rozpuszczone dziecko
fotolia.com
Wychowanie

Czy dzisiaj dzieciom więcej wolno? 3 rzeczy, w których rodzice przesadzają

Dzisiejsze dzieci są zadbane z każdej strony, za to rodzicom jest coraz trudniej. Paradoks? Wcale nie. Policz, ile czasu i pieniędzy poświęcasz na sprawy swojego dziecka, a ile na własne. Może pora trochę odpuścić?

Czy dzisiejsze dzieci są najbardziej rozpieszczone w historii? Wiele wskazuje na to, że tak. Czy przychylając im nieba na każde zawołanie (albo z własnej woli), wychowujemy generację „ja”, dla której nie będzie się liczyło nic poza czubkiem własnego nosa? Brzmi okrutnie, ale może my rodzice faktycznie trochę przesadzamy? Dzieci, które teraz dorastają, mają wszystko natychmiast, a ich potrzeby – faktyczne bądź wyobrażone – są stawiane na pierwszym miejscu.

Jest co najmniej kilka rzeczy, które się do tego przyczyniają. Zajmijmy się trzema z nich.

Rodzice kupują dzieciom za dużo rzeczy

Nowa łopatka do piaskownicy tylko dlatego, że stara jest stara albo kolorowanka w nagrodę tylko za to, że dziecko weszło do sklepu i się nie rozryczało… To nie są przykłady wyssane z palca. Rodzice nagle stali się bezradni wobec własnych dzieci i gorączkowo maskują to zakupami za setki złotych.

Przyczyna może być też inna – dzieci nie szanują tego, co mają, a rodzice im na to pozwalają. 8-latek z drogim telefonem jest już niemal na porządku dziennym i nikt nie kwestionuje tego, gdy dziecko po paru (nastu) miesiącach chce go wymienić na nowszy model. Albo gdy beztrosko psuje lub gubi sprzęt (to nie musi być telefon, ale np. zabawki, ubrania), a rodzice bez szemrania kupują nowy. Dziecko zachowuje się tak, bo ktoś mu na to pozwolił i spełnił jego zachciankę. Rodzice z kolei nie potrafią (lub nie chcą) odróżnić zachcianek od prawdziwych potrzeb dziecka. Czy kilkulatek naprawdę potrzebuje w pokoju telewizora, konsoli i własnego tabletu? To kwestia do rozważenia dla nas.

Dzieci nie potrafią o siebie walczyć

To, że są apatyczne głównie dzięki rodzicom, ustaliliśmy w poprzednim punkcie. Dzieciaki nie muszą dziś pracować ani czekać na nic! Dostają niemal od razu wszystko, o co poproszą. To nie sprzyja samodzielności.

W ostatnich latach dokonał się pewien zwrot w relacjach rodzinnych. Nagle dzieci znalazły się w centrum życia rodzinnego, stały się oczkiem w głowie mamy i taty. To zupełnie inna sytuacja, niż dotąd – kiedyś dzieci były częścią rodziny, jej naturalną konsekwencją. Wspólne dążenie do wspólnych (rodzinnych) celów jest teraz passe. Przecież liczy się przede wszystkim dobro dziecka! Kłopot w tym, że jeśli je przyzwyczaimy do tego, że są centrum świata, właśnie tak będą o sobie myślały.

Syndrom „ja w dzieciństwie tego nie miałam”

Wiele własnych braków kompensujemy sobie mocno inwestując w dzieci. Nie chodzi tylko o zabawki, ubranka i inne dobra materialne, ale też różne doświadczenia. Wyprawy do aquaparku, Legolandu, kursy językowe, liczne zajęcia, na które prowadzamy dziecko od pierwszych miesięcy. Wszystko, co najlepsze. Z jednej strony to nic złego, ale z drugiej dzieciakom może aż brakować tchu od tych wrażeń.

Można to też rozumieć inaczej. Na pozór zmieniło się bardzo wiele, ale dzieci wciąż są dziećmi. Tak samo niesfornymi, jak ich rodzice lata temu. My tak samo nie chcieliśmy słać łóżek ani odrabiać prac domowych. Zamiast pomagać mamie w kuchni, też woleliśmy bimbać przed telewizorem albo słuchać muzyki z walkmana. Nasze dzieci zachowują się podobnie, tylko mają bardziej nowoczesne sprzęty. A nam jakoś umyka to z pamięci...   

Czytaj też: Za moich czasów tak nie było! 5 zmian w wychowaniu dzieci - nie tylko na lepsze    

Gondola czy wózek wielofunkcyjny? - kupujemy wózek dla niemowlaka

Fotolia.pl
Objawy ciąży
Zobaczyłaś dwie kreski na teście a przyjaciółka ma problem, żeby zajść w ciążę?
Zaszłaś w ciążę a twoja przyjaciółka stara się o dziecko latami? Co robić, jak z nią rozmawiać, by temat dziecka nie zniszczył waszej przyjaźni? Zobacz, co radzi psycholog.

Ciążowa próba przyjaźni Niektóre kobiety zachodzą w ciążę w pierwszym cyklu owulacyjnym. Inne starają się o dziecko latami. W bliskich relacjach między kobietami takie doświadczenie to poważna próba przyjaźni. Jak przetrwać? Co robić, mówić, jak się zachowywać. Ty niemal piejesz ze szczęścia, że po raz pierwszy albo kolejny zobaczyłaś dwie kreski na teście, a bliska ci osoba ma problem, żeby zajść w ciążę. Najgorsze jest to, że obie strony tak naprawdę potrzebują wsparcia tej drugiej osoby. Jednak interesy w rozmowie są bardzo rozbieżne. Jedna potrzebuje się wyżalić, że kolejna próba zajścia w ciążę nie przyniosła rezultatu. Chce uronić łzę, opowiedzieć, jak panicznie boi się, tego, że może nigdy nie doczekać się potomka. Druga, chce pochwalić się swoim szczęściem. Cała pieje i promienieje od nadmiaru hormonów. Dwie bliskie sobie osoby, w tym samym czasie mają tak odmienne emocje . Po jednej stronie radość, euforia, podniecenie a po drugiej, smutek, rezygnacja, frustracja, żal. Jak pogodzić tak skrajne emocje w bliskiej relacji? Czytaj też: Hura! Nareszcie dwie kreski   Psycholog radzi jak zadbać o więź w trudnych momentach Zdaniem psychologa wszystko zależy od relacji między ludźmi. - Jeżeli nasza przyjaciółka stara się o dziecko i przechodzi szereg zabiegów związanych z in-vitro możemy spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Czy w jakiś sposób możemy udzielić jej wsparcia. Nie dopytujmy, bądźmy blisko niej – mówi Paulina Gdańska, psycholog w Centrum Wspierania Płodności Fertimedica oraz Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. Jak możemy wesprzeć przyjaciółkę, która boryka się z bezowocnymi staraniami o dziecko ? - Czasami wsparciem jest pójście do kina czy rozmowy o czymś bardzo banalnym – mówi psycholog na co dzień pracujący z parami mającymi problem zajścia w ciążę . - Możemy...

czy brakuje nam czasu dla siebie
Fotolia
Mama
Pochwała samotności: dlaczego powinnyśmy mieć czas tylko dla siebie?
Kiedy ostatnio byłaś sama? Miałaś czas na (nie)myślenie? Współczesny tryb życia wziął nas w niewolę, zmieńmy to!

Brakuje nam samotności. Brzmi przewrotnie? A jednak. Nie mamy czasu na złapanie oddechu, chwilę ciszy, samotny spacer i moment refleksji. To źle, bo po jakimś czasie zaczyna nam tego brakować. Wymagania, którym musi sprostać rodzic małego dziecka są wysokie, a cena, którą przychodzi nam za to zapłacić jest nieuchronna, choć czasami oddalona w czasie: stres, depresja , frustracja, brak cierpliwości i złość – to wszystko efekt niezaspokojonych potrzeb własnych. Tak bardzo skupiamy się na zaspokajaniu potrzeb najbliższych, że dla siebie nie znajdujemy już czasu. To zemści się kiedyś i na nas, i na naszych dzieciach, ponieważ sfrustrowany i zmęczony rodzic nie jest najlepszym towarzyszem dla dziecka. Samotność jest potrzebna rodzicom Nie wolno nam zapominać o własnych potrzebach. Dbanie o siebie powinniśmy traktować tak samo priorytetowo, jak dbanie o dzieci.  Jeśli to właśnie dziecko jest dla ciebie najważniejsze na świecie – świetnie, nie traktuj jednak nawoływania do zadbania o siebie jako pochwały egoizmu. Tu chodzi właśnie o dzieci – żeby przez długie lata miały szczęśliwą i spełnioną w życiu mamę . Nawet jeśli teraz jesteś w 100 proc. szczęśliwa i nie pragniesz tylko spędzać czas z dzieckiem, jeśli już teraz nie znajdziesz dla siebie chociaż 5 minut dziennie, możesz być niemal pewna, że w pewnym momencie - może to być nawet za kilka lat) - poczujesz, że czegoś ci brakuje, że coś nie jest tak, jak być powinno. To dlatego ważne jest, żeby od samego początku macierzyństwa pamiętać też o sobie. I poświęcać czas dziecku, wiadomo. Jak Polacy spędzają czas z dziećmi? Współcześni rodzice są bardziej zaangażowani w zabawę , skupieni na dziecku i jego potrzebach, co niejako wiąże się z brakiem czasu dla siebie, o ile odpowiednio się nie zorganizujemy. A jak spędzamy czas z dziećmi? Dwadzieścia lat temu polscy rodzice najczęściej...

jakie zabawki dla dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Im więcej zabawek, tym trudniej - tłumaczy psycholog
Pozbawienie dziecka zabawek jest złe, bo potrzebuje ich do rozwoju, ale zalewanie go nimi może przynieść więcej złego niż dobrego – przekonuje psychoterapeutka.

Co roku w wakacje robię przegląd pokojów moich dzieci, bo w ciągu roku obrastają w niewyobrażalną liczbę zabawek i szpargałów. Zawsze wtedy zadaję sobie pytanie: co ja robię źle? Czy one naprawdę potrzebują tylu zabawek? Postanowiłam zapytać o to Małgorzatę Bajko, psychoterapeutkę wspierającą rodziców w ich roli i wychowaniu dzieci. Czy to, ile dziecko ma zabawek, ma znaczenie dla jego rozwoju? Mniej zabawek lepiej wpływa na rozwój wyobraźni, bo jedna rzecz może mieć dziesięć zastosowań: koc staje się łąką, a pudełko – statkiem. Im więcej zabawek, tym częściej słyszymy: „nudzi mi się…” . W pewnym niemieckim przedszkolu przeprowadzono eksperyment i na trzy miesiące pozbawiono dzieci zabawek. Po krótkim okresie konsternacji maluchy ruszyły wyobraźnią i z kocyków, poduszek, materaców oraz wszystkiego, co z pozoru zabawką nie było, powstały zamki, morze, lasy i jaskinie. Do tego zacieśniły się więzi pomiędzy dziećmi, bo zaczęły współpracować przy tworzeniu miejsca zabawy. Po paru tygodniach mogły przynieść kilka zabawek z domu. Przyniosły te, które urozmaiciły ich dotychczasowe „budowle”. Rozbudowały je i ulepszyły. Czyli dla wyobraźni dziecka lepiej mniej niż więcej. Coś jeszcze? Musimy pamiętać, że im więcej zabawek, tym trudniej zachować porządek . Im mniej – tym wieczorem mniej frustracji rodzica. Nie potyka się o klocki, lalki, nie wywraca  na resoraku, nie złości się, że jego dziecko nie chce sprzątać. Jeśli zabawek jest mało, po zabawie można łatwiej nauczyć dziecko sprzątania. I jeszcze w domu jest mniej kurzu, co jest bardzo ważne w dobie alergii u dzieci i dorosłych. Może kupować tylko zabawki edukacyjne? Dzielenie zabawek na edukacyjne i pozostałe stało się ostatnio popularne, a tak naprawdę każda zabawka jest edukacyjna , te tradycyjne także. Nawet zwykła piłka ma dziesiątki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz