Reklama

Chomik dla dziecka w mniemaniu rodziców często ma być przytulanką i żywą zabawką. Z kolei dziecko dla chomika powinno być troskliwym opiekunem. Czy tak będzie? Może się okazać, że niekoniecznie. Chomik to żywe stworzenie, które, aby czuło się dobrze, powinno móc żyć w swoim tempie i rytmie. Trzeba zaspokajać jego potrzeby i o niego dbać. Nie każde dziecko nadaje się na opiekuna chomika. A twoje?

Reklama

Jakie są chomiki?

Chomiki to gryzonie. Jest wśród nich wiele ras, dlatego są chomiki małe i większe, krótkowłose i długowłose, spokojniejsze i bardziej żywiołowe. Wszystkie jednak prowadzą podobny tryb życia – w dzień wolą spać, a w nocy są aktywne – biegają, kopią, chrupią jedzenie, hałasują wyposażeniem klatki. W dzień bardzo nie lubią głośnych dźwięków – głośniej muzyki, krzyków. Próba wzięcia chomika na ręce za dnia może, w przypadku bardziej buntowniczych osobników, skończyć się ugryzieniem.

Jeśli dziecko poczeka do wieczora (do zmroku), ma szansę z poszanowaniem potrzeb chomika nawiązywać z nim kontakt i wchodzić z nim w interakcje – wyjmować go z klatki, głaskać, przytulać (byle nie do przesady!).

Chomiki jadają i lubią jeść wiele rzeczy: zboża, pestki dyni i słonecznika, warzywa (marchew, rzodkiewka, ogórek, pomidor – umyte!), owoce (jabłka, gruszki, czereśnie, banany – tez umyte!). W sklepach zoologicznych można kupić prawidłowo zbilansowane karmy dla chomików – warto kupować te droższe, jeśli chomik ma żyć jak najdłużej. Chomiki muszą mieć stały dostęp do świeżej wody i czyste miejsce do jedzenia.

Chomiki żyją krótko, choć długość ich życia w dużej mierze zależy od rasy, pokarmu i traktowania zwierzęcia. Najkrócej żyją chomiki dżungarskie – ok. rok. Najdłużej żyją chomiki syryjskie – 3-4 lata, a przy dobrej opiece nawet 5 lat.

Od jakiego wieku dziecka warto kupić chomika

Dziecko często wierci rodzicom dziurę w brzuchu o zwierzaka i wtedy najczęściej wybór pada na chomika – „bo to takie niekłopotliwe zwierzątko”. Fakt, niekłopotliwe, ale i tak trzeba o nie dbać – codziennie zmieniać wodę, codziennie karmić, regularnie wymieniać ściółkę w klatce. Czy dziecko będzie o tym pamiętać? A jeśli będzie pamiętać, czy będzie chciało mu się to robić nie przez tydzień, ale przez całe życie chomika?

Teoretycznie chomikiem jest w stanie zająć się odpowiedzialnie 8-10 latek. Ala tak naprawdę jest to kwestia indywidualna – niektóre dzieci w tym wieku nie będą potrafiły regularnie zajmować się zwierzakiem. Z kolei niektóre młodsze dzieci, np. sześciolatki, potrafią dbać o chomika. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się, czy dziecko dojrzało do obowiązku zajmowania się tym zwierzęciem. Jeśli już po kupnie okaże się, że jednak nie, co będzie z chomikiem? Czy rodzice gotowi są sprzątać klatkę, karmić i poić zwierzaka? Na te pytania każda rodzina musi odpowiedzieć sobie sama.

Często chomik ma być substytutem psa czy kota, którego rodzice nie chcą mieć w domu. Chomiki są niedrogie (do 50-60 zł), siedzą w klatce i mało z nimi kłopotu – takie jest częste myślenie. Niestety chomik psa nie zastąpi, a jego utrzymanie też wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Nie są one wysokie (klatka od 150 zł, karma – 20-30 zł miesięcznie + ewentualne wizyty u weterynarza), ale jednak trzeba się z nimi liczyć.

Posiadanie zwierzaka może mieć na dziecko dobry wpływ, zwierzę może być sposobem na wyższą samoocenę dziecka, mały człowiek będzie też uczyć się wrażliwości i odpowiedzialności. Jednak nigdy nie powinno się to odbywać kosztem zwierzęcia. Dlatego pies dla dziecka czy kot dla dziecka może okazać się lepszym rozwiązaniem – one nie dadzą o sobie zapomnieć, a chomik nie zawoła, że jest głodny lub że nie ma wody.

Dziecko, które nie potrafi respektować potrzeb zwierząt, nie powinno mieć chomika. Także małe dziecko, które wcześnie chodzi spać, raczej nie ma szans zgrać się z tym zwierzęciem rytmem aktywności.

Jaka rasa chomika będzie najlepsza dla dziecka

Wyróżnia się trzy główne typy chomików: karłowate, średnie i duże. Wśród nich najczęściej spotykane są:
Chomik syryjski. Ma 15-17 cm długości, łatwo się oswaja i przyzwyczaja do nowego miejsca. Jest sporym zwierzakiem, więc nie może być trzymany w małej klatce. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, na ogół jest wesoły i skłonny do zabawy:

chomik dla dziecka syryjski
Adobe Stock

Chomik syryjski. fot. Adobe Stock

Chomik dżungarski. Mały zwierzak – długość ciała ok. 8 cm, jest ciekawski, ale nieufny wobec ludzi. Trzeba trochę czasu i wysiłku, aby się oswoił. Potrzebuje dużej dawki ruchu i dietetycznej karmy ze względu na skłonność do cukrzycy. Żyje około roku:

chomik dla dziecka dżungarski
Adobe Stock

Chomik dżungarski. fot. Adobe Stock

Chomik malutki (Roborowskiego). Najmniejszy z chomików, ma 4-5 cm długości. To prawdziwy indywidualista, nie jest łatwy w oswajaniu. Ma wielką potrzebę ruchu i potrafi godzinami w nocy biegać po klatce:

chomik dla dziecka – Roborowskiego
Adobe Stock

Chomik Roborowskiego. fot. Adobe Stock

Zatem jaka rasa chomika najlepiej nadaje się dla dziecka? Chomik Roborowkiego jest za energiczny i za mały do przytulania. Zatem chomik syryjski czy dżungarski? Zdecydowanie chomik syryjski! Przemawia za tym dłuższa długość życia oraz charakter zwierzęcia – jest to najłagodniejszy chomik i najbardziej ufny. Można wybrać odmianę krótkowłosą (short hair), długowłosą (long hair), o gładkim błyszczącym futerku (satin hair) lub długowłosego o włosach kręconych (rex hair).

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama