesięcy oraz ich rodzice. Rodzicom polecono, aby żartowali, używając przedmiotów niezgodnie z ich przeznaczeniem – np. kładąc sobie jedzenie na głowę. Z kolei zabawa w udawanie polegała np. na tym, że rodzice udawali, że myją ręce, ale robili to bez użycia mydła czy wody.

Zobacz także: Zagadki dla dzieci w różnym wieku

Drugi eksperyment objął dzieci w wieku 20-24 miesiące i ich rodziców. Tym drugim polecono, by żartowali i udawali używając mowy. Np. udawanie wyglądało tak, że rodzic udawał, że okrągły klocek jest koniem. W ramach żartów mówili dzieciom np., że zabawkowy kurczak jest kapeluszem.

Sprawdź: Pomysły na rozwijające zabawy z dzieckiem

Udawanie i żarty – jest różnica

Podczas obu eksperymentów rodzice byli zdecydowanie mniej przekonujący podczas żartów niż podczas udawania. Doskonale wyczuwały to dzieci i ich reakcje także były mniej przekonujące w przypadku żartów. Dzieciaki doskonale rozpoznawały mowę ciała rodziców i ton ich głosu i nie dawały się nabrać na żarty, ale chętnie uczestniczyły w udawaniu. To pokazuje, że szybko nauczyły się odróżniać jedne od drugich.

Zabawa jest ważna w rozwoju dziecka

Wszystko fajnie, tylko po co dziecku ta umiejętność – pomyślisz. Okazuje się, że jest ona ważna. Dzięki niej dzieci sprawniej się uczą, kształtują swoją wyobraźnię, uczą się kojarzenia i myślenia abstrakcyjnego.

Poza tym umiejętność żartowania w dorosłym życiu poprawia relacje z innymi, pozwala na niestandardowe myślenie i czerpanie większej radości z życia.

Zatem jeśli masz opory przed kładzeniem sobie gumowego kurczaka na głowę i udawanie, że to kapelusz, uświadom sobie, że takie żarty i udawanie są bardzo cenną lekcją dla twojej pociechy. I wygłupiaj się jak najczęściej!

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama