Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gorączka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie

Gorączka u dziecka: przyczyny, obniżanie

Podpowiadamy, kiedy mówimy o gorączce i co robić, gdy dziecko ma podniesioną temperaturę ciała.

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C.

Gorączka czy stan podgorączkowy?

  • Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy.
  • Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę.
  • Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 39 stopni C, to znaczy, że dziecko ma wysoką gorączkę.

Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C.

Przyczyny gorączki u dziecka

Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany:

  • infekcją bakteryjną,
  • infekcją wirusową,
  • pasożytami,
  • choroba autoimmunologiczną,
  • reakcją alergiczną,
  • odczynem zapalnym,
  • nowotworem.

Jaki lek na gorączkę u dziecka?

Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki. Możesz podać dziecku:

  • paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci;
  • ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia).

Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny!

Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku (niezbędne informacje znajdziesz na opakowaniu leku). Istotne jest także nieprzekraczanie dziennej dawki leku. Warto wspomóc się dodatkowo domowymi sposobami na obniżenie gorączki.

Kiedy do lekarza z gorączką?

Każdy powinien wiedzieć, że choć podwyższona temperatura wspomaga organizm, to zbyt wysoka stanowi zagrożenie dla życia. Gorączka powyżej 40 stopni uszkadza struktury komórkowe, zaburza wiele procesów chemicznych zachodzących w organizmie i dochodzi do poważnych zaburzeń w działaniu choćby mózgu, może dojść nawet do nieodwracalnych zmian.

Idź z dzieckiem do lekarza, kiedy:

  • gorączka trwa dłużej niż 3 dni;
  • leki przeciwgorączkowe nie obniżają temperatury;
  • twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i gorączkę powyżej 38,5 stopni;
  • niemowlę z gorączką jest senne i ma problemy z oddychaniem;
  • gorączce towarzyszą inne objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka);
  • dziecko ma za sobą epizod drgawek podczas gorączki.
Uwaga! Jeśli u dziecka wystąpią drgawki spowodowane gorączką, upewnij się, że w jego otoczeniu nic nie zagraża jego bezpieczeństwu i wezwij pogotowie.


Zobacz także:

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

gorączka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?
Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.

Temperatura u niemowląt jest zazwyczaj nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Temperatura ciała może wahać się w ciągu dnia (wieczorem być wyższa niż rano).  Zobacz, jak powinno wyglądać mierzenie temperatury u niemowląt, jaka temperatura jest za niska, a jaka podwyższona, kiedy mówimy o gorączce, a także kiedy przy wysokiej temperaturze jechać z dzieckiem do lekarza. Spis treści: Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru  Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt? Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt? Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza? Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Średnio za prawidłową temperaturę u niemowląt przyjmuje się wartość około 37 stopni. Niemowlę może mieć jednak o d 36,6°C do 38°C. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38°C, jeśli jest mierzona w odbycie lub w uchu. Pomiar temperatury jest tylko jednym z czynników decydujących o zdrowiu dziecka, jeśli niemowlę ma temperaturę poniżej 38 stopni, ale źle się czuje, pojawiły się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. U noworodka wszelkie wahania temperatury powinny być konsultowane z lekarzem.  Podwyższona temperatura ciała u niemowląt Jeśli dziecko ma temperaturę od 37,5 do 38 ° C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Do wzrostu temperatury u niemowlaka może dojść pod wpływem wielu czynników. Istotne jest między innymi miejsce, w którym dokonuje się pomiaru temperatury u malucha (część ciała). Temperatura ciała u niemowląt zależy także od pory dnia – zwykle jest ona wyższa w godzinach wieczornych. Wpływ ma także aktywność dziecka oraz temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się maluch. Stan podgorączkowy może wystąpić u...

Wysoka gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysoka gorączka u dziecka – przyczyny, co zrobić, jak zbić wysoką gorączkę?
Wysoka gorączka u dziecka może być efektem przegrzania lub silnego zmęczenia, nie należy jej jednak bagatelizować. Dowiedz się, kiedy obniżać temperaturę i jakie leki podawać dziecku, które ma wysoką gorączkę.

O wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C, gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5°C. Temperatura między 37-38°C to stan podgorączkowy, a kiedy wysoka gorączka u dziecka sięga aż 40°C, należy niezwłocznie wezwać pogotowie! Spis treści: Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny Wysoka gorączka i ból brzucha bądź biegunka u dziecka Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Kiedy obniżać gorączkę u dziecka? Jaki lek na gorączkę u dziecka? Jak podawać leki przeciw gorączce? Czy można łączyć leki? Inne metody obniżania gorączki u dziecka Wysoka gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Drgawki gorączkowe u dziecka Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy.  Przyczyną wysokiej gorączki mogą być: silne zmęczenie (np. po kinderbalu), przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom), emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią). Gorączka zdarza się też przy ząbkowaniu , ale nie jest to uważane za objaw wyrzynania się zębów i może świadczyć o rozwijającej się infekcji. Wysoka gorączka i ból brzucha lub biegunka u dziecka Przyczyną wysokiej gorączki u dziecka połączonej z bólem brzuszka mogą być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe . Podobne objawy występują także przy zaparciach, niestrawności, a także w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.  Należy więc czujnie monitorować sytuację, kiedy wysokiej gorączce u dziecka towarzyszą bóle brzucha bądź biegunki, tak by w razie konieczności udać się do lekarza. Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Odczytując wynik z termometru...

trzydniówka
Adobe Stock
Zdrowie
Trzydniówka u dzieci: objawy i leczenie gorączki trzydniowej, zdjęcia wysypki
Trzydniówka u dzieci (rumień nagły, gorączka trzydniowa) to choroba, której charakterystycznym objawem jest wysypka. Zmiany na skórze pojawiają się kilka dni po gorączce i samoistnie znikają. Opisujemy, jakie objawy towarzyszą trzydniówce, co ją powoduje i jak wygląda leczenie.

Trzydniówka to infekcja pojawiająca się u dzieci, na którą najczęściej chorują maluchy między 6. a 36. miesiącem życia. Inne nazwy trzydniówki to rumień nagły, choroba szósta i gorączka trzydniowa . Najwięcej zachorowań na trzydniówkę odnotowuje się wiosną i jesienią. Pierwszym objawem trzydniówki jest trwająca kilka dni wysoka gorączka. Kiedy temperatura spada, pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Najczęściej trzydniówka u dzieci nie daje groźnych powikłań. Spis treści: Przyczyny trzydniówki u dzieci Objawy trzydniówki u dzieci Przebieg trzydniówki u dzieci Leczenie trzydniówki u dzieci Trzydniówka u dzieci – ile razy może wystąpić? Trzydniówka u dzieci a spacer Trzydniówka u dzieci planowane szczepienie Trzydniówka u dzieci – powikłania Przyczyny trzydniówki u dzieci Trzydniówka jest infekcją wirusową wywoływaną przez ludzkiego herpeswirusa 6B  (HHV-6B) , a czasem przez wirusa HHV-7. Powodują one tzw. przetrwałe zakażenia u ludzi. Do zakażenia wirusem HHV-6B dochodzi wskutek kontaktu z osobą zakażoną bezobjawową, a dokładniej poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej , rzadziej przez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzielinami zakażonego. Zakażona osoba najsilniej zaraża tuż przed i tuż po wystąpieniu objawów choroby, gdyż wtedy jest największa kumulacja wirusa w ślinie i wydzielinach. Wirus HHV-6B jest wrażliwy na kwasy (np. kwas żołądkowy) oraz na działanie zwykłych środków dezynfekujących. Objawy trzydniówki u dzieci Objawy trzydniówki dzieli się na dwie fazy. W pierwszej fazie głównym objawem jest gorączka, w drugiej – wysypka. W obu fazach pojawiają się również inne objawy. Typowe objawy trzydniówki: faza gorączkowa (trwa od 3 do 5 dni) : – wysoka gorączka nawet ponad 40°C;...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz