Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
fobia szkolna
Adobe Stock
Wychowanie

Fobia szkolna – objawy, przyczyny, leczenie nerwicy szkolnej

Niechęć do szkoły wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest leniwe. Uczeń może borykać się z fobią szkolną, czyli panicznym lękiem związanym ze szkołą. Towarzyszą mu wtedy również objawy somatyczne, np. ból brzucha, biegunka, stany podgorączkowe, ból głowy.

Oznaką fobii szkolnej jest to, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola lub szkoły i próbuje wymusić na rodzicach, by zostało w domu. Jeśli próby pomocy dziecku przez rodziców i nauczycieli nie pomagają – konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego lub psychiatry. Jakość życia dzieci, które cierpią z powodu fobii szkolnej, jest znacznie obniżona i porównywalna do osób z rozpoznaniem depresji. Fobii szkolnej towarzyszą obawy związane z niską samooceną, strachem przed ośmieszeniem, krytyką lub odrzuceniem. 

Spis treści:

  1. Fobia szkolna – co to jest?
  2. Fobia szkolna – objawy
  3. Fobia szkolna – przyczyny
  4. Jak postępować z dzieckiem z fobią szkolną?
  5. Czy fobia szkolna mija?
  6. Lęk przed szkołą – leczenie

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Fobia szkolna – co to jest?

Fobia szkolna to jedna z nerwic dziecięcych. Określa się ją również jako skolionofobię albo didaskaleinofobię. Fobia szkolna należy do zaburzeń lękowych, które są związane ze środowiskiem szkolnym, a także wymaganiami i obowiązkami stawianymi przed dzieckiem. Taki lęk szkolny może być spowodowany trudnościami w nauce, ale również strachem przed nauczycielem, kolegami. Z pewnością nie należy go lekceważyć! 

Fobia szkolna – objawy

Objawy fobii szkolnej to przede wszystkim niechęć dziecka do chodzenia do szkoły. Wiążę się to z lękiem, obawami, bardzo silnym stresem. Objawy nerwicy szkolnej wywołane lękiem mogą przybierać także postać somatyczną. Pojawiają się:

Objawy fobii szkolnej nasilają się, gdy dziecko wie, że następnego dnia będzie musiało pójść do szkoły, a także o poranku. Nie występują jednak w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Fobia szkolna – przyczyny

Przyczyn fobii szkolnej może być wiele, między innymi to:

  • molestowanie w szkole,
  • przemoc domowa,
  • zastraszanie i bicie przez kolegów,
  • wyśmiewanie przez rówieśników lub nauczycieli,
  • zbyt surowe ocenianie i krytykowanie przez nauczycieli,
  • niskie poczucie własnej wartości wywołane np. niepełnosprawnością czy wadą wymowy,
  • postawa lękowa rodzica (przerzucenie własnego lęku na dziecko),
  • nadopiekuńczość rodziców,
  • silne tendencje perfekcjonistyczne dziecka,
  • brak umiejętności radzenia sobie z krytyką, presją rówieśników, czy frustracją.

Powodem może być również to, że rodzice i nauczyciele mają zbyt wygórowane oczekiwania względem dziecka, a ono obawia się porażki. Czasami wpływają też znaczące zmiany, które zachodzą w życiu, np. przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby, kłopoty finansowe rodziny, rozwód rodziców.

Fobia szkolna często współistnieje z:

  • lękiem separacyjnym – zaburzeniem lękowym, które u uczniów ujawnia się między 7. a 9. rokiem życia. Dzieci w wieku szkolnym przeżywają silny stres w sytuacji oddzielenia się od rodzica lub opiekuna;
  • lękiem społecznym – wynikającym  z obawy przed kontaktem z rówieśnikami, znalezieniem się w centrum zainteresowania oraz strachem przed oceną np. strach przez tym, że powie coś, co zostanie uznane za głupie, a tym samym skompromituje się, zostanie wyśmiane;
  • innymi fobiami specyficznymi – objawiającymi się panicznym strachem przed konkretną sytuacją (np. klaustrofobia – lęk przed przebywaniem w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach) lub czynnikiem (np. arachnofobia – lęk przed pająkami);
  • zaburzeniami lękowymi z napadami paniki – pojawiają się najczęściej u uczniów w okresie dorastania. W trakcie epizodu, dziecko odczuwa silny lęk, któremu towarzyszą fizyczne objawy: duszności, zawroty głowy, przyśpieszone bicie serca.

Jak postępować z dzieckiem z fobią szkolną?

Lęk jest odczuciem subiektywnym, dlatego też nie powinniśmy oceniać dziecka naszą miarą, bagatelizować jego emocji, a także celowo narażać na sytuacje, które wywołują u niego strach i panikę (tzw. terapia szokowa). Co zatem można zrobić, by pomóc dziecku?

  • Wysłuchać, okazać zrozumienie i wspólnie wymyślić rozwiązania, które mogłyby  poprawić sytuację lub zażegnać problem.
  • Czytać wspólnie bajki i opowiadania terapeutyczne, które pomogą dziecku oswoić się z lękiem.
  • Nauczyć dziecko rozpoznawać reakcje swojego ciała, aby mogło zastosować techniki relaksacyjne (np. głębokie, miarowe oddychanie).
  • Praktykować jogę dla dzieci lub mindfulness.

Czy fobia szkolna mija?

Tak, jeśli zastosuje się odpowiednie leczenie i profilaktykę. Zazwyczaj terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że czas trwania leczenia u każdej osoby może przebiegać inaczej.

Lęk przed szkołą – leczenie

Zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie lęku przed szkołą jest bardzo ważne, ponieważ jego brak może w sposób destrukcyjny wpłynąć między innymi na edukację dziecka, a także relacje z rodziną i rówieśnikami. W leczeniu fobii szkolnej dobrze sprawdza się psychoterapia, czasami konieczne jest również połączenie jej z leczeniem farmakologicznym. Dziecko w takiej sytuacji może skorzystać też z nauczania indywidualnego, jednak nie jest ono rozwiązaniem samym w sobie. Najważniejsza jest praca terapeutyczna nad lękami i trudnościami dziecka.

Zobacz także

lęk separacyjny u dzieci
Adobe Stock
Pielęgnacja
Co to jest lęk separacyjny i jak sobie z nim radzić? Kiedy się objawia?
Lęk separacyjny jest zaburzeniem, podczas którego dziecko obawia się rozłąki ze swoimi bliskimi. Ten nieuzasadniony lęk pojawia się wtedy, kiedy ma dojść do rozłąki lub na samą myśl o niej. Lęk separacyjny występuje zarówno u niemowlaka, rocznego dziecka, jak i np. dwulatka. Niekiedy borykają się z nim również dorośli.

Lęk separacyjny to normalne zjawisko, które jest związane z rozwojem emocjonalnym dziecka. W chwili, kiedy się pojawia, dziecko może reagować płaczem, złością, rozdrażnieniem. Wraz z lękiem separacyjnym u dziecka mogą pojawiać się objawy fizyczne, takie jak np. ból brzucha, zaburzenia snu. Przedłużający się lęk separacyjny, który nie jest leczony, może w przyszłości prowadzić do zaburzeń lękowych, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak sobie radzić z lękiem separacyjnym? Jak przeprowadzić rozstanie, aby ułatwić ten proces dziecku? Spis treści: Lęk separacyjny – co to jest? Lęk separacyjny – objawy Lęk separacyjny u dziecka – kiedy się objawia? Lęk separacyjny u dziecka – ile trwa? Lęk separacyjny u nastolatków Jak przygotować dziecko do rozłąki? Lęk separacyjny – jak powinno wyglądać rozstanie? Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym? Kiedy iść do psychologa z powodu lęku separacyjnego? Lęk separacyjny – co to jest? W psychologii zespół lęku separacyjnego przypisywany jest zaburzeniom lękowym. W niemowlęctwie jest to normalne zjawisko związane bezpośrednio z rozwojem emocjonalnym dziecka. Przyjmuje się, że lęk separacyjny jest normalny wśród dzieci do 5. roku życia. Po tym czasie pojawienie się lęku separacyjnego może wzbudzić obawy – wówczas warto skonsultować się z psychologiem. Lęk separacyjny – objawy Objawy lęku separacyjnego to: płacz, silna, wyolbrzymiona wręcz niechęcią do rozłąki z rodzicem czy inną bliską osobą, w skrajnych przypadkach: histeria, krzyk, panika, rozdrażnienie, objawy psychosomatyczne, takie jak wymioty czy ból brzucha. Lęk separacyjny u starszych dzieci może z kolei przejawiać się wszelkimi działaniami, które mają na celu pozostanie z rodzicem...

Niejadek neofobia
Fotolia
Żywienie
Twoje dziecko to niejadek? A może to po prostu neofobia?
Niektóre dzieci nie chcą jeść, co bardzo martwi rodziców. Nawet jeśli jako niemowlęta jadły chętnie i próbowały bez problemów nowych produktów, to gdy skończyły dwa latka wszystko mogło się zmienić. Ich niechęć może wynikać z różnych powodów, ale bywa, że jest to po prostu neofobia. Ten termin wyjaśnia dr inż. Anna Harton, dietetyk z SGGW.

Niemowlęta w pierwszym roku życia mają zwykle dobry apetyt. Po pierwszych urodzinach może się to zmienić, choć nie musi. Natomiast widok 2–3-latka marudzącego przy jedzeniu jest już dużo częstszy. Dlaczego dzieci nagle przestają lubić jeść nowości? Co to jest neofobia? Neofobia to awersja do jedzenia nieznanych produktów – maluch, który ma neofobię, nie chce jeść tego, co jest nowe w jego diecie. W rozwoju dziecka ten specyficzny okres przypada między drugim a piątym rokiem życia. Nie wszystkie dzieci w tym czasie mają gorszy apetyt , ale niektóre właśnie wtedy zaczynają być nazywane przez rodziców niejadkami. Zobacz też: Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? Dlaczego 2-latek nie chce jeść? Najlepszy na rozpoczęcie rozszerzania diety przypada na między 17. a 26. tygodniem życia, a czas do drugiego roku życia – na naukę jedzenia nowych produktów. Zanim dziecko skończy rok, a nawet do drugiego roku życia , jest najbardziej otwarte na nowości w diecie . To właśnie ten czas warto wykorzystać na zapoznanie dziecka z jak największą ilością nowych smaków – po drugim roku życia będzie to już nieco trudniejsze, dlatego że po tym czasie dzieci zwykle są mniej chętne do próbowania nowych produktów.  Bardzo ważne jest jednak, żeby nie zmuszać dziecka do jedzenia – w ten sposób można je tylko zniechęcić. Psychologowie wskazują, że atmosfera, towarzystwo i otoczenie podczas posiłku są niezwykle ważne. Warto zadbać, aby były to dla dziecka przyjemne doświadczenia. I warto by to rodzice byli wzorem do naśladowania. Zobacz też: 25 sposobów, by zachęcić dziecko do jedzenia warzyw  

dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
Fotolia
Pielęgnacja
Pierwsza wizyta u dentysty: jak wygląda? Czy podać coś dziecku na uspokojenie?
Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty. Maluch może odczuwać lęk zarówno przed pierwszą wizytą, jak i przed kolejną, jeśli ma niemiłe wspomnienia z gabinetu stomatologa. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty i jak przygotować malca.

Pierwsza wizyta u dentysty może być dla dziecka stresującym przeżyciem. Pamiętaj jednak, że to bardzo ważne, aby stomatolog kojarzył się dziecku z przyjemnym i koniecznym dbaniem o zęby zamiast z bólem, strachem i niezrozumiałymi procedurami. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy, jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty. Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty? Najważniejsze, aby na początku oswoić malucha z samym gabinetem, sprzętem dentystycznym oraz... z lekarzem. Dobrze, jeśli podczas pierwszej wizyty u dentysty dziecko ma okazję usiąść na fotelu, zobaczyć przybory do pielęgnacji zębów, a nawet zadać pytania stomatologowi. „Dzieci, które od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, nie czują strachu przed zabiegiem dentystycznym. Nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, nie mają żadnych negatywnych skojarzeń. Nie opierają się ewentualnemu leczeniu” – przekonuje stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim Kids w Katowicach. Podczas przeglądu zębów dziecka dentysta: sprawdzi, czy rozwój zębów mlecznych dziecka przebiega prawidłowo, oceni stan szkliwa, sprawdzi wędzidełka wargowe i  podjęzykowe, odpowie na pytania rodziców o profilaktykę próchnicy, higienę, dietę, wady zgryzu . Badanie trwa naprawdę krótko i powinno odbyć się w przyjaznej atmosferze. Po zakończonej wizycie warto zrobić maluchowi niespodziankę, ale nie w postaci słodyczy czy drogich zabawek. Wielu stomatologów wręcza swoim małym pacjentom dyplom dzielnego pacjenta , odznaki, maskotki – to podziała motywująco i będzie dla dziecka powodem do dumy. Pamiętaj, aby iść z dzieckiem do dentysty, zanim pojawią się problemy z mleczakami. Warto wybrać się na wizytę adaptacyjną już z 6-12-miesięcznym maluszkiem. Jeśli przegapiliście ten okres, koniecznie trzeba iść na kontrolę z 2-3-latkiem....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz