Rodzina

12 tysięcy na dziecko
rodzina
zasiłki dla rodziców

12 tysięcy na dziecko – od kiedy, dla kogo, zasady, wniosek

Kto i kiedy może dostać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko? Opisujemy najważniejsze zasady programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, które powinni znać wszyscy świeżo upieczeni rodzice.
Luiza Słuszniak Magdalena Drab
Leo Messi: wspaniały mąż, ojciec i piłkarz
rodzina
dzieci gwiazd
piłkarz

Leo Messi: wspaniały piłkarz, mąż i tata. Ile ma dzieci i kim jest jego żona?

Lionel Messi to Argentyńczyk, który uchodzi za jednego z najlepszych piłkarzy świata. Prywatnie jest mężem Antonelli Roccuzo, którą poznał, gdy była… 5-letnią dziewczynką. Para jest rodzicami trójki dzieci. Sprawdziliśmy, w jakim wieku są synowie Messiego i jakie noszą imiona, a także jaką rolę w życiu gwiazdy futbolu odegrała babcia i ojciec.
Luiza Słuszniak
tradycje świąt bożego narodzenia
rodzina
Boże Narodzenie
zwyczaje

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

Tradycje świąt Bożego Narodzenia w Polsce kultywuje się od wielu lat. Ubieranie choinki, dawanie prezentów, 12 wigilijnych potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd – to najbardziej znane zwyczaje świąteczne w naszym kraju.
Joanna Biegaj
Rogale świętomarcińskie - legenda
rodzina
tradycje
zwyczaje

Rogale świętomarcińskie: legenda pełna dobra 

Rogale świętomarcińskie to tradycyjny przysmak z Poznania i okolic, jedzony 11 listopada od ponad stu lat. Ale smak słodkich półksiężyców z nadzieniem z białego maku znają nie tylko mieszkańcy Wielkopolski… O tym, dlaczego w listopadzie je się rogale marcińskie, mówi piękna legenda.
Luiza Słuszniak
Bon turystyczny przedłużenie
rodzina
wakacje
wakacje dla dzieci

Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 

Czas na wykorzystanie bonu turystycznego został przedłużony. Ta wiadomość z pewnością ucieszy wiele rodzin, które nie zdążyły jeszcze skorzystać z 500 plus na wakacje. Sprawdź, do kiedy będzie ważny bon turystyczny.
Joanna Biegaj
56-latka urodzi niebawem swoją wnuczkę
niepłodność
rodzina
zapłodnienie pozaustrojowe

56-latka urodzi niebawem swoją wnuczkę. Jak to możliwe?!

Nancy Hauck, 56-letnia babcia z Utah postanowiła pomóc synowi i synowej. Gdy okazało się, że 30-letnia Cambria nie może mieć więcej dzieci, teściowa postanowiła je urodzić. Termin porodu planowany jest na 5 listopada.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Pomalowałam Adasiowi paznokcie. Bo chciał. A brat wyskoczył na mnie, że nie mam mu z syna dziewczyny nie  robić!”
rodzina
kłótnia
opieka nad dzieckiem

„Pomalowałam bratankowi paznokcie – bo chciał. A brat wyskoczył na mnie, że mam mu z syna dziewczyny nie robić!” [LIST DO REDAKCJI]

„Jestem ciocią Adasia i kocham go nad życie. Tym bardziej że moje córki są już nastolatkami i już nie chcą się bawić z mamą, mają własne życie. Dlatego zawsze chętnie pomagam bratu i bratowej w opiece nad Adasiem. Tego dnia naprawdę miło spędziliśmy czas i nawet nie przeszło mi przez myśl, do jakiej tragedii dojdzie. Czy naprawdę zrobiłam coś aż tak złego?”, napisała do nas jedna z czytelniczek, mama nastoletnich dzieci, prosząc inne mamy o wsparcie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Nowy dom dla Filipka
dziecko
rodzina

3,5-letni Filipek potrzebuje kochających rodziców! Nie zna świata poza szpitalem

Filipek to 3,5-letni chłopiec, który najbardziej na świecie potrzebuje ciepła, troski i miłości – bezpiecznego domu i kochających rodziców. Całe swoje życie spędził w szpitalu. Pomóżmy mu znaleźć nową rodzinę!
Joanna Biegaj
Młodzi Polacy nie chcą mieć ani jednego dziecka
rodzina
rodzina wielodzietna
polityka rodzinna

Najnowsze badania CBOS: młodzi Polacy nie chcą mieć ani jednego dziecka

Aż 21% młodych Polaków nie planuje w przyszłości ani jednego dziecka. I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Okazało się też, że zaledwie 54% Polaków ma aktualnie tyle dzieci, ile by chciała – większość wolałaby mieć więcej dzieci…
Luiza Słuszniak
„Z dziećmi z in vitro jest jak z psami z hodowli”. Skandaliczna wypowiedź komentatorki TVP
rodzina
in vitro
leczenie niepłodności

„Z dziećmi z in vitro jest jak z psami z hodowli”. Skandaliczna wypowiedź komentatorki TVP

Anna Derewienko, komentatorka jednego z programów TVP Info wypowiedziała się w mediach społecznościowych na temat dzieci poczętych metodą in vitro, porównując je do psów hodowlanych. Według Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych taka wypowiedź jest przejawem dyskryminacji.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Ten ojciec z Tik Toka nie ma litości: „Wydajcie te pieniądze na jakieś dzieci”
rodzina
kampania społeczna
współczynnik dzietności

Plakaty „Gdzie są TE dzieci?” fundacji Kornice to reprymenda dla kobiet, bo… nie rodzą

Plakaty „Gdzie są TE dzieci?” – to główne pytanie kampanii zorganizowanej przez Fundację Nasze Dzieci Kornice. Spadek dzietności to fakt, jednak fundacja pro-life idealizuje przeszłość, przekonując, że „kiedyś to było lepiej”. Czy rzeczywiście tak było?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Niskorosła mama: lekarze odradzali jej ciążę
rodzina
niepełnosprawność

Słyszała, że nie powinna zachodzić w ciążę, bo jest niskorosła. „To nie była łatwa decyzja”

Charli i Cullen Adams od lat mierzą się z krytyką. Nawet lekarze odradzali im zakładanie rodziny – z obawy, że ich dziecko odziedziczy po nich chorobę. Nie zamierzali jednak rezygnować ze swoich marzeń. Dziś wychowują troje dzieci – dwie dziewczynki z niskorosłością i zdrowego chłopca.
Hanna Szczesiak
Czy ostre jedzenie jest zdrowe?
rodzina
zdrowie
dieta

Czy ostre jedzenie jest zdrowe?

Opinie na temat tego, czy ostre jedzenie jest zdrowe, są podzielone. Jednak zgodnie z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki regularnie spożywanie pikantnych potraw może wydłużyć życie aż o 10 lat. Dowiedz się, jaki sekret tkwi w ostrym jedzeniu, jaki ma wpływ na organizm i komu szkodzi.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Moja kuzynka chciała ogłosić, że jest w ciąży, podczas mojego baby shower. Wyprosiłam ją”
rodzina
kłótnia
baby shower

„Moja kuzynka chciała ogłosić, że jest w ciąży, podczas mojego baby shower. Wyprosiłam ją”

Przyszła mama nie mogła pohamować emocji i wyrzuciła ciężarną kuzynkę z przyjęcia. Powód? Ta chciała skraść jej baby shower. „Kilka tygodni temu ciocia powiedziała mojej mamie i mi, że moja kuzynka jest w ciąży. Bardzo się cieszymy. Jednak moja ciocia powiedziała, że planują ogłosić ciążę podczas mojego baby shower, ponieważ i tak mamy duże przyjęcie”. Organizatorka była innego zdania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Anna Dereszowska miała kłopoty z teściami
teściowa
rodzina
relacje w rodzinie

Anna Dereszowska szczerze o relacjach z teściami. „Czułam, że teść deprecjonuje to, co robię”

Anna Dereszowska straciła mamę jako 9-letnia dziewczynka. Jednak, jak przyznała, nigdy nie brakowało jej matki tak bardzo jak wtedy, gdy urodziła swoje pierwsze dziecko. Ostatnio aktorka powiedziała, że nie mogła wtedy liczyć na wsparcie teściowej – chodzi o matkę jej byłego partnera Piotra Grabowskiego.
Luiza Słuszniak
Joanna Koroniewska w szczerym wyznaniu
dziecko
rodzina
poronienia

Joanna Koroniewska w przejmującym wyznaniu: „To była najtrudniejsza walka w naszym życiu”

Joanna Koroniewska zdobyła się na bardzo szczere wyznanie. Opowiedziała o trudnych momentach, które towarzyszyły jej oraz Maciejowi Dowborowi w walce o szczęśliwą rodzinę.
Joanna Biegaj
dwie godziny dla rodziny
rodzina

Dwie Godziny dla Rodziny 2022 – co to za akcja, na czym polega, kiedy się odbywa?

Współczesność nie sprzyja dbaniu o relacje rodzinne – ciągły pośpiech, nadgodziny w pracy, dlatego co roku organizowana jest specjalna akcja „Dwie Godziny dla Rodziny”, do której mogą przystępować firmy na całym świecie. Sprawdź, kiedy odbywa się ta akcja i na czym konkretnie polega.
Joanna Biegaj
Dzień Rodziny
rodzina
polityka rodzinna

Międzynarodowy Dzień Rodziny 2022 – kiedy wypada, jak się go obchodzi?

Międzynarodowy Dzień Rodziny to szczególny dzień w roku, ustanowiony przed Zgromadzenie Ogólne ONZ, w którym rodziny mogą spędzić ze sobą dwie godziny więcej. Wszystko dzięki akcji "Dwie Godziny dla Rodziny", która zachęca pracodawców do skrócenia dnia pracy o 120 minut. Kiedy i pod jakim hasłem obchodzimy Dzień Rodziny w 2022 roku?
Milena Oszczepalińska
Cytaty o rodzeństwie
rodzeństwo
rodzina
cytaty

Cytaty o rodzeństwie, czyli o przyjaciołach na całe życie

Cytaty o rodzeństwie ukazują tę piękną relację, której z nikim innym nie da się stworzyć. Rodzeństwo zna nas od zawsze i jest powiernikiem naszych najskrytszych tajemnic. Chociaż bywa różnie, zazwyczaj jesteśmy w stanie wskoczyć za sobą w ogień. Poniżej znajdziesz ciekawe i inspirujące cytaty o rodzeństwie.
Klaudia Stawiarska
 Przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy. 5-letnia Nastka skradła serce mojego męża – wszyscy ją uwielbiają!
rodzina
pomoc bezinteresownie

„Przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy. 5-letnia Nastka skradła serce mojego męża – wszyscy ją uwielbiają!” [LIST DO REDAKCJI]

Właśnie mijają dwa tygodnie, odkąd przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy. Mimo że zdążyliśmy nasłuchać się od znajomych, jacy to Ukraińcy są wybredni i że ich dzieci mogą „zarazić” nasze lękami i płaczem – postanowiliśmy pomóc. I już wiemy, że to była jedna z najlepszych decyzji, jaką podjęliśmy.
redakcja mamotoja.pl
Aborcja w Polsce. Trudna sytuacja Ukrainek
ciąża
rodzina
aborcja

Wojna i aborcja to takie samo ludobójstwo?! Kaja Godek twierdzi, że tak

Z Ukrainy ucieka coraz więcej kobiet. Także w ciąży. Czy traumatyczne doświadczenie wojny, strata najbliższych i widok zakrwawionych ludzkich zwłok na ulicach sprawią, że kobiety mimo wszystko będą chciały urodzić?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Nazwiska ukraińskie: jakie są, pochodzenie, cechy charakterystyczne
rodzina
nauka języków obcych

Nazwiska ukraińskie: cechy charakterystyczne, pochodzenie. Wiele z nich to nazwiska Polaków

Jakie są nazwiska ukraińskie? Jak wyglądają ukraińskie nazwiska męskie i żeńskie. Jakie jest ich pochodzenie, które są szlacheckie? Okazuje się, że nazwiska ukraińskie w Polsce są bardzo popularne – sprawdź, czy nosi je ktoś z twojego najbliższego otoczenia.
Luiza Słuszniak
ojciec spotyka się z córka na granicy polsko-ukraińskiej
rodzina
uchodźcy
tata i córka

Spotkanie ojca z córką. Szczęścia dziecka nie można opisać

„Tatusiu!” – z tymi słowami dziewczynka rzuca się w ramiona ojca. Wzruszający moment uchwycił hiszpański fotograf David Melero Pena. Do ponownego spotkania po dramatycznej rozłące doszło 6 marca na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wojna w Ukrainie, Rosjanie zabili mu żonę i dzieci
rodzina
śmierć
aktualności

Putinowskie wojska zabiły mu żonę i dzieci. O zbrodni dowiedział się z mediów społecznościowych

Mężczyzna przypadkowo dowiedział się o śmierci najbliższych. Żonę i dzieci rozpoznał po rozrzuconych ubraniach i roztrzaskanej walizce. Do dramatycznych wydarzeń doszło w niedzielę (06.03) w okolicach Kijowa.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Wołodymyr Zelenski z rodziną
rodzina

Wołodymyr Zełenski ma ukochaną żonę i dwoje dzieci. Kim są?

Prezydent Ukrainy zasłynął niebywałą odwagą i oddaniem swojemu krajowi. Cały świat patrzy na jego walkę o wolność Ukrainy, a Wołodymyr Zełenski podkreśla, że walczy także dla swoich dzieci. Co wiadomo o jego rodzinie?
Magdalena Drab
rocznice ślubu
rodzina
ślub

Rocznice ślubu – jakie są? Nazwy i symbole

Rocznice ślubu mają swoje nazwy, które symbolizują etapy, jakie przechodzi małżeństwo. Nazewnictwo to ma już ponad stuletnią tradycję. Autorką części nazw rocznic ślubu jest amerykańska pisarka, znawczyni etykiety i zasad dobrego wychowania – Emily Post. Wyjaśniamy, jak nazywają się poszczególne nazwy rocznic ślubu i jakie jest ich znaczenie.
Ewa Janczak-Cwil
rodzina zastępcza
rodzina
prawo dla rodziców

Jak zostać rodziną zastępczą – warunki, finansowanie [ETAPY KROK PO KROKU]

Aby zostać rodziną zastępczą należy spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek. Proces ten składa się z kilku etapów, podczas których kandydaci na rodziców zastępczych są sprawdzani i oceniani. Przechodzą także odpowiednie szkolenie. 
Joanna Biegaj
projekt Instytutu Rodziny i Demografii
rodzina

Krytyka projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. Doszło jednak do ostrej krytyki tego pomysłu ze strony opozycji.
Joanna Biegaj
Agnieszka Filochowska pokazała synków. Rodzinne szczęście rolników kwitnie
rodzina
dzieci gwiazd
szczęśliwa rodzina

Agnieszka Filochowska pokazała synków. Rodzinne szczęście rolników kwitnie!

Agnieszka i Robert Filochowscy to jedna z najbardziej lubianych par, które pokochały się dzięki programowi „Rolnik szuka żony”. Ostatnio rolniczka pokazała najnowsze zdjęcia dwóch synków, Tomka i Adasia.
Luiza Słuszniak
Szczena z „Chłopaków do wzięcia”: zabrali mi syna
rodzina
rodzina zastępcza

Szczena z „Chłopaków do wzięcia”: zabrali mi syna

Ryszard Dąbrowski, znany widzom programu „Chłopaki do wzięcia” jako Szczena, poinformował ostatnio, że odebrano mu dziecko. Mały Marcel miał trafić do rodziny zastępczej z powodu „małej awantury”.
Luiza Słuszniak