Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Bawiące się dziecko
Fotolia
Wychowanie

Chcesz, żeby dziecko rozwijało się szybciej, poślij je do żłobka

Najnowsze badania dowodzą, że dzieci które chodzą do żłobka szybciej rozwijają się intelektualnie i społecznie.

Tylko 4 proc. polskich dzieci w wieku do trzech lat uczęszcza do żłobków. Pozostałymi zajmują się rodzice, dziadkowie i nianie. Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że w 2013 roku w Polsce działało 1 526 placówek  (żłobków i klubów malucha) sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3, co łącznie stanowiło 59,6 tys. miejsc dla dzieci.

Jak dowodzą najnowsze badania naukowe przeprowadzone w USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, dzieci które uczęszczają do żłobków, czy klubów malucha, szybciej rozwijają się intelektualnie i społecznie. Oczywiście dotyczy to żłobków o wysokim standardzie i wykwalifikowanej kadrze, gdzie dziecko rzeczywiście będzie miało profesjonalną i wyszkoloną opiekę.

Dlaczego rodzice nie posyłają dzieci do żłobków?

W Polsce większość rodziców decyduje, że dziecko do trzeciego roku życia powinno pozostać w domu i rezygnują ze żłobków, czy klubików malucha. Część z nich uważa, że jedno z rodziców, najczęściej mama, zajmuje się wychowaniem dziecka w domu, albo korzysta z opieki dziadków, czy opiekunek do dziecka. Taka decyzja jest uwarunkowana społecznie, bo rodzice są przekonani, że taka opieka jest najlepsza dla dziecka.
– Takie przekonanie jest na tyle powszechne, że w pewnym sensie kulturowo matki zmuszane są niejako do świadczenia tej opieki w domu nad dzieckiem. Nie zostawia się im żadnej sfery wyboru – wyjaśnia dr Dorota Szelewa, politolożka, ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej, współzałożycielka i prezeska Międzynarodowego Centrum Badań i Analiz (ICRA)

Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka?

– Zaobserwowano, że te dzieci, które korzystały ze żłobka, lepiej radziły sobie w przedszkolu, lepiej uczyły się w szkole, miały lepsze zdolności lingwistyczne, lepsze kompetencje społeczne oraz emocjonalne w porównaniu z grupą, która nie korzystała z tej opieki. Tłumaczono to tak, że dziecko potrzebuje dużo wielorakich bodźców w swoim rozwoju –  opisuje badania dr Dorota Szelewa.
Zatem jaki wiek jest najlepszy, żeby posłać dziecko do żłobka? Według dr Doroty Szelewy dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia można już posłać do żłobka, wcześniej lepiej, żeby zostało z rodzicami w domu. Warto pamiętać, że nie każde dziecko nadaje się do żłobka, dlatego zanim podejmiemy taką decyzję, wybierzmy się z maluchem na dzień w takie miejsce i zobaczmy, jak się tam odnajdzie i czy będzie zainteresowane zabawą z innymi dziećmi, czy wręcz przeciwnie.

Dlaczego rezygnujemy z opieki w żłobku?

Jeśli już któryś z rodziców bierze pod uwagę pomysł posłania dziecka do żłobka, szybko z niego rezygnuje. Zniechęca ich niski standard polskich żłobków, które nie mają finansowego wsparcia z budżetu, a koszty utrzymania takich miejsc są duże.
 – Polityka państwa niedostatecznie wspiera żłobki. Polska jest jednym z niewielu krajów OECD, gdzie nie ma bezpośredniego wsparcia finansowego z budżetu centralnego dla żłobków. Gminy muszą wygospodarować w ramach swoich funduszy środki również na tworzenie i utrzymywanie miejsc w żłobku. Jeśli mówimy o utrzymywaniu takich miejsc wysokiej jakości, to są to duże koszty. Gminy nie mając często takich środków, więc rezygnują  z nich bądź utrzymują minimalną liczbę tych żłobków. Gminy bogatsze sobie radzą – dodaje dr Dorota Szelewa.
Dodatkowym argumentem jest to, że rodzice boją się, że dziecko będzie ciągle chorowało i co wtedy? Dlatego prostszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu z dzieckiem albo skorzystanie z opieki niani.

Zobacz, jakie są korzyści posyłania dziecka do żłobka - radzi dr Dorota Szelewa, ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej:

Źródło: Newseria Lifestyle

Zobacz także: Wiemy, jak wybrać dobry żłobek

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Program Maluch Plus
AdobeStock
Aktualności
Całonocne kolejki, żeby zapisać dziecko do żłobka! O 2.00 rano już nie ma po co się zjawiać
W tym roku rodzice znowu stoją przez całą noc w kolejkach. Program Maluch Plus wszedł w życie w 2017 roku. Czas na kolejne rewolucje z nim związane, bo w żłobkach wciąż brakuje miejsc.

Całą noc liczna grupa rodziców stała przed wodzisławskim żłobkiem, aby zapisać dzieci do jednej z placówek w pierwszym dniu rekrutacji. Absurd? Jeśli chcesz, by twoje dziecko dostało się do państwowej placówki, może nie być łatwo. W Wodzisławiu lista kolejkowa zaczęła tworzyć się dzień wcześniej, przed godziną 21.00. Osoby, które dołączyły o 2.00 czy 3.00 nad ranem, ustawiały się na szarym końcu. Nie jest tak wszędzie, ale jednak wielu rodziców ma problem, by zapisać dziecko do państwowej placówki. Na szczęście szykują się zmiany, które mają poprawić sytuację żłobków , a tym samym rodziców, którzy potrzebują takiego wsparcia, by wrócić na rynek pracy. Będzie łatwiej dostać się do żłobka Po rocznym urlopie rodzicielskim wiele osób musi podjąć trudną decyzję. Jeśli rodziny nie stać, by jedno z rodziców zostało na bezpłatnym urlopie wychowawczym , czas znaleźć opiekę nad maluchem . Ci, który mają dużo szczęścia, mogą liczyć na instytucję babci. Jeśli rodziców nie stać na nianię lub prywatny żłobek zostaje walka o miejsce w żłobku państwowym. Minister Elżbieta Rafalska poszukuje rozwiązań dla problemu braku miejsc w żłobkach dla dzieci. Receptą ma być program Maluch Plus. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zeszłym roku dzięki niemu dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do 3. roku życia. Na koniec bieżącego roku liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych ma wzrosnąć do 185 tys. 450 mln zł na dotacje Wzrost liczby żłobków i klubów nie byłby możliwy, gdyby nie program Maluch Plus — podkreśla Rafalska. W jego ramach resort rodziny przyznaje dofinansowanie z budżetu państwa na uruchamianie nowych miejsc w placówkach oraz na pokrycie bieżących kosztów utrzymania w już istniejących. W 2019 roku na program zostanie przekazane...

trudna sytuacja w polskich żłobkach
AdobeStock
Aktualności
Dostanie się do żłobka to jak wygrana w totka! 1 miejsce na 18 dzieci to nie żart...
Dostać miejsce w żłobku graniczy w Polsce z cudem. Rodzice robią co mogą, ale i tak są bez szans - nawet zapisanie dziecka już w momencie urodzenia nie daje gwarancji miejsca. Co robić w takiej sytuacji i gdzie jest najgorzej?

Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegły rok jeśli chodzi o dostępność dzieci do żłobków - z danych wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w 3 tysiącach 120 żłobkach i klubach dziecięcych. Liczby te obrazują mizerię polskich żłobków i nikłe szanse rodziców na zdobycie miejsca dla swojej pociechy w placówce. Są takie miejsca w Polsce gdzie na jedno miejsce w placówce przypada 18 dzieci. Miejsc jak na lekarstwo Z raportu przygotowanego przez Niania.pl, największego portalu internetowego dla rodziców szukających opieki dla dzieci wynika, że najwięcej chętnych na miejsce w żłobku jest w województwie świętokrzyskim - na 1 miejsce przypadało 18 dzieci. Kiepsko jest także w województwach: warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim - o 1 miejsce walczy 17 dzieci. Słaba sytuacja jest także w województwach: podkarpackim, łódzkim, śląskim, pomorskim i małopolskim . W tych regionach na 1 miejsc przypada od 14 do 13 dzieci. Stosunkowo najlepsza sytuacja jest w województwach opolskim i dolnośląskim - o 1 miejsce ubiega się 8 dzieci. Nieco gorzej, ale i tak lepiej niż w innych regionach jest w województwach mazowieckim i zachodniopomorskim - 10 dzieci na 1 miejsce. Co zrobić, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka? Gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka, niektórzy rodzice powierzają opiekę nad pociechą najbliższym. Posiadanie dziadków , którzy zajmą się maleństwem, jest najlepszym rozwiązaniem, ale też bardzo mało rodziców ma taki luksus, że dziadkowie mieszkają blisko i są chętni aż do takiej pomocy. Jeśli rodzice nie mają nikogo bliskiego, kto pomógłby w opiece nad maluszkiem, warto skorzystać z oferty sprawdzonej i profesjonalnej niani . "Niania może okazać się nawet lepszym rozwiązaniem dla dziecka niż żłobek czy klub dziecięcy" - mówi psycholog i terapeutka dzieci oraz...

rząd zapowiada więcej żłobków
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice zapłacą mniej za żłobki - rząd przeznaczył setki milionów na program Maluch plus
Tysiące dzieci oczekujących na miejsce w żłobku to cały czas jedna z największych bolączek rodziców w Polsce. Rząd chce to zmienić. Ma nowy plan.

    Rządowy program Maluch plus działa od 2017 roku. Z założenia ma wspierać rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, w wieku do trzech lat. Miał zwiększyć liczbę żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomóc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych. Miał poprawić sytuację w dostępie do żłobków, ale potrzeby są nadal ogromne. Szacuje się, że około miliona dzieci pozostaje bez szans na przyjęcie do placówek.     Ma być lepiej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w zeszłym roku dzięki programowi dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do trzeciego roku życia. „Już teraz możemy powiedzieć, że jest duża szansa na pobicie rekordowych wyników z ubiegłego roku. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln złotych" - poinformowała minister Elżbieta Rafalska. Według założeń programu Maluch plus, w 2019 roku powstanie ponad 27 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Ponad 77 tysięcy placówek państwowych otrzyma dofinansowanie swojej działalności, w tym wsparcie otrzymają 728 placówki przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych — ma to być o 90 więcej niż w poprzednim roku. Taniej w prywatnych żłobkach Ministerstwo podkreśliło, że pobyt dziecka w państwowym żłobku to o wiele mniejsze koszty dla rodziców. Resort podaje, że opiekunowie, którzy zdecydowali się lub nie mieli innego wyjścia i zapisali swojego malucha do placówki prywatnej, płacą za jego miesięczny pobyt o ok . 419 złotych więcej. W tym roku ma się to zmienić i rodzice dzieci chodzących do prywatnych żłobków będą mogli skorzystać ze zmniejszonej opłaty miesięcznej. Obniżka wyniesie 100 zł. W żłobkach ma być też bezpieczniej, każdy opiekun będzie zmuszony do przejścia szkolenia z przeprowadzenia pierwszej pomocy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak