Plac zabaw nie może być byle jaki, bo od stanu urządzeń zależy bezpieczeństwo dziecka. Na co warto zwrócić uwagę wybierając plac zabaw dla maluszka?

Reklama

Polecamy także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

Piaskownica

Piasek w piaskownicy powinien być czysty i co jakiś czas uzupełniany (sprawdź, czy jest go dużo). Lepiej, by murek wokół piaskownicy był drewniany i nie za wysoki, bo taki malcowi będzie łatwiej pokonać.

Zobacz także

Karuzela

Jazda na karuzeli to świetny trening równowagi. Zanim posadzisz (lub postawisz) na niej maluszka, sprawdź, czy koło lekko się porusza. Oceń też, czy krzesełka lub poręcze są stabilne. Dla roczniaka najlepsza będzie karuzela z krzesełkami (z oparciem i barierką z przodu). Natomiast starszak może korzystać z karuzeli platformowej – stojąc na niej, można samemu odpychać się od podłoża, jak na hulajnodze.

Zjeżdżalnia

Oceń, czy konstrukcja nad zjeżdżalnią jest solidna i na tyle wysoka, że dobrze zabezpiecza dziecko przed upadkiem. Zjeżdżalnie dla najmłodszych muszą być niskie i niezbyt strome (by malec się nie przestraszył). Końcówka zjeżdżalni powinna być tak ukształtowana, by zjeżdżający maluch nie uderzał gwałtownie nóżkami o ziemię. Boki zjeżdżalni muszą być odpowiednio wyprofilowane (smyk wtedy nie wypadnie).

Huśtawki

Kołysanie się uspokaja, działa też na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę i koncentrację. Aby było bezpieczne, konstrukcje huśtawek muszą być stabilne i przy bujaniu nie mogą się poruszać. Odstęp pomiędzy huśtawkami powinien być na tyle duży, by nie doszło do zderzenia. Huśtawki muszą być przystosowane do dzieci w różnym wieku. Te dla najmłodszych powinny mieć obowiązkowo dodatkowe zabezpieczenia w postaci oparcia z tyłu i barierki z przodu.

Przeczytaj dlaczego dzieci lubią się huśtać

Ogrodzenie

Zwróć uwagę, czy cały plac zabaw jest ogrodzony (a płotek na tyle wysoki, że psy nie pokonają go jednym susem). Zobacz również, jak zabezpieczone są furtki. Koniecznie powinny mieć zasuwki, by małe dziecko nie wyszło samo z placu zabaw.
[CMS_PAGE_BREAK]

Oznaczenia

Sprawdź, czy jest tabliczka zakazująca wprowadzania psów – mogą przenosić niebezpieczne bakterie, najczęściej też zanieczyszczają piasek odchodami.

Drzewa

Jeśli na terenie placu lub tuż za ogrodzeniem są drzewa, w słoneczny dzień łatwiej będzie znaleźć trochę cienia.

Koniki

Różnego typu koniki do bujania muszą mieć naoliwione i mocne sprężyny, które doskonale utrzymają ciężar malucha.

Ławeczki

Dobrze, jeśli są ustawione blisko placyku. Wstając do smyka, będziesz miała na oku rzeczy pozostawione na ławce, np. torbę z akcesoriami.

Drabinki

Wspinanie się po drabinkach ćwiczy naprzemienne ruchy rąk i nóg, a te dobrze wpływają na współdziałanie półkul mózgowych.
Drabinki nie mogą się kołysać i przechylać. Zobacz też, czy wszystkie elementy są ze sobą dobrze zespawane. Stercząca poręcz mogłaby zranić.

Nawierzchnia

Nawierzchnia placu powinna być równa i czysta. Upadek na piasek jest mniej bolesny, ale trawę lub tartan prościej utrzymać w czystości. A po deszczowym dniu łatwiej po niej biegać niż po rozmoczonym piasku.

Reklama

Polecamy także: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw

Reklama
Reklama
Reklama