Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę u lekarza
Adobe Stock
Zdrowie

Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?

Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Kaszel u niemowlaka może szybko przerodzić się w poważniejszą chorobę, ponieważ niemowlę nie potrafi odkrztuszać zalegającej wydzieliny. Kaszel i katar to jednak niejedyne objawy przeziębienia u niemowlaka. Czasem przeziębione dziecko odmawia ssania, jest apatyczne i płacze.

Jeśli w porę rozpoznasz objawy przeziębienia, zastosujesz inhalacje i zaczniesz oczyszczać nos solą fizjologiczną, szybciej wyleczysz infekcję i pozbędziesz się kaszlu u niemowlaka. Uwaga, nie zawsze można wychodzić na spacer, gdy dziecko ma kaszel!

Spis treści:

 1. Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
 2. Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka?

Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]

Kaszel u przeziębionego niemowlaka

Kaszel u niemowlaka często pojawia się przy przeziębieniu i jest ważnym odruchem obronnym. W zasadzie nie trzeba go tłumić, choć kaszel suchy jest męczący. Przeziębione niemowlę najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze 3-5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona przez wirusowe zapalenie. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.

Uwaga! Przeziębienie u niemowlaka możesz podejrzewać, kiedy dziecko zaczyna pokasływać, z nosa cieknie mu katar, wymiotuje, ma gorączkę lub biegunkę. Niemowlę nie jest jednak w stanie jasno zakomunikować, że źle się czuje, i dopóki nie pojawią się pierwsze typowe objawy przeziębienia u niemowlaka, możesz nie wiedzieć, że choroba już się rozwija. U tak małego dziecka twoją czujność powinno wzbudzić nietypowe zachowanie, takie jak: odmawianie ssania, trudności z zasypianiem, apatia, płacz trudny do utulenia.

Jak rozpoznać i leczyć suchy kaszel u niemowlaka?

Suchy kaszel u niemowlaka to najczęściej skutek:

 • infekcji wirusowej,
 • grypy,
 • refluksu,
 • działania substancji drażniących.


Przy suchym kaszlu nie ma wydzieliny. Odgłos kaszlu jest głuchy, brzmi jak poszczekiwanie, kaszel może być męczący, duszący.

Co podawać? Podawaj dziecku do picia wodę, rozcieńczone kompoty – o temperaturze pokojowej. Jeśli dysponujesz inhalatorem (nebulizatorem), zrób dziecku inhalacje na kaszel, np. z soli fizjologicznej. Dziecku powyżej roku możesz podać ziołowe syropy łagodzące kaszel, np. tymiankowy.

Jeśli przyczyną kaszlu jest infekcja, wypróbuj też inne domowe sposoby:

 • Podaj rozgrzewającą herbatkę z malin lub z lipy, syrop z cebuli, odrobinę czosnku, witaminę C, jeśli twoje dziecko jada już pokarmy inne niż mleko.
 • Podaj środki przeciwgorączkowe, jeśli niemowlę ma gorączkę ponad 38,5°C.
 • Na noc wysmaruj klatkę piersiową oraz plecy dziecka maścią Olbas lub Pulmex baby (powyżej 6. miesiąca życia).
Jeśli kaszel i katar u niemowlaka przedłużają się lub dołączają inne objawy (gorączka, brak apetytu, apatia), koniecznie skontaktuj się z pediatrą.

Jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u niemowlaka?

Mokry kaszel u dziecka rozpoznasz po tym, że pojawia się wilgotna wydzielina. Jego przyczyny to zwykle:

 • infekcja wirusowa,
 • infekcja bakteryjna,
 • refluks,
 • zapalenie krtani,
 • zapalenie oskrzeli lub płuc.


Co podawać? Przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego, gdy suchy kaszel zmieni się w mokry. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje.

Warto pamiętać, że przeziębieniu u niemowlaka wbrew pozorom często towarzyszy ból gardła, choć kiedyś sądzono, że ta dolegliwość nie męczy malutkich dzieci. To nieprawda, po prostu trudno to stwierdzić. Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, piecze i boli, ale nie jest to tak silny ból, który utrudniałby przełykanie.

Zajrzyj do gardła dziecka (najpierw obejrzyj je, gdy dziecko jest zdrowe). Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Można oglądać gardło przy świetle latarki, np. z telefonu. Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.

Na ból gardła u dzieci działają te sposoby:

 • Często przystawiaj dziecko do piersi. Uwaga! Nie podawaj niemowlakowi herbatek, soków czy wody z miodem!
 • Na ból gardła u przeziębionego niemowlaka nie podawaj tabletek do ssania – nie nadają się dla dzieci do 3 lat, maluch nie będzie umiał ich ssać i może się zakrztusić.
 • Stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora.

 

Pamiętaj, że na przeziębienie, katar i kaszel nie jest potrzebny antybiotyk, bo ten lek nie działa na wirusy.

Ważne! Gdyby dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem lub gdybyś na migdałkach zauważyła nalot, gardło byłoby purpurowe albo dziecko miałoby kłopoty z oddychaniem, szybko skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy można iść na spacer, jeśli niemowlę ma kaszel?

Jeśli dziecko nie ma gorączki, a przeziębienie objawia się jedynie katarem i lekkim kaszlem, możesz wyjść z maluchem na spacer. Koniecznie pamiętaj jednak, by ubrać niemowlę odpowiednio do pogody: nie za lekko, ale też nie za grubo, by dziecko się nie przegrzało i nie spociło. Regularnie sprawdzaj temperaturę na jego karku.

Zobacz też:

Czyszczenie noska u niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Czyszczenie noska u niemowlaka: 3 bezpieczne sposoby [PRZETESTOWANE]
Czyszczenie noska niemowlakowi to bardzo ważna czynność, bo tylko drożny nos spełnia swoje zadanie. Gdy nosek u niemowlaka jest zatkany, trzeba go często i dokładnie oczyszczać. Można to zrobić skutecznie, sprawnie i bez stresu, warto jednak wybrać odpowiednią metodę czyszczenia. Rodzice szczególnie chwalą czyszczenie nosa odkurzaczem i płukanie solą fizjologiczną.

Czyszczenie noska u niemowlaka trzeba przeprowadzać delikatnie, ale dokładnie. Tylko czysty nosek sprawia, że powietrze, które wdycha dziecko, jest czyste, ciepłe i nawilżone. Jeśli nos niemowlaka jest zatkany, na przykład z powodu kataru, łatwo może dojść do zapalenia gardła, a nawet oskrzeli czy uszu. Wszystko przez to, że do gardła trafia zimne i zanieczyszczone powietrze. W dodatku zalegająca w nosku wydzielina jest świetną pożywką dla wirusów i bakterii. Instrukcja bezpiecznego czyszczenia noska niemowlaka bez wątpienia przyda się każdemu rodzicowi. Czyszczenie noska niemowlaka: Płukanie nosa niemowlakowi solą fizjologiczną Czyszczenie nosa aspiratorem lub odkurzaczem Czyszczenie noska chusteczkami higienicznymi Do oczyszczania nosa niemowlaka i starszego dziecka przyda się kilka gadżetów – na wszelki wypadek powinny zawsze znajdować się w domowej apteczce. Oto sposoby na bezpieczne i skuteczne czyszczenie nosa dziecka: 1. Płukanie noska niemowlaka solą fizjologiczną     Nos niemowlaka można płukać izotonicznym roztworem wody morskiej w spreju lub solą fizjologiczną. Ten pierwszy jest znacznie wygodniejszy w użyciu – wystarczy rozpylić po jednej dawce do każdej dziurki nosa kilka razy dziennie. Preparat (np. Marimer, Sterimar, spray Nivea Baby) rozrzedzi wydzielinę znajdującą się w nosku. To samo zadanie spełni również zwykła sól fizjologiczna, która świetnie nadaje się do czyszczenia nosa niemowlaka. Można ją aplikować w trakcie porannej toalety dziecka, a w czasie infekcji kilka razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego, pamiętając przy tym, by odczekać chwilę i pozwolić jej spłynąć w głąb nosa.  Uwaga: nigdy nie oczyszczaj wnętrza dziecięcego noska patyczkami higienicznymi. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób delikatną śluzówkę, która je wyściela.  2. Czyszczenie nosa...

szczekający kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Szczekający kaszel u dziecka – jak rozpoznać kaszel krtaniowy i jak go leczyć?
Szczekający kaszel u dziecka, zwany też kaszlem krtaniowym, może uniemożliwić oddychanie. Nie można go lekceważyć, tylko trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. A w przypadku duszności, dzwonić po pogotowie i czekać z dzieckiem przy otwartym oknie (w chłodzie).

Szczekający kaszel u dziecka to bardzo charakterystyczny objaw. Brzmi podobnie do szczekania psa – stąd jego potoczna nazwa. Fachowo przez lekarzy określany jest kaszlem krtaniowym. Szczekający kaszel często pojawia się w nocy i nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – męczy dziecko. Poza charakterystycznym dźwiękiem w trakcie kaszlu krtaniowego mogą pojawić się świsty i duszność. Szczekający kaszel u dziecka najczęściej jest objawem jednej z trzech chorób. Każda z nich wymaga leczenia. Spis treści: Szczekający kaszel u dziecka – przyczyny Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka Szczekający kaszel u dziecka – domowe sposoby Przyczyny szczekającego kaszlu u dziecka Kaszel krtaniowy (szczekający) najczęściej pojawia się u dzieci wskutek trzech schorzeń: refluksu żołądkowo-przełykowego, podgłośniowego zapalenia krtani, wrodzonej choroby dróg oddechowych. Zapalenie krtani można podejrzewać, gdy oprócz szczekającego kaszlu u dziecka wystąpią następujące objawy: złe samopoczucie, gorączka, trudności przy mówieniu, trudności przy połykaniu, chrypka. Szczekający kaszel u dziecka może pojawić się także, gdy w drogach oddechowych utknie ciało obce . Jeżeli masz pewność, że do tego doszło, wykorzystaj techniki stosowane przy zakrztuszeniu u dziecka . Jeśli nie pomogą, ale dziecko kaszle, jest szansa, że wyrzuci z dróg oddechowych blokadę. Jeśli to nie następuje, a dziecko ma problemy z oddychaniem (z trudem łapie powietrze, sinieją mu usta), natychmiast wezwij pomoc. Leczenie kaszlu krtaniowego u dziecka Jeśli dziecko ma atak szczekającego kaszlu i duszność, jak najszybciej dzwoń po karetkę . Gdy czekasz w domu na przyjazd pogotowia, wpuść zimne powietrze, lub wyjdź z dzieckiem (ubranym stosownie do pogody) na balkon. Nie należy bać się mrozu za oknem, trzeba...

Kaszel alergiczny u dziecka
AdobeStoc; Roquillo
Małe dziecko
Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]
Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.

Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia ? Spis treści: Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka? Kaszel alergiczny a astma Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny? Jakie badania zleci alergolog? Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka? Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak: pyłki roślin, ​roztocza kurzu domowego, pleśnie, środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania, sierść psa, kota, świnki morskiej.   Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka. Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia , kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach: w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz