Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

10 sprawdzonych pomysłów na zacieśnianie rodzinnych więzi

Zabawa to ulubiony sposób zdobywania przez dzieci różnych umiejętności, także bycia razem. Bawiąc się, dasz smykowi wielką radość z tego, że jesteście rodziną.

Jak by nie patrzeć, rodzina to poważna sprawa. Ale zakładając ją, można się też dobrze bawić. Podsuwamy pod rozwagę kilka pomysłów. Być może dzięki nim poczujecie się sobie jeszcze bliżsi.

Sprawdź także: Rodzina to jest siła!
 

Narada rodzinna

Stwórzcie Radę Rodzinną, do której będą należeć wszyscy członkowie rodziny. Rada od czasu do czasu musi spotykać się na zebraniach (osoby, które chodzą na zebrania, w oczach maluchów są ważne!). Ustalcie termin spotkań, np. co tydzień, raz w miesiącu, lub organizujcie je tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.
Zebrania służą wspólnemu rozwiązywaniu problemów, planowaniu np. wolnego czasu (gdzie pójdziemy w sobotę po południu, dokąd udamy się na wakacje, kogo zaprosimy na imieniny). Pamiętajcie o demokracji – głos dzieci liczy się tak samo jak wasz. Spiszcie pomysły, które podsuwają maluchy (te kontrowersyjne też). Omówcie je, wskazując wady i zalety.

Sprawdź także: Kochać, znaczy szanować
 

Wspólna pasja

Dzwonki, modele samochodów, muszle. Znajdźcie coś, co chcielibyście kolekcjonować. Wspólna pasja bardzo zbliża, pozwala spędzać razem więcej czasu i w domu, i poza nim.
Dzielcie zainteresowania swoich dzieci, biorąc jednak pod uwagę, że bardzo będą się zmieniać w miarę dorastania maluchów. Od zbioru dziwnych patyków przez niezliczone ilości kasztanów, kolekcję pocztówek ze starymi tramwajami itp. Pomóżcie dziecku w gromadzeniu tych skarbów, za jakiś czas waszą uwagę pochłoną bardziej wartościowe eksponaty.
 

Umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie

Przekażcie dziecku swoje umiejętności. Przynajmniej jedną, ale za to popisową, której nauczyliście się od waszych rodziców lub dziadków, np. robienie sernika według przepisu babci, który udaje się tylko wtajemniczonym. A może żonglowanie trzema piłeczkami na miarę zręczności taty.
 

Kronika rodzinna

Wiele rodzin chce ją mieć, ale tak naprawdę niewiele rodzin ją prowadzi. Głównie z obawy, że nie podołają konieczności żmudnego opisywania dnia po dniu. Nie musicie wypełniać jej tak drobiazgowo, wystarczy opisywać ważne wydarzenia rodzinne, imieniny, urodziny, święta, wizyty szczególnych gości (można poprosić ich o wpis), przyjęcia. Wartość kroniki podniosą zdjęcia, rysunki zrobione przez dzieci itp.
 

Rodzinny symbol

Opracujcie swój znak, gest na powitanie i pożegnanie albo hasło i odzew. Drużyna piłkarska ma jednakowe koszulki, więc może i wy zafundujecie sobie swój strój, np. T-shirt z rodzinnym zdjęciem (do zrobienia w prawie każdym punkcie foto).
Dobrym pomysłem jest zamówienie pieczątki z waszym logo (wcześniej musicie je opracować). Ostemplujcie rodzinne dokumenty, np. uchwały Rady Rodziny, kartki wysyłane na święta itp.

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

rodzina, kuchnia
Panthermedia
Żywienie
7 korzyści z rodzinnych obiadów
Byle jak, byle gdzie i byle z kim – tak w żadnym razie nie powinny wyglądać codzienne posiłki. Choć w naszym zabieganym świecie to niełatwe, zadbaj, by przy stole choć raz dziennie spotkała się cała rodzina. I to co najmniej z kilku powodów.

Choć zasiadanie do stołu z rodziną jest bardzo ważne aż dla 82 proc. Polaków, to przeciętnie poświęcamy na wspólny posiłek zaledwie 23 minuty dziennie! I to włączając w ten czas gotowanie. Tak wynika z badań, które zostały wykonane na zlecenie marki Knorr w 2008 roku. Gdy ma się małe dziecko, tym bardziej brakuje na to czasu, ale jest to jeszcze ważniejsze. A może by tak już od dziś postarać się to zmienić? Bo posiłki nie są tylko okazją do zaspokajania głodu, choć na pierwszy rzut oka tak się wydaje. Codzienne spotkania przy stole dają dużo więcej i są okazją do czegoś ważniejszego. Wspólne posiłki… 1. Kształtują zdrowe nawyki żywieniowe Nawet jeśli twoje dziecko jest bardzo malutkie i dopiero nauczyło się samodzielnie siedzieć, posadź je przy stole z całą rodziną. To ważne, by już od najmłodszych lat widziało, co jedzą dorośli, i uczyło się, jak zdrowo się odżywiać. W pewnym momencie, gdy już będzie gotowe, samo sięgnie po to, co jedzą wszyscy, a potem się w tym rozsmakuje. Z pewnością właśnie tak będzie, o ile sami jecie… zdrowo. Dobre nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie przy rodzinnym stole zostają do końca życia. To, że dzieci często jedzące posiłki z rodziną jedzą zdrowiej, potwierdzają zresztą naukowcy. Badania prof. Matthew Gillmana z Harwardzkiej Szkoły Medycznej pokazały, że dzieci, które regularnie jadały z rodziną, najczęściej spożywały więcej owoców i warzyw, mniej smażonych potraw, nasyconych tłuszczów i tłuszczów trans, a także piły mniej napojów gazowanych niż te, które na ogół jadały same.   2. Zapobiegają nadwadze Ta sprawa wiąże się oczywiście z dobrymi nawykami żywieniowymi (patrz wyżej), czyli jedzeniem zdrowych i wartościowych produktów, ale nie tylko. Okazuje się również, że ponieważ jedzony z rodziną posiłek staje się...

Jak przestać się kłocić o sprawy związane z dzieckiem?
Związki i seks
Kryzysy małżeńskie: co cię czeka na różnych etapach związku
Przekonaj się, jakie problemy czekają cię na każdym z etapów małżeńskiego życia, a łatwiej zapobiegniesz możliwym konfliktom.

Małżeństwo jest jak bieg z przeszkodami. Zaczynamy go pełni wiary i energii, gdy nagle pojawiają się przeszkody, które trzeba pokonać. Za każdym razem, gdy wydaje się, że już wychodzimy na prostą, pod nogami wyrasta nowa kłoda. Na szczęście, niektóre problemy można przewidzieć . Wiedząc, jaka przeszkoda pojawi się za zakrętem, łatwiej ją ominąć. Problemy zaraz po ślubie Co was czeka po ślubie? Na początku wspólna przyszłość wydaje się świetlana. Młodzi małżonkowie, idealizując siebie nawzajem, nie zdają sobie sprawy z czekających ich problemów. A tych już wkrótce pojawi się bardzo dużo, ponieważ oboje partnerzy wnoszą do nowej rodziny często zupełnie odmienne wartości, oczekiwania i przyzwyczajenia, które wynieśli ze swoich rodzinnych domów. Często już w pierwszych miesiącach po ślubie musicie rozwiązać ogromną liczbę kwestii, z których wielu nie można było wcześniej przewidzieć. Trzeba więc ustalić choćby to, kto porządkuje czyje ubrania, w jakich porach będziecie jadali posiłki, kto jest odpowiedzialny za zaopatrzenie lodówki, czy ubrania mogą leżeć na krześle itp. Ale przed Wami również dużo trudniejsza sztuka – musicie dojść do porozumienia w tak fundamentalnych sprawach jak rola kobiety i mężczyzny w waszym małżeństwie, zakres prywatności każdego z was, stosunki z przyjaciółmi i rodzinami. Zwłaszcza ta ostatnia sprawa bywa przyczyną wielu kłopotów – jeśli młoda para nie wypracuje sobie pewnej niezależności od wpływu rodziny, może to być przyczyną rozłamu w małżeństwie.  Jak zapobiec konfliktom po ślubie? Im więcej będziecie za sobą rozmawiać, tym lepiej. Nie bójcie się otwartych sporów i poruszania trudnych tematów , w nadziei, że „jakoś się ułoży”. W miarę upływu czasu przemilczane dotąd rozbieżności będą ujawniać się z coraz większą siłą, a wcześniej nie omówione...

rodzina zastępcza
Adobe Stock
Prawo i finanse
Jak zostać rodziną zastępczą – warunki, finansowanie [ETAPY KROK PO KROKU]
Aby zostać rodziną zastępczą należy spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek. Proces ten składa się z kilku etapów, podczas których kandydaci na rodziców zastępczych są sprawdzani i oceniani. Przechodzą także odpowiednie szkolenie. 

O tym, kto może stworzyć rodzinę zastępczą i jakie trzeba spełnić kryteria, decydują przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011. r. Jest kilka rodzajów rodzin zastępczych: zawodowa, specjalistyczna, niespokrewniona. Bliscy także mogą stworzyć taką rodzinę zastępczą dla dziecka, np. babcia – może zostać rodziną zastępczą spokrewnioną.  Spis treści: Rodzina zastępcza - na czym polega? Kto może zostać rodziną zastępczą? Jak zostać rodziną zastępczą? - krok po kroku  Rodzina zastępcza - warunki, które trzeba spełnić Rodzina zastępcza - rodzaje Rodzina zastępcza - dofinansowanie Rodzina zastępcza - ulgi na dziecko  Rodzina zastępcza - wsparcie instytucji   Rodzina zastępcza - na czym polega? Rodzina zastępcza, nazywana także pieczą zastępczą,  to forma pomocy dziecku, a także jego rodzinie, która znalazła się w trudnej sytuacji i nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka. Rodzinę zastępczą tworzą osoby chcące opiekować się dzieckiem, którego nie są biologicznymi rodzicami. Utworzenie rodziny zastępczej, w przeciwieństwie do adopcji , nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Rodzice zastępczy tworzą dziecku dom na jakiś czas. To oznacza, że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeżeli uda jej się pokonać życiowy kryzys. Ideą rodzin zastępczych jest to, aby nie rozdzielać rodzeństw i w ten sposób nie sprawiać dzieciom dodatkowego bólu. Stąd dążenie, aby rodzeństwa mieszkały razem – w jednej rodzinie zastępczej lub w jednym rodzinnym domu dziecka. Kto może zostać rodziną zastępczą? Rodziną zastępczą może zostać: małżeństwo para żyjąca w związku nieformalnym osoba bez partnera życiowego. Jak zostać rodziną zastępczą - krok po kroku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak