Jakie zwierzę dla małego alergika. Koty i psy, który nie uczulają
Fotolia
Zdrowie

Mały alergik chce zwierzątko. Co teraz?

Rozsądek podpowiada, by prośbę zignorować, ale serce mówi – przecież ono będzie takie nieszczęśliwe... Jeśli chcesz, by mimo alergii twoje dziecko miało zwierzaka, zobacz, na co możesz się zdecydować.

Jakie zwierzęta domowe są najlepsze dla alergików?

Zwierzęta dla alergików powinny nie powinny mieć przede wszystkim długiego futra lub pierza, bo to one najczęściej wywołują uczulenie. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, raczej nie wskazane jest, byście mieli w domu futrzaka lub ptaszki w klatce. Nie znaczy to jednak, że twoja pociecha zupełnie nie może cieszyć się z posiadania zwierzaczka. Możesz rozważyć zakup następujących zwierząt:

  • Żółwie – są uznawane za bezpieczne, bo nie mają futra ani pierza, które mogłoby uczulać. Ale mogą zarażać salmonellą – nie poleca się ich dzieciom poniżej piątego roku życia. 
  • Rybki – same w sobie nie uczulają, ale alergizująco działać może ich pokarm. Jeśli decydujesz się na akwarium, nie stawiaj go w pokoju dziecka. Odpada też przyjemność z karmienia ryb, które będziesz musiała dołączyć do swoich obowiązków.  
  • Psy – mały alergik może mieć psa, pod warunkiem, że wybierzesz rasę, która rzadko uczula. Należy do nich np. yorkshire terrier lub pudel – ich sierść budową przypomina ludzkie włosy (nie ma tzw. podszerstka, czyli puchu, który najbardziej uczula), albo grzywacz chiński, który oprócz grzywki jest pozbawiony włosów.
  • Koty – gdy dziecko domaga się kotka, możesz rozważyć zakup sfinksa (ma pozbawioną włosów skórę, która w dotyku przypomina zamsz) albo kota rasy devon (ma bardzo krótką sierść, która zawiera mniej podszerstka, najbardziej uczulającego składnika kociej sierści). 

Te zwierzęta prawdopodobnie będą bezpieczne dla małego alergika

Jakie zwierzęta nie mogą pojawić się w domu małego alergika?

  • Ptaki domowe – papużki, kanarki, gołębie itp (podczas wakacyjnych wyjazdów na wieś warto pamiętać, by dziecko nie miało kontaktu z kurami lub kaczkami)
  • Zwierzęta futerkowe – chomiki, świnki morskie i myszki. 

Jak sprawdzić, czy zwierzę na pewno nie wywoła u dziecka alergii?

Nigdy nie możesz mieć gwarancji, że zwierzę, które uchodzi za mniej uczulające, rzeczywiście nie wywoła objawów alergicznych. Zanim zdecydujesz się na zakup psa czy kota z tzw. bezpiecznym ras, wybierz się do hodowcy razem z dzieckiem i sprawdź, czy po kontakcie z psem czy kotem czuje się dobrze. Wizyta oczywiście powinna potrwać nieco dłużej, czasem dla pewności warto ją ponowić. 

W jaki sposób objawia się uczulenie na zwierzęta?

Najczęściej dają się zauważyć:
  • kaszel,
  • pieczenie nosa,
  • katar,
  • kichanie,
  • problemy z oddychaniem.
Oczy pieką i puchną – może rozwinąć się zapalenie spojówek, powstają też zmiany na skórze. Jeśli zwierzę nas poliże, na ciele może pojawić się pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Bezpośredni kontakt ze zwierzakiem zwiększa prawdopodobieństwo uczulenia i rozwoju objawów astmy oraz nieżytu nosa. 

Zwierzak w domu - za i przeciw

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dziecko, kot
Fotolia
Zdrowie
Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!
Uczulenia na zwierzęta zdarzają się coraz częściej. A ty codziennie słyszysz: chcę mieć psa, kota, świnkę morską... Są jednak zwierzęta bezpieczne dla dziecka, nawet dla alergika.

Ukochany kot, najwierniejszy pies mogą być przyjaciółmi twojego dziecka, ale też jego wrogami. Czy dziecko może mieć w domu psa lub kota, jakie zwierzęta są najbardziej bezpieczne, co robić, czy dziecko nie miało objawów alergii, pytamy dr n. med. Beatę Adamczyk, alergologa, która od lat leczy alergię u małych dzieci.      Na jakie zwierzęta dzieci najczęściej mają alergię? Alergię może spowodować większość najbardziej popularnych gatunków. Z całą pewnością dziecko może mieć alergię na kota lub psa. Ale mogą też uczulać ptaki domowe (papużki, kanarki, gołębie itp.), zwierzęta futerkowe – chomiki, świnki morskie i myszki. Podczas wyjazdów na wieś warto też wziąć pod uwagę kury lub kaczki, z którymi ma wtedy kontakt twoje dziecko.   Czy kot tak samo często powoduje alergię jak pies? Okazuje się, że koci alergen jest silniejszy niż alergen psa! Świadczą o tym objawy alergii , które są znacznie silniejsze w przypadku alergii na kota niż w przypadku alergii na psa (całoroczny katar, zapalenie spojówek, kaszel, prowadzący do pojawienia się astmy ). Objawy alergii nasilają się z wiekiem. Na pewno wpływa na to też fakt, że koty częściej niż psy, mają bardzo bliski kontakt z ludźmi. Niezwykle silny alergen ma również świnka morska.   W jaki sposób objawia się alergia na zwierzęta? Najczęstsze objawy alergii na zwierzęta to kaszel, pieczenie nosa, katar, kichanie, problemy z oddychaniem. Oczy pieką i puchną – może rozwinąć się zapalenie spojówek, powstają też zmiany na skórze. Jeśli kot czy pies poliże dziecko, na ciele może pojawić się pokrzywka. Może też pojawić się niebezpieczny obrzęk naczynioruchowy . Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zwiększa prawdopodobieństwo alergii, alergicznego nieżytu nosa oraz astmy.    

dziecko, pies
Panthermedia
Zdrowie
Zwierzak dla alergika
Twoje dziecko ma skłonności do alergii, ale marzy o zwierzątku? Co robić? Zdecydowanie odmówić czy poszukać zwierzaka, który nie uczula? Alergolog i weterynarz pomogą ci podjąć decyzję.

Zwierzę pomaga w rozwoju dziecka Psychologowie twierdzą, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami mają większe poczucie wartości, są bardziej aktywne, szybciej się rozwijają i stają bardziej odpowiedzialne niż rówieśnicy pozbawieni kontaktu z czworonogami. Dzięki towarzystwu zwierzaka nie czują się osamotnione. Nawet w wypadku konfliktu z rodzicami czy rodzeństwem mogą liczyć na bezinteresowną miłość i wsparcie swojego pupila. Czworonogom przypisuje się też lecznicze właściwości. Temperatura ciała psa wynosi ok. 38 st. C. Przytulenie się do takiego ciepłego ciałka wycisza dziecko, koi stres. Koty z kolei wytwarzają podczas mruczenia wibracje, które wspomagają leczenie niektórych schorzeń.  Zwierzę może uczulać Byłoby wspaniale, gdyby nie alergeny , które znajdują się w sierści, ślinie, naskórku i moczu zwierząt . Osiadają w kurzu, unoszą się w powietrzu i drażnią nasz układ immunologiczny. Wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, reaguje na kontakt ze zwierzakiem kichaniem, łzawieniem oczu, kaszlem. U osób uczulonych na zwierzęta mogą rozwinąć się różnego rodzaju alergie, m.in. astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek.  Ponieważ alergików przybywa, ale nasza miłość do czworonogów nie maleje, naukowcy szukają sposobu na to, by zmniejszyć lub wyeliminować reakcje na alergeny zwierzęce. Znaleźli ich kilka. Które z nich warto polecić? – pytamy specjalistów: alergologa, dr n. med. Joannę Tomaszewicz , i weterynarza, Małgorzatę Majchrzak. Sprzeczne wyniki badań  Jedna z teorii głosi, że układ immunologiczny dziecka, wychowującego się wśród alergenów zwierzęcych, uczy się je tolerować.  Amerykańscy naukowcy przez trzy lata prowadzili badania w grupie 3500 dzieci. Doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju astmy jest niemal o połowę mniejsze u dzieci wychowujących się z kotem niż u pozbawionych...

niemowlę, dziecko, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka
Zdrowie
Dom małego alergika
Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt.

Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania. Gdy winny jest zwierzak Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce. Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu. Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi. Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem Z domu alergicznego dziecka powinno się też usunąć futra, koce z wełny owczej, wielbłądziej, koziej, swetry typu moher. Dzieci nie mogą nosić futrzanych czapek, kołnierzy. Bardzo silnym alergenem jest włosie końskie, używane często do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz